środa, 5 sierpnia 2020. Imieniny Emila, Karoliny, Kary

Pisarz miejski, czyli inne spojrzenie na Olsztyn

2019-05-15 15:29:06 (ost. akt: 2019-05-15 15:35:40)

Autor zdjęcia: Urząd Miasta Olsztyna

Marcel Krueger, stypendysta Niemieckiego Forum Kultury, przez najbliższe miesiące będzie pełnić funkcję pisarza miejskiego.


Takie stypendia przyznawane są od 2009 roku. Dotychczas pisarze miejscy uwieczniali swoje przemyślenia m.in. w Gdańsku, Wrocławiu, Mariborze czy Lwowie. Teraz zadanie jest realizowane właśnie w stolicy Warmii i Mazur.

- Celem jest upowszechnianie wiedzy o wspólnym dziedzictwie kulturowym Niemców i ich wschodnich sąsiadów - informuje prezes zarządu Niemieckiego Forum Kultury, Winfried Smaczny. - Stypendium jest finansowane jest przez Pełnomocniczkę Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów.

Pisarz miejski dotarł do Olsztyna w poprzednim tygodniu. Miał już okazję spotkać się m.in. z prezydentem Olsztyna. We wtorek (14 maja) został przedstawiony podczas oficjalnej konferencji.


- Nie ma wątpliwości, że spora część naszej historii się przeplata - mówi Piotr Grzymowicz. - Na pewno będziemy mieli okazję dowiedzieć się, jak na nas, nasze miasto spogląda ktoś z zewnątrz. Nie mam wątpliwości, że projekt będzie pouczający i bardzo udany.

Przy realizacji przedsięwzięcia współpracują gmina Olsztyn oraz Fundacji Borussia.

- Mogę zapewnić, że będziemy dbać, by pisarz miejski mógł jak najszerzej uczestniczyć w życiu naszego miasta - powiedziała prezes Fundacji Borussia, Kornelia Kurowska. - Uważam, że niezwykle ważna jest zmiana perspektywy. Często nie dostrzegamy wszystkiego, co na otacza, wszystkiego dobrego, co dzieje się wokół nas.

Marcel Krueger urodził się w 1977 roku w Solingen w Nadernii Północnej-Westfalii, a mieszka w Irlandii. Jest pisarzem, redaktorem i tłumaczem. Tematy do swojej pracy znajduje zajmując się historią Europy i podróżując po świecie.

- Od pierwszych dni jestem tu przyjmowany bardzo ciepło - mówi pisarz miejski. - Bywałem już w tym regionie, bowiem jest z nim związana historia mojej rodziny. Chodzi nie tylko o odkrywanie przeszłości, a także jak pokazywać wspólne dzieje.

Stypendium pisarza miejskiego potrwa pięć miesięcy. Jego zapiski można śledzić na specjalnie utworzonym w tym celu blogu.Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ania22 #2736709 | 93.105.*.* 22 maj 2019 21:52

  Hej, poznam Pana na dyskretne spotkania. Mam 22 lata, jestem po rozwodzie i nie chcę już faceta na dłuższy związek. Złap mnie pod loginem ania22 na portalu randkowym: czatkobiet.pl

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. wesoło mi #2733578 | 176.221.*.* 17 maj 2019 11:53

  Nie bardzo wiem, o co chodzi w tym przedsięwzięciu, ale na pewno jest bardzo ważne, skoro sam pan prezydent Piotrek je promuje. Będziemy mieli skrybę miejskiego, niemieckiego pochodzenia, mieszkającego w Irlandii i mającego korzenie na Warmii. Raduję się, bo pachnie kolejną nagrodą dla prezydenta Piotrka

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Jakub #2733075 | 176.221.*.* 16 maj 2019 10:16

  Jak uwierzyć w obiektywizm człowieka opłacanego przez miasto? Propaganda jak widać nawet makiawelizmem się nie brzydzi.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. ąę #2732922 | 94.254.*.* 15 maj 2019 22:11

   Wysoka kultura. Nawet kaszkietu nie zdjął na konferencji.

   Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages