Wtorek, 22 października 2019. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Mirosław Arczak pyta prezydenta Olsztyna o pomysł na Zatorze. Na odpowiedź poczekamy wiele miesięcy?

2019-05-23 14:07:08 (ost. akt: 2019-05-23 15:07:15)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Mirosław Arczak zapytał prezydenta Piotra Grzymowicza o kolejne kroki zmierzające do opracowania tzw. Programu Zatorze (właściwie Program Przestrzennego Rozwoju Północnego Rozwoju Olsztyna). Jak przypomniał, sprawa jest ważna, bo chodzi o cztery duże osiedla.

Wywołany do tablicy interpelacją radnego ze Wspólnego Olsztyna, prezydent napisał: "Uprzejmie informuję, że planujemy na przełomie 2019 i 2020 roku przedstawić mieszkańcom Olsztyna i wszystkim zainteresowanym koncepcję Programu Zatorze oraz poddać go konsultacjom społecznym".

Ta lapidarna odpowiedź nie uspokoiła Mirosława Arczaka.

— Uwaga całe Zatorze❗Z odpowiedzi na moją interpelację wynika, że o Programie rozwoju tej części Miasto Olsztyn podyskutujemy dopiero na początku 2020. Dziękuję Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz za krótką i treściwą odpowiedź, ale rok oczekiwania od ostatnich konsultacji społecznych na ten temat (jesienią 2018 r. tematem były założenia do tego Programu) to zdecydowanie za długo. Zwłaszcza, że problemów na tym terenie tylko przybywa — napisał na swoim profilu facebookowym Mirosław Arczak. I dodał: — Powinniśmy mieć jak najszybciej całościową analizę i rekomendacje dla tego rozległego i licznie zamieszkałego terenu (ponad 25 tys. osób), zwłaszcza że znaczna jego część jest objęta miejskim programem rewitalizacji. Duży sąsiedni teren, czyli Śródmieście już od 2014 r. posiada swój Zintegrowany Program Rozwoju Przestrzennego. Z takich kompleksowych opracowań wynikają konkretne działania, na które można szukać dofinansowania oraz układać wydatki z budżetu Miasta w pewnym logicznym ciągu (zamiast chaotycznych i nieskoordynowanych interwencji).

Przypomnijmy, że zespół roboczy do spraw Programu Zatorze powołany został w marcu 2018 roku.

Odbyły się także konsultacje, w czasie których mieszkańcy zgłaszali swoje propozycje. Wszystkie wnioski można znaleźć w specjalnym raporcie.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (39) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Z Gutkowa #2740425 | 213.184.*.* 30 maj 2019 12:46

  Zatorze to Olsztyn kat C. Niestety wiem coś o tym - przez 40 lat mieszkałem na Zatorzu a od trzech lat mieszkam w Gutkowie. Ulice zatkane, powstają nowe osiedla - na Zielonej górce, po mleczarni na Poprzecznej, pod lasem (po Fabryce Mebli), na Bydgoskiej- po boisku OSW, niestety mimo wzrostu ilości nowych domów i liczby mieszkańców dzielnicę z centrum łączą szybko korkujące się Limanowskiego i Wojska Polskiego. Szczęśliwie ucichło o pomylonym pomyśle buspasów na Sybiraków. Dalej nie mówi się o wiadukcie łączącym Poprzeczną z Towarową, co jest niezbędną inwestycją. Dalej ludzie jadący pociągiem, mieszkający na Zatorzu muszą chodzić na około przez Marii Zientary Malewskiej i wiadukt, lub skracać drogę ryzykując życie czy w lepszym wypadku mandat przechodząc przez tory - miało być przejście przy nowym dworcu - nie wiadomo jak będzie z dworcem i z przejściem.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. !!! #2737402 | 83.9.*.* 24 maj 2019 09:17

  Bywa gorzej - o rewitalizacji Serca Miasta i- Starówki, Pan Prezydent będzie rozmawiał dopiero w 2394 roku (sic!)

  Ocena komentarza: warty uwagi (9) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. ŻOŁNIERSKA nowy budynek arbetu #2737382 | 188.146.*.* 24 maj 2019 08:41

  Bardzo nietrafiona inwestycja. Tramwaj jest około 10 m od okien przy ulicy, podobna odległość między oknami sąsiednich wieżowców. Wokół wszystko zapchane a np parking 20 m od budowanego budynku utworzono na trawniku w błocie. ul. Żołnierska zapchana. MASAKRA Komentarz tutaj ponieważ negatywy przy wychwalanym wspaniałym budynku są usuwane.

  Ocena komentarza: warty uwagi (15) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. L #2737379 | 83.9.*.* 24 maj 2019 08:35

   Już były podobne konsultacje z byłą władzą. Uradzili , w gazetach pisali , że zagospodarują plac na tyłach budynków Zeromskiego 11, 12 . Zrobią cos w rodzaju ogródka Jordanowskiego dla dzieci tzn. plac zabaw . Władz się zmieniła i plan się zmienił. Nie ma nic. Jest kontener na używaną odzież tak pełny ,że od tygodni ubrania leżą przy kontenerze i ludzie rozrzucają brania grzebiąc tam . Zobaczymy czy tym razem plany zostaną tylko na papierze czy rzeczywiście sie cos ruszy. Na tyłach budynku Żeromskiego 33 są komórki na węgiel, niestety jest tam hodowla gołębi, które roznoszą roztocza niebezpieczne dla mieszkających tam ludzi , a co dziwo jest tam lokal gastronomiczny 5 metrow dalej. Gołębie brudzą balkony, gzymsy domów , zanieczyszczają wszystko dokoła. Ale ten stan nie obchodzi nikogo, ani sanepit tym sie nie zajmie ani nikt z władzy , mimo , że było zgłaszane.

   Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Przedtorze #2737368 | 188.147.*.* 24 maj 2019 08:18

   Pan Mirosław zadał pytanie do Prezydenta to tak jakby zadać pytanie głuchoniememu ! Prezydent jak ktoś wcześniej już pisał ma Zatorze w czterech literach i nie jest to słowo "auto".

   Ocena komentarza: warty uwagi (24) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (39)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages