Wtorek, 14 lipca 2020. Imieniny Kamili, Kamila, Marcelego

Być strażakiem, to służyć ludziom

2019-05-17 11:47:53 (ost. akt: 2019-05-24 12:01:33)
straż pożarna

straż pożarna

Autor zdjęcia: archiwum starostwa

W ostatnią niedzielę na placu Solidarności w Olsztynie swoje święto obchodzili strażacy pełniący służbę zawodową lub ochotniczą w powiecie olsztyńskim i Olsztynie. Organizatorami wydarzenia byli starosta i komendant miejski PSP.

Uroczystość poprzedziła msza święta w intencji strażaków. Po przemarszu na plac, przeglądzie pododdziałów i przywitaniu ze sztandarem przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego nastąpiło podniesienie flagi państwowej. Ktoś, kto nie przyglądał się wcześniej ceremoniałowi strażackiemu, mógł być zaskoczony. Rolę masztu pełnił bowiem wóz strażacki z podnośnikiem hydraulicznym.

Komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w swoim przemówieniu zwrócił uwagę na wyposażenie olsztyńskich i powiatowych jednostek. — Dzisiejsze święto jest nie tylko okazją do radości, ale też refleksji nad tym, co osiągnęliśmy. W zasobach KM PSP znajduje się 99 wozów bojowych, z czego 35 procent zostało wymienione na pojazdy nowej generacji. Strażacy państwowej i ochotniczej straży pożarnej są ubrani i wyposażeni w nowoczesny sprzęt — mówił st. bryg. Andrzej Górzyński, komendant miejski PSP, podkreślając przy tym konieczność budowy trzeciej jednostki w Olsztynie przy ul. Witosa.

Zwrócił się także do samych strażaków: — Składam Wam najwyższe wyrazy uznania. Być strażakiem, to służyć drugiemu człowiekowi.

W zasobach Komendy Miejskie PSP znajduje się 99 wozów bojowych, z czego
35 procent zostało wymienione na pojazdy nowej generacji
Starosta olsztyński podziękował funkcjonariuszom... — Za służbę, poświęcenie, trud pracy. Tej pracy, którą społeczeństwo ocenia najwyżej i która cieszy się największym zaufaniem. Zasłużyliście na to. Szkolenia, godziny spędzone na akcjach, wasza siła i wyposażenie jednostek pokazują, że mamy na kogo liczyć i możemy czuć się bezpieczni. Chcę też podkreślić dbałość Ochotniczej Straży Pożarnej o sprzęt, bo trzeba wiele trudu, żeby starsze samochody też mogły dalej służyć. Życzę wam i waszym rodzinom wszystkiego, co najlepsze, a przede wszystkim tyle samo powrotów, co wyjazdów na akcje — powiedział starosta Andrzej Abako.

W trakcie uroczystości strażacy odebrali wyróżnienia. Medale za Długoletnią Służbę i Brązową Odznakę Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej nadano 7 strażakom KM PSP w Olsztynie. Ochotnicza Straż Pożarna w Jonkowie została odznaczona Złotym Znakiem Związku OSP RP. Medale za Zasługi dla Pożarnictwa otrzymało 31 strażaków z jednostek OSP powiatu olsztyńskiego i nadleśniczy Nadleśnictwa Kudypy. Odznaka „Strażak Wzorowy” trafiła do 9 druhów ochotników z powiatu. Na wyższy stopień awansowało 63 strażaków KM PSP, 4 funkcjonariuszy zostało wyróżnionych nagrodami pieniężnymi, a do jednego trafił Dyplom Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej.

Po zakończonym apelu starosta olsztyński i komendant miejski PSP zaprosili uczestników uroczystości na gorącą grochówkę.

W powiatowych obchodach Dnia Strażaka wzięli udział wojewoda warmińsko-mazurski, prezydent Olsztyna, wójtowie gmin Purda, Dywity i Świątki, zastępca warmińsko-mazurskiego komendanta wojewódzkiego PSP, dyrektor Zarządu Wykonawczego OW ZOSP RP w Olsztynie, szefowie olsztyńskich służb: Komendy Miejskiej Policji, Straży Granicznej, Straży Miejskiej i Aresztu Śledczego, nadleśniczy Nadleśnictwa Kudypy, ksiądz kapelan KM PSP i OSP, dyrektorzy wydziałów zarządzania kryzysowego, a także rodziny strażaków.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages