Wtorek, 22 października 2019. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Wytną kilkadziesiąt hektarów lasu w Olsztynie, bo samoloty nie mogą lądować

2019-05-16 16:26:45 (ost. akt: 2019-05-17 15:02:45)

Autor zdjęcia: olsztyn.lasy.gov.pl

21 hektarów lasu sąsiadującego z lotniskiem na Dajtkach będzie wycięte. To efekt decyzji Urzędu Lotnictwa Cywilnego, według którego las stanowi „przeszkodę lotniczą”. Wycinkę 17 hektarów najstarszego lasu ma wykonać aeroklub. Sami leśnicy do usunięcia mają 4 hektary młodnika.

Sądowy spór między Nadleśnictwem Kudypy, a lotniskiem na olsztyńskich Dajtkach trwał od kilku lat. Kończą go dopiero trzy, ostateczne wyroki Naczelnego Sądu Administracyjnego, które zapadły w kwietniu tego roku. Polegały one na oddaleniu skargi kasacyjnej nadleśnictwa Kudypy oraz umorzeniu postępowania ze skargi kasacyjnej Aeroklubu Polskiego z siedzibą w Warszawie. Oznacza to, że drzewostany graniczące z lotniskiem stanowią przeszkodę lotniczą i na mocy trzech decyzji Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego, wydanych w 2016 r., muszą zostać usunięte.

To niemal 21 hektarów lasu, czyli obszar mogący pomieścić 29 pełnowymiarowych boisk piłkarskich. Jest więc o czym mówić. Rosnący tam las jest w różnym wieku – w obszarze „przeszkody lotniczej” znajduje się jedenastoletnia uprawa, a największą powierzchnię stanowią drzewostany starsze, w wieku około 95 lat (rosną tam też drzewa nawet 150-letnie). Są to głównie sosny, ale też świerki, brzozy czy dęby. Konsekwencje tych wyroków będą widoczne już niedługo, zaraz po przeprowadzeniu wszystkich koniecznych procedur, potrzebnych do fizycznego wykonania decyzji prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Leśnicy z Kudyp już oznaczyli teren, na którym – zgodnie z decyzją ULC – rosną „przeszkody lotnicze”.

Zgodnie z prawem w oparciu, o które prowadzona była sprawa, jak i zgodnie z postanowieniami sądowymi, Nadleśnictwo Kudypy musi usunąć drzewostany, wprowadzone na grunt po wejściu w życie ustawy Prawo Lotnicze, a wszystkie drzewostany starsze, wprowadzone na grunt przed wejściem wspomnianej ustawy, usuwa aeroklub. Ustawa weszła w życie 17 listopada 2002 roku. Zatem po stronie Nadleśnictwa Kudypy usuwane będą lasy z drzewostanami młodszymi, a więc takimi, które mają nie więcej jak 17 lat. Łącznie po stronie Nadleśnictwa do uprzątnięcia pozostaje obszar około 4 hektarów kilkunastoletniego lasu. Za wycinkę pozostałej części – około 17 hektarów – odpowiedzialny jest zarządzający lotniskiem. Dokładne pomiary zapewne niedługo się zaczną.

źródło: Nadleśnictwo Kudypy


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (94) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Fly #2766268 | 89.228.*.* 23 lip 2019 11:23

  Szybciej te drzewa wycinać a nie się kudypy opierdzielają. Wyrok to wyrok!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. olo #2742735 | 46.29.*.* 5 cze 2019 13:35

  stanowisko AWM jest na stronie aeroklub.olsztyn.pl

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Robert #2736269 | 83.9.*.* 22 maj 2019 08:48

  Wycinka kilku ha lasu nie zaszkodzi środowisku a lotnisko jest potrzebne. Mieszkańcy którzy narzekają na hałas widzieli gdzie budują domy więc pretensje mogą mieć tylko do siebie. Lotnisko było wcześniej ja nie mam samolotu i nie stać mnie na takie rozrywki ale uważam że lotnisko w Olsztynie jest potrzebne nawet gdy korzysta z niego niewielu. A negatywna narracja w mediach prawdopodobnie napędzana jest przez deweloperów którzy chcą położyć łapę na terenie lotniska. Argument o ekologii to to kpina lasów jest dość. A wrazie potrzeby jest wiele miejsc w których można je sadzić nierezygnując z lotniska.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. stara baba #2734839 | 88.156.*.* 20 maj 2019 08:07

  Właśnie tu,w Dajtkach,powinno być lotnisko,zamiast w Szymanach. Te 2-3 samoloty lądujące w tygodniu nie przeszkadzałyby tak bardzo mieszkańcom,jak się obawiali.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Magda #2734428 | 5.172.*.* 18 maj 2019 23:51

  Tak wycinajmy więcej i więcej nikt nie patrzy na to co daje nam zdrowy,silny las ,nie pytajmy się później dlaczego tyle zmian pogodowych,dlaczego Warmia i Mazury słynące z takiego pięknego wyglądu dzięki zalesieniu wygląda teraz jak wygląda...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (94)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages