Patrole rowerowe wyjeżdżają na ulice Olsztyna. Jakie prawa i obowiązki mają cykliści?

2019-05-13 11:47:21(ost. akt: 2019-05-13 13:55:35)

Autor zdjęcia: Straż Miejska Olsztyn

Strażnicy miejscy podobnie jak większość miłośników jazdy na rowerze rozpoczęli sezon. Na olsztyńskie ulice wyjechały 4 patrole rowerowe, których zadaniem będzie dbanie o spokój i porządek publiczny oraz bezpieczeństwo.
Przypominamy jakie zasady obowiązują rowerzystów na drodze. O tym należy pamiętać żeby zapewnić bezpieczeństwo sobie oraz innym uczestnikom ruchu:

1. Najważniejszą rzeczą o której powinien pamiętać każdy rowerzysta to sprawny rower. Zgodnie z przepisami musi on posiadać przynajmniej jeden sprawny hamulec, białe światło z przodu i czerwone z tyłu.

2. Rowerzysta winien poruszać się po ścieżkach rowerowych. W przypadku gdy takich ścieżek nie ma, w pierwszej kolejności należy skorzystać z pobocza. Dopiero w przypadku kiedy nie ma wyznaczonych ścieżek dla rowerów i brak jest pobocza możliwa jest jazda ulicą.

3. Jazda chodnikiem jest dopuszczona w trzech przypadkach:
a) panują złe warunki pogodowe jak śnieg, gęsta mgła czy ulewa
b) chodnik jest szerokości przynajmniej 2 metrów, brak jest wydzielonej drogi dla rowerów, a ruch na jezdni jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h
c) rowerzysta opiekuje się jadącym na rowerze dzieckiem do 10 roku życia

Trzeba jednak pamiętać, że pierwszeństwo na chodniku mają zawsze piesi.

4. Rowerzysta chcąc przekroczyć przejście dla pieszych winien zejść z roweru i przeprowadzić go na drugą stronę.

5. Zmianę kierunku jazdy, zwłaszcza podczas przejazdu przez skrzyżowanie należy sygnalizować ruchem ręki.

6. Zabrania się jazdy bez trzymania kierownicy przynajmniej jedną ręką, a także czepiania się innych pojazdów.

7. Podobnie jak w przypadku kierowców innych pojazdów zabrania się jazdy na rowerze pod wpływem alkoholu.

Źródło: strazmiejska.olsztyn.pl


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Kocanka piaskowa #2733572 | 213.184.*.* 17 maj 2019 11:31

    Bardzo się cieszę, że przypomniano te zasady. Ja bym jeszcze dodała, że tak jak w przypadku kierowców, powinni mieć zakaz jazdy z telefonem przy uchu. Co do jazdy po chodnikach, to jest w Olsztynie sporo miejsc, gdzie faktycznie strach jechać jezdnią i tam przydałoby się dopuszczenie ruchu rowerowego. Przede wszystkim szerokie konsultacje grup zainteresowanych, wskazywanie problematycznych miejsc i zachowań, by problem rozwiązać. Patrole rowerowe, tak straży miejskiej, jak i policji to dobry pomysł. Szybsze od pieszych, dokładniejsze od samochodowych. Przydałyby się też patrole po cywilnemu, które dbałyby o przechodzenie przez przejścia/ przejeżdżanie przez przejazdy na zielonym oraz właśnie przeprowadzanie roweru przez przejścia. Pojawienie się w mundurze na skrzyżowaniu byłoby za to znakomitą prewencją. Bo czemu uczciwie czekający na zmianę sygnalizacji i rowerzyści, którzy rower przez przejście przeprowadzają, mają się stale czuć jak naiwniacy? Niech się skończy na spisaniu i pouczeniu, ale niech będzie nieuchronność kary.

    odpowiedz na ten komentarz

  2. EM #2732315 | 165.225.*.* 14 maj 2019 18:39

    Z tego artykułu mogę wywnioskować że SM na rowerach będzie zajmować się rowerzystami łamiącymi przepisy ruchu drogowego. Raczej wybór tego środka transportu pozwala SM działać szybciej na terenach gdzie dojazd samochodem jest niemożliwy lub długotrwały. Myślę że mogą nawet dać mandat za picie pod chmurką albo ukarać kierowcę za nieprawidłowe parkowanie. Nie ograniczając się do rowerzystów.

    odpowiedz na ten komentarz

  3. qwe #2731717 | 83.9.*.* 13 maj 2019 23:13

    jak pojazdy będą poruszać się do 50 km na godzinę, to może skuszę się na jazdę po ulicy, a na razie to czyste samobójstwo, nie wspominając o stresie.

    Ocena komentarza: warty uwagi (10) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

    1. Dyżurny olsztyńskiej wioski #2731704 | 188.147.*.* 13 maj 2019 22:48

      Panowie strażnicy, jak po drodze spotkacie matkę z dzieckiem/dziećmi to zapytajcie o ojca. Najprawdopodobniej taka pani jest alimenaciarą i alienuje dzieci od ich ojca – takich dzieci w Polsze jest już kilka milionów!!! Nie wykluczone, że bezpodstawnie oskarża męża o molestowanie i znęcanie się - to teraz modne, znęca się psychicznie zarówno nad dziećmi jak i nad ich ojcem. W takiej sytuacji należy bezwzględnie odebrać jej dzieci za stosowaną przemoc, przekazać je ojcu, a ją zamknąć na dożywocie. Robi to wszystko, bo z tego ma kasę: alimenty, 500+, zasiłki z mops, no i wszechobecną litość i różnorodną pomoc. Informacje o zamknięciu alimenaciary i alienatorki rozwiesić w całym mieście, żeby kolejnym jej „koleżankom” odechciało się takich praktyk!!!

      Ocena komentarza: warty uwagi (5) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

      1. SM #2731680 | 89.228.*.* 13 maj 2019 21:39

        niech straszacy miejscy pilnowania przepisów zaczną od siebie.

        Ocena komentarza: warty uwagi (12) odpowiedz na ten komentarz

      Pokaż wszystkie komentarze (9)
      2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5