środa, 23 października 2019. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Plastyk znów najlepszy w Polsce!

2019-05-18 16:11:39 (ost. akt: 2019-05-18 16:12:32)

Autor zdjęcia: Państwowe Liceum Plastyczne im. E. Mendelsohna w Olsztynie

Państwowe Liceum Plastyczne im. E. Mendelsohna w Olsztynie wygrało makroregionalny przegląd rysunku, rzeźby i malarstwa. Pierwsze miejsce zajęła ex aequo ze szkołą w Bydgoszczy. To kolejny wielki sukces olsztyńskiej szkoły.

Stoją za nim trzy uczennice reprezentujące szkołę: Sabina Tatol, Anna Dąbrowska i Julia Szkup. Reprezentantki olsztyńskiej szkoły uzyskały 86,3 pkt na 90 możliwych.

— Proces jest bardzo długi. Wszyscy uczniowie muszą wziąć udział w tym konkursie. Od pierwszej klasy przygotowują się z rysunku, malarstwa i rzeźby tak, żeby w trzeciej klasie każdy mógł przygotować trzy prace malarskie, trzy rysunkowe, koniecznie postać i trzy portrety w skali 1:1 w glinie. Oceniamy wszystkich uczniów i na podstawie punktacji wyłaniamy trójkę najlepszych, która reprezentuje szkołę w etapie makroregionalnym — tłumaczy Aleksander Kuberski, dyrektor Państwowego Liceum Plastycznego w Olsztynie.

W Polsce jest 75 szkół plastycznych. Ich reprezentanci muszą ze sobą przywieźć masę prac, więc nie ma szkoły, która mogłaby przeprowadzić konkurs w taki sposób, aby wszyscy mogli się tam zmieścić. Dlatego Ministerstwo Kultury podzieliło kraj na makroregiony.

— Pojechaliśmy do Radomia, spotkało się tam 12 szkół. Uczniowie zaprezentowali najlepsze prace, ale żeby konkurs był jeszcze bardziej wiarygodny, to w formie egzaminu trzeba było też wykonać prace na miejscu — mówi Aleksander Kuberski. — Jedna osoba musiała narysować postać, druga namalować martwą naturę, a trzecia wykonać rzeźbę w glinie. W ten sposób oceniono indywidualnie uczniów i całe szkoły. Uczniowie mogli zyskać maksymalnie po 30 punktów, czyli szkoła mogła dostać łącznie 90 punktów.

Co ciekawe, nie było jeszcze szkoły, która uzyskałaby maksymalną punktację.
— Na 75 szkół, 20 osiąga ponad 70 punktów, ale tylko kilka 80 — mówi Kuberski. — My uzyskaliśmy 86,3 punktów. W ubiegłym roku do zwycięstwa potrzebowaliśmy 85,5. Pobiliśmy więc swój rekord. W ścisłej czołówce kraju jesteśmy od kilku lat. Potwierdziliśmy swoją siłę właśnie w tym konkursie.
Dyrektor zwraca też uwagę na wiek szkoły. Olsztyńskie Liceum Plastyczne jest bowiem stosunkowo młode...

— Akademii sztuk pięknych nie ma w Polsce zbyt wiele. Był więc czas, gdy mogliśmy się tylko przyglądać tym wspaniałym szkołom zlokalizowanym w ośrodkach akademickich. Musieliśmy się więc wpisać w obraz szkolnictwa artystycznego w kraju — tłumaczy Kuberski.

I dodaje: — Od 10 lat jesteśmy na bieżąco z poziomem w innych szkołach. Podglądamy je, ich pracownie, rozmawiamy z nauczycielami i wyciągamy wnioski. A, że sami mamy dobrych nauczycieli, naszych absolwentów, to dobrze nam idzie. Doszliśmy do etapu, że to inni patrzą na nas i chcą naszych absolwentów na uczelniach wyższych. Musimy zrobić wszystko, żeby ten poziom utrzymać. Ale nie możemy się też ścigać tylko z liczbami, a kształcić z dużą świadomością naszej roli — przyznaje. — Choć oczywiście oczekujemy, że do szkoły przyjdą dzieci utalentowane.

Skoro mowa o uczelniach wyższych, to trzy osoby z każdego makroregionu mają już zapewnione indeksy. Reprezentantki olsztyńskiej szkoły zakwalifikowały się do trzeciego etapu konkursu, który odbędzie się na terenie należącym do Akademii Sztuk Pięknych w Dłużewie pod Warszawą.

— Będzie tam dwunastu najlepszych i kilka osób z najwyższą punktacją. Bedą pracowali niemal jak studenci. Zaprezentują swoje dokonania, portfolio, odbędzie się dużo rozmów. Można powiedzieć, że to będzie taka forma egzaminu na wyższą uczelnię. Z tych dwudziestu osób na pewno kilka, może kilkanaście dostanie indeksy.

Przypomnijmy, że „plastyk” czeka też na otwarcie nowego salonu wystawowego. Stanie się to 14 czerwca. Otwarciu będzie towarzyszyła wystawa, na której będzie można oglądać prace 10 absolwentów szkoły. Wystawa towarzyszyć będzie obchodom 30-lecia powstania placówki. Ciekawa jest forma salonu wystawowego — obiekt jest przeszklony, żeby można było oglądać eksponaty bez konieczności wchodzenia do środka. Będzie nosił imię Ericha Mendelsohna, wybitnego architekta pochodzącego z Olsztyna.

Paweł Jaszczanin
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. EWA #2734495 | 83.9.*.* 19 maj 2019 09:42

  Szczere gratulacje dla Liceum!!! A dziennikarzy GO upraszam o nauczenie się języka polskiego (...Liceum...."Pierwsze miejsce zajęła ex aequo ze szkołą w Bydgoszczy"....)

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Noniewiem #2734399 | 89.228.*.* 18 maj 2019 22:25

  Z tym 14czerwca to bym się spierał

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages