Poniedziałek, 24 lutego 2020. Imieniny Boguty, Bogusza, Macieja

Olsztyn podejmie walkę o bezpieczeństwo pieszych

2019-05-23 16:50:49 (ost. akt: 2019-05-23 15:04:31)
W 2018 roku na drogach Olsztyna doszło do 85 niebezpiecznych zdarzeń. Ze statystyk wynika, że najgorzej jest, niestety, na przejściach dla pieszych.

W 2018 roku na drogach Olsztyna doszło do 85 niebezpiecznych zdarzeń. Ze statystyk wynika, że najgorzej jest, niestety, na przejściach dla pieszych.

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Olsztyn dostał 100 tys. złotych dzięki III edycji programu "Razem Bezpieczniej". Dofinansowanie zostanie wykorzystane na zwiększenie bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych.

Zobacz także: Czarne punkty na mapie Olsztyna. W ubiegłym roku w mieście zginęło czworo pieszych Przejście dla pieszych przy ulicy Wyszyńskiego uznawane jest za jedno z najniebezpieczniejszych w Olsztynie Wypadki i kolizje z udziałem pieszych to jedne z najbardziej niebezpiecznych zdarzeń na drogach. W ubiegłym roku tylko w Olsztynie doszło do nich prawie...


Najważniejszym celem rządowego programu jest wspieranie działań na rzecz bezpieczeństwa społeczności lokalnych. W tym roku dofinansowane zostały 34 projekty dotyczące modernizacji przejść dla pieszych. Wśród nich jest także ten przygotowany przez stolicę Warmii i Mazur.

- To dla nas doskonałe wieści - przyznaje zastępca prezydent Olsztyna, Ryszard Kuć. - Jednym z naszych priorytetów jest zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom. W tym przypadku inwestujemy w poprawę bezpieczeństwa niechronionych, najbardziej narażonych uczestników ruchu drogowego.

Działania, jakie realizować będzie Olsztyn, to doświetlenie sześciu przejść oraz kampania edukacyjna skierowana do uczniów. Zmodernizowane zostaną przejścia w ciągu al. Wojska Polskiego (w pobliżu ul. Oficerskiej, przy szpitalu psychiatrycznym i dwa przy Poliklinice) oraz w ciągu al. Sybiraków (przy III Liceum Ogólnokształcącym oraz przy ul. Rataja). Natomiast w warsztatach z zakresu zasad ruchu drogowego weźmie udział 130 dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5.


- Nowe, LED-owe lampy zostaną zainstalowane w części na istniejących słupach, w części ustawione zostaną zupełnie nowe konstrukcje - informuje Miejski Inspektor Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Paweł Micek. - Zastosowane zostaną czujniki ruchu. Oświetlenie będzie redukowane do 30 proc. wartości, gdy na danym odcinku drogi nie występuje ruch. W przypadku zadziałania czujnika, nastąpi podniesienie natężenia oświetlenia do wartości zgodnej z normą.

Celem warsztatów będzie natomiast przypominanie, uświadamianie i kształtowanie w świadomości dzieci potrzeby zwiększonej uwagi choćby przy przechodzeniu przez jezdnię. Podczas warsztatów zostanie także zaprezentowane, jak widoczny jest pieszy po zmroku, gdy jest wyposażony w elementy odblaskowe, jak i bez takiego wyposażenia.

- Ze statystyk wynika, że Polska zajmuje czołowe miejsce wśród najbardziej niebezpiecznych państw Unii Europejskiej pod względem poziomu zagrożenia pieszych w ruchu drogowym - przyznaje dyrektor Wydziały Strategii i Funduszy Europejskich Urzędu Miasta Olsztyna, Justyna Sarna-Pezowicz. - Systematycznie wzrasta udział wypadków z pieszymi w warunkach ograniczonej widoczności. Stąd tak istotne są zarówno inwestycje w infrastrukturę, jak i działania edukacyjne.

Z danych Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu wynika, że na ulicach Olsztyna w latach 2008-2017 w wyniku 2282 wypadków zginęło 59 osób, a kilkaset zostało ciężko rannych. Główną przyczyną nadal jest niedostosowanie szybkości kierujących do warunków ruchu, jednak szanse pieszych na drogach pogarsza także niedostateczna widoczność.

Koszt projektu "Bezpieczne przejścia dla pieszych" szacowany jest na niemal 143 tys. złotych, z czego 100 tys. - maksymalna możliwa kwota - to dofinansowanie z programu "Razem bezpieczniej". Zadanie ma być realizowane między lipcem a końcem listopada.

Źródło: Urząd Miasta Olsztyna
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (72) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. mexyk #2737960 | 88.156.*.* 26 maj 2019 22:04

  Przestańcie im bez przerwy powtarzac,że zawsze mają pierwszeństwo,a zacznijcie im przypominac,że pieszy ma też obowiązki na drodze,a nie tylko prawa! Art. 13. 1. Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, korzystać z przejścia dla pieszych.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Dev #2737838 | 37.248.*.* 24 maj 2019 21:51

  Pseudobezpieczenstwo. Proszę o podanie kosztów oświetlenia LED 100% vs 70%. Sprawa czujników przypomina przyciski na zwykłych skrzyżowaniach - nie wcisniesz - nie przejdziesz i czekasz cały cykl swiateł. Oczywiście cykle te są identyczne. Dlatego należy zlikwidować wzbudzanie zielonego światła na zwykłych skrzyżowaniach.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. lolo #2737642 | 195.136.*.* 24 maj 2019 16:11

  Tiaaaaaaaaa

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. kierowca #2737513 | 82.177.*.* 24 maj 2019 12:10

  Szkolenia uczniów ok, ale może warto szkolić i dorosłych pieszych a w szczególności rowerzystów. Samochód nie zatrzyma się w miejscu a pieszy może , a bardzo często wymusza albo nawet wbiega pod koła auta nie dając kierowcy żadnych szans. O widoczności pieszych nie wspomnę bo czasami mam wrażenie że chowają się specjalnie za np latarnię. Pamiętajcie auta mają części zamienne , piesi nie

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. safanduła #2737447 | 213.184.*.* 24 maj 2019 10:35

  "Główną przyczyną nadal jest niedostosowanie szybkości kierujących do warunków ruchu," Jest konkretna diagnoza, a jakie leczenie wprowadza Olsztyn? Szkolenie dzieci. Świetnie, niech się uczą od małego, że kierowcy mogą bezkarnie cisnąć 90 km/h przez miasto ("bo przecież takie dwa ładne, szerokie pasy"), a to one muszą 10 razy się zastanowić, czy zdążą opuścić przejście dla pieszych.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (72)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages