Gdzie oddać stare książki? Antykwariat – miejsce, gdzie literatura dostaje drugie życie!

2019-05-20 13:27:53(ost. akt: 2019-05-20 13:31:49)
W dobie Internetu bardzo popularne stały się e-booki czyli książki elektroniczne. Są one wygodne w użyciu, bo można z nich korzystać w każdym miejscu, wystarczy mieć przy sobie urządzenie elektroniczne. Poza tym, oszczędza się papier, co ma pozytywny wpływ na środowisko. Z racji rozprzestrzeniania się trendu czytania książek multimedialnych, egzemplarze papierowe straciły nieco na znaczeniu. Wiele osób pozbywa się nawet książek, które posiada. Warto zwrócić uwagę, że literatura drukowana ma wielką wartość i szkoda, by znalazła się na śmietniku. Doskonałym pomysłem jest oddanie nieużywanych egzemplarzy do antykwariatu lub biblioteki.

Antykwariaty – dom dla starych książek


Antykwariat to pojęcie pochodzące od łacińskiego słowa „antiquarius” czyli osoba zajmująca się starożytnościami. Pojęcie to oznacza firmę, która skupuje stare przedmioty, głównie książki, obrazy, rzeźby, ryciny, grafiki i pocztówki. Rozkwit tych placówek przypada na XVI i XVII wiek (Włochy, Holandia) oraz XVIII wiek (Anglia, Francja). W Polsce pierwsze antykwariaty pojawiły się w oświeceniu, a rozkwit w całym państwie przypada na wieki XIX-XX.

Zalety antykwariatów


Mimo, że wiele osób, głównie młodych podąża za trendem czytania książek multimedialnych, antykwariaty nadal są chętnie odwiedzane przez zainteresowanych. Placówki te dają książkom drugie życie. Zamiast lądować na śmietniku, zostają one wprowadzone w drugi obieg. W takich miejscach można znaleźć naprawdę ciekawe i cenne egzemplarze. Białe kruki są szczególnie ważne dla kolekcjonerów. Okazuje się, że niektóre starodruki sprzedawane są na aukcjach za miliony dolarów. Warto wspomnieć, że wiele punktów antykwarycznych jak np. Tezeusz prowadzi skup książek z wielu dziedzin. Zainteresowani literaturą papierową, mogą znaleźć tam m.in. książki z medycyny, historii, filozofii, ekonomii, prawa czy psychologii.

Antykwariaty internetowe – odpowiedź placówek na współczesne potrzeby


Mogłoby się wydawać, że antykwariaty jako placówki zajmujące się starymi rzeczami, znikną wraz z rozpowszechnieniem się nowych technologii. Nic bardziej mylnego, idąc z duchem nowoczesności, punkty antykwaryczne wychodzą naprzeciw klientom i proponują sprzedaż internetową. Taką usługę oferuje wspomniany już Tezeusz, ale również wiele innych placówek w Polsce. Dzięki takim możliwościom, klienci mogą bez wychodzenia z domu przejrzeć dostępne zbiory i dowiedzieć się najważniejszych informacji o egzemplarzach. Antykwariaty zamieszczają skrupulatne opisy książek i informacje o ich stanie. Atutem antykwariatów internetowych jest to, że za jednym razem można zakupić kilka książek, a zakupów dokonuje się niemal za jednym kliknięciem. Płatności odbywają się poprzez automatyczne połączenie z bankiem, co wyraźnie przyspiesza proces transakcyjny. Internetowy katalog pozwala zapoznać się z pozycjami, w domowym zaciszu, w każdej chwili. Nawet osoby, które nie mają czasu na wizyty w stacjonarnych punktach mogą bez przeszkód korzystać z usług antykwariatów. Sprzedaż online jest ogromnym ułatwieniem dla klientów i rozwiązaniem, które pozytywnie wpływa na zyski placówek antykwarycznych.

Materiał Partnera powstał we współpracy z tezeusz.pl


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5