Szybcy i ekologiczni. Przyszłość bliska, czy mrzonka?

2019-05-27 13:40:37(ost. akt: 2019-05-27 13:58:39)

Autor zdjęcia: http://pixabay.com

PRAWO\\\ Według Ministerstwa Energii, które przygotowało projekt ustawy dającej ułatwienia właścicielom samochodów elektrycznych, głównym jej celem jest upowszechnienie w Polsce paliw alternatywnych. Jednak auta nimi napędzane są u nas raczej rzadkością.
Sposobem na omijanie utrudnień w ruchu może być jazda buspasem, ale nie wszyscy mogą korzystać z takiego przywileju. – Ustawa o elektromobilności dała go kierowcom samochodów elektrycznych. Mogą oni poruszać się po buspasach. 22 lutego 2018 r. w życie weszła Ustawa. Znowelizowała ona Prawo o ruchu drogowym, dodając art. 148a o brzmieniu: "Do dnia 1 stycznia 2026 r. dopuszcza się poruszanie pojazdów elektrycznych, o których mowa w art. 2 pkt 12 ustawy z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych, po wyznaczonych przez zarządcę drogi pasach ruchu dla autobusów" – mówi Krzysztof Wasyńczuk, Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie.

Według Ministerstwa Energii, które przygotowało projekt, głównym celem ustawy jest upowszechnienie w Polsce pojazdów elektrycznych oraz transportu z wykorzystaniem paliw alternatywnych. – Takie prawo i przywilej dla posiadaczy samochodów elektrycznych obowiązuje również w Olsztynie. Należy pamiętać jednak, że taki pojazd musi być odpowiednio oznakowany nalepką na przedniej szybie pojazdu, według wzoru, która jasno określa i wskazuje na rodzaj paliwa wykorzystywanego do napędu pojazdu – potwierdził Michał Koronowski, rzecznik prasowy ZDZiT w Olsztynie.

O tym przepisie wie mało osób, a jest to kolejny doskonały argument by kupić elektryczny samochód elektryczny i myśleć o ekologii. W naszym kraju pojazdy elektryczne nie są tak popularne jak na przykład w krajach skandynawskich, jednak jest to kierunek, w którym podąża światowa motoryzacja. Według badań Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych oraz Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, na koniec kwietnia br. samochodów, które wykorzystują wyłącznie elektryczny napęd było zarejestrowanych w Polsce 3581. Problemem przy użytkowaniu samochodów elektrycznych może być fakt, że stacji gdzie można doładować swoje auto jest tylko ponad 600. Na razie jest to bardzo mały rynek na tle całej Europy, gdzie stacje ładowania "elektryków" są codziennym widokiem, a jest ich ok. 100 tys. W Olsztynie natomiast są trzy stacje ładowania samochodów elektrycznych. Dwie z nich znajdują się na parkingach w największych galeriach handlowych, trzecią natomiast można znaleźć w Parku Naukowo-Technologicznym.
ac

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Stonoga #2738481 | 81.190.*.* 27 maj 2019 15:15

    "W naszym kraju pojazdy elektryczne nie są tak popularne jak na przykład w krajach skandynawskich" - może dlatego, że są droższe od zwykłego benzyniaka lub diesla? Nie jesteśmy tak bogaci jak kraje skandynawskie... To raz, a dwa - nie każdy ma gdzie ładować taki samochód, sporo ludzi zostawia samochód "pod chmurką", a ci, którzy mają miejsca w podziemnych halach garażowych nie posiadają gniazdek obok swoich miejsc. A jechanie do na przykład Galerii Warmińskiej tylko po to, by naładować samochód (i mieć nadzieję, że na miejscu dla elektryków nie stoi jakiś zwykły benzyniak lub diesel) mija się z celem...

    Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5