środa, 23 października 2019. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Rozmowy przy trzepaku. Czego brakuje w Gutkowie i na osiedlu Grunwaldzkim?

2019-05-18 12:11:52 (ost. akt: 2019-05-18 12:16:32)

Autor zdjęcia: arch. GO

Chyba wszyscy pamiętamy czasy, gdy popołudnia spędzało się na osiedlowym trzepaku. Zawsze można było spotkać tam znajomego. Dziś wracamy do tych rozmów. W innej formule, rzecz jasna.

Kolejnymi „bohaterami” cyklu artykułów „Rozmowy przy trzepaku” będą osiedla Gutkowo i Grunwaldzkie. Z przewodniczącymi rad osiedli rozmawialiśmy m.in. o problemach, jakie mają ich osiedla, o dostępie do komunikacji miejskiej i bezpieczeństwie. Nie zabrakło również pytania dotyczącego miasta, a mianowicie, czego nam w nim brakuje.

Jaki jest największy problem na waszym osiedlu?

Ryszard Lesmanowicz, przewodniczący rady osiedla Gutkowo:
— Przede wszystkim to brak dobrego skomunikowania osiedla z centrum miasta. Nie tylko w godzinach szczytu trzeba mieć zdrowe nerwy i sporo wolnego czasu. Poza tym dużo ulic osiedlowych bez utwardzonej nawierzchni i perspektyw na jej wykonanie. Przybywa nam również młodych mieszkańców — pora pomyśleć o nowym przedszkolu. Problemem jest też brak instytucji lekarza rodzinnego. I jak to w Olsztynie, dzikie i swobodne dziki, które niszczą tereny zielone.

Mirosław Kaznowski, przewodniczący rady osiedla Grunwaldzkiego:
— Naszą zmorą są chodniki i boiska przy SP 14 i SP 10, do których chodzi uczęszcza dużo dzieci z naszego osiedla.

Zobacz także: Rozmowy przy trzepaku cz. II Rozmowy przy trzepaku cz. II Chyba wszyscy pamiętamy czasy, gdy popołudnia spędzało się na osiedlowym trzepaku. Zawsze można było spotkać tam znajomego. Dziś wracamy do tych rozmów....
Czy obecna forma olsztyńskiego budżetu obywatelskiego jest właściwa, czy należałoby ją zmienić? Jeśli tak, to w jaki sposób?

Ryszard Lesmanowicz: Z OBO nie powinna być realizowana budowa nowych chodników czy ulic. Należałoby zróżnicować wysokość środków na projekty w poszczególnych osiedlach, np. Jaroty, Nagórki czy Pieczewo mają możliwości wygospodarowania pewnych pieniędzy ze spółdzielni mieszkaniowych.

Mirosław Kaznowski: — Według mnie OBO na razie zdaje egzamin.

Co zmieniło się na waszych osiedlach w ubiegłym roku i co zmieni się w tym roku?

Ryszard Lesmanowicz: — Powstaje nowy piękny trakt komunikacyjny (Żurawia-Kresowa-Gościnna) ze ścieżkami rowerowymi. W związku z planami modernizacji kolei i powstania kolei miejskiej może w przyszłym roku pomyślą o wybudowaniu parkingu z prawdziwego zdarzenia w okolicy dworca Gutkowo.

Mirosław Kaznowski:— Ograniczenie godzin sprzedaży alkoholu spowodowało w ubiegłym roku spadek awantur. Rewitalizacja parku przyciągnęła dużo spacerujących rodzin, mamy nadzieję że program naprawy chodników spowoduje ich remont

Jak mieszkańcy waszych osiedli oceniają dostęp do komunikacji miejskiej?

Ryszard Lesmanowicz: — Postulowaliśmy zwiększenie częstotliwości kursów autobusów, głównie linii 106, w godzinach wieczornych i w dni wolne od pracy, co na razie ze względów ekonomicznych jest mało prawdopodobne.

Mirosław Kaznowski: — Byłoby dobrze, gdyby ul. Armii Krajowej była skomunikowana z ul. Artyleryjską, do SP 14, kościoła przy Kromera, targowiska i Dworca Zachodniego, bo bardzo dużo osób z Belwederu kieruje się w tamtą stronę. Szczególnie dzieci, które chodzą do SP 14. W tej chwili muszą jechać 2 autobusami lub iść pieszo.

Gdybym miał 100 tysięcy złotych, to na moim osiedlu zrobiłbym...

Ryszard Lesmanowicz: — Starałbym się o doświetlenie i lepsze oznakowanie wszystkich przejść dla pieszych wzdłuż ul. Bałtyckiej.

Zobacz także: Rozmowy przy trzepaku: osiedla Pojezierze i Wojska Polskiego Park Kusocińskiego w Olsztynie Chyba wszyscy pamiętamy czasy, gdy popołudnia spędzało się na osiedlowym trzepaku. Zawsze można było spotkać tam znajomego. Dziś wracamy do tych rozmów....
Mirosław Kaznowski: — Chodniki, doświetlenie placu zabaw przy Dworcu Zachodnim, na więcej i tak by nie starczyło

Czy mieszkańcy czują się bezpiecznie na swoich osiedlach?

Ryszard Lesmanowicz: – Jeśli chodzi o wybryki chuligańskie, jest raczej bezpiecznie, problemem są włamania do domów jednorodzinnych. Sporo mieszkańców zgłasza, że nie czuje się bezpiecznie ze względu na dość wysoką i zadrzewioną skarpę przy Biedronce, której nie można usunąć,
a która ogranicza widoczność i stwarza zagrożenie dla pieszych przechodzących przez ulicę Bałtycką i wyjeżdżających spod Biedronki pojazdów.

Mirosław Kaznowski: — Po ograniczeniu godzin sprzedaży alkoholu jest mniej osób zaczepiających mieszkańców i przechodniów, więc chyba tak.

Czego najbardziej brakuje w Olsztynie?

]Ryszard Lesmanowicz: — Dworca, którego nie musielibyśmy się wstydzić, więcej imprez kulturalnych i organizacja nocnego życia, przynajmniej na Starym Mieście, i naprawdę inteligentnego systemu kierowania ruchem.

Mirosław Kaznowski: — Porządnego Dworca Głównego.

Aleksander Chodźko
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (7) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Obeliks #2734555 | 83.5.*.* 19 maj 2019 13:14

  Wyremontowanego dworca głównego i gazety olsztyńskiej sprawiającej wrażenie obiektywnej.

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Do Lesmanowicz; #2734254 | 95.160.*.* 18 maj 2019 16:11

  Mieszkasz w Olsztynie i po co ci ten dworzec ,uparles sie jak rzep psiego ogona ,pomysl cos konkretnego bo jest w co zainwestowac -przyklad chodniki i nawierzchnia ul;Kopernika,podac ci wiecej przykladow ,uparli sie na ten dworzec,ja pamietam jak go budowali ty moze byles szczylem,

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. bleh #2734213 | 88.156.*.* 18 maj 2019 13:48

  O, zdjęcie historyczne dla Grunwaldzkiego.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Wójt Olsztyna #2734191 | 37.47.*.* 18 maj 2019 13:02

  A Likusy?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. kolo #2734187 | 88.156.*.* 18 maj 2019 12:55

  czystego powietrza w sezonie grzewczym i ul. Nowogrunwaldzkiej

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (7)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages