Wtorek, 21 maja 2019. Imieniny Jana, Moniki, Wiktora

Jaki los czeka rondelę przy Wysokiej Bramie w Olsztynie?

2019-05-14 07:16:00 (ost. akt: 2019-05-13 18:02:57)

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Od 2006 roku na obszarze Starego Miasta w Olsztynie prowadzone są systematyczne badania archeologiczne. Dzięki nim odkryte zostały pozostałości średniowiecznych fortyfikacji, które nie pojawiały się we wcześniejszych dokumentach.

— Okazało się wówczas, że przebieg i gabaryty zespołu obronnego nie są czytelne i że uzasadnione, z punktu widzenia edukacyjnego, jest wyeksponowanie poszczególnych elementów obwarowań, w połączeniu z zagospodarowaniem terenów wokół Starego Miasta i zamku — powiedziała nam Marta Bartoszewicz, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta Olsztyna.

Miasto postanowiło więc zabezpieczyć te wykopaliska i zorganizować konkurs architektoniczny, który w najbardziej atrakcyjny sposób uczytelni i wyeksponuje całość miejskich fortyfikacji w przestrzeni wokół Starego Miasta.

— Warto tu bowiem zaznaczyć, że ranga odsłoniętych pozostałości obwarowań, głównie tych przy Bramie Górnej, stała się szansą na uatrakcyjnienie najstarszej części Olsztyna. I może pełnić ważną rolę krajobrazową, historyczną, publiczną i edukacyjną — dodaje rzeczniczka.

Architekci z całej Polski pracowali nad projektem zagospodarowania terenu wzdłuż staromiejskich fortyfikacji aż do Łyny, wraz z ulicą Nowowiejskiego. W konkursie zwyciężyła Pracownia Dżus GK Architekci.


— Niezwykle istotne jest to, że na tym obszarze mamy do czynienia z fortyfikacjami, które powstały za czasów, gdy na olsztyńskim zamku rezydował Mikołaj Kopernik, gdzie do dzisiaj pozostało czytelne miejsce średniowiecznego podkopu dokumentujące kierunek natarcia wojsk krzyżackich — mówi Grzegorz Dżus. I dodaje: — Stworzenie wokół tego odpowiedniej narracji to coś znacznie więcej niż kolejny pomnik poświęcony genialnemu rodakowi. Nie mamy w naszym mieście tylu obiektów zabytkowych co Toruń czy Gdańsk, ale możemy podnieść jego atrakcyjność, odsłaniając bardzo interesujący kompleks fortyfikacyjny, łącznie z jego umocnieniami ziemnymi.

Obecnie trwają prace nad projektem budowlanym. Do końca roku powinna być zakończona dokumentacja, wraz z kosztorysami inwestorskimi określającymi wartość inwestycji.

— Mając takie informacje, będziemy mogli poszukać zewnętrznego finansowania, które pozwoli nam na uatrakcyjnienie tego terenu — mówi Marta Bartoszewicz.

Jednym z najważniejszych założeń projektu, nad którym trwają prace, jest obniżenie terenu dawnej fosy o siedem metrów. Dzięki temu odsłonięte mają zostać pozostałości dawnych murów miejskich. Z jednej strony zostałyby one bardziej widoczne – od strony Targu Rybnego wystawałyby o około metr nad powierzchnię ziemi.


W dawnej fosie ma zostać zlokalizowany parking na ok. 160 pojazdów, które jednocześnie nie będą widoczne, bowiem obiekt zostanie nakryty zielonym dachem.

Zniknie także wykopana kilka lat temu dziura przed Wysoką Bramą. To zadanie dla architektów również nie było łatwe, ponieważ rondelę trzeba przedstawić w atrakcyjny sposób. Ponadto mieszkańcy i turyści będą mogli oglądać fortyfikacje również od środka.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (47) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. kumpel Piotrka z Dajtek #2732445 | 90.212.*.* 14 maj 2019 22:26

  bardzo dobrze że bedzie parking tylko przydałby się parking dla taczek czy dla takich jak ten od protestu przeciwko kasynie czyli słynny pan Piotr . Niech dyżuruje jedna taczka zawsze będzie można kogoś wywieść do fosy lub do Łyny

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Złomiarz #2732426 | 188.147.*.* 14 maj 2019 21:33

  Zostawić tą dziurę zawsze jak wracam nad ranem ze starówki to do niej leję !

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. BRAW000 ! #2732254 | 37.47.*.* 14 maj 2019 17:24

  PERKING wreszcie

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Warszawiak #2732195 | 217.153.*.* 14 maj 2019 16:06

  Przecież to co dzieje się w waszym mieście to jedna wielka kpina, jakby warszawa się tak budowała to by wyglądała jak olsztynowo teraz.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Mieszkaniec #2732182 | 178.235.*.* 14 maj 2019 15:52

  Zasypać tą paskudną dziurę razem z tramwajami.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Pokaż wszystkie komentarze (47)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages