środa, 8 lipca 2020. Imieniny Arnolda, Edgara, Elżbiety

Obraz nadal przebywa w areszcie. Tym razem... domowym

2019-05-12 12:04:36 (ost. akt: 2019-05-10 15:41:42)

Autor zdjęcia: Ewa Mazgal

Kontrowersyjne dzieła grupy Zbiorowy kilka miesięcy przebywały jako dowody na zapleczu Galerii Dobro. Teraz właściciel dostał je na „przechowanie”.

Obraz „Kochankowie w stodole”, który kupił Jerzy Dramowicz, nadal jest dowodem, więc można powiedzieć, że dzieło przebywa w areszcie domowym. Właściciel nie może nim dowolnie dysponować. To nie podoba się Dramowiczowi. „(...) złożyłem skargę w prokuraturze olsztyńskiej z kopią do sądu rejonowego (...) na przewlekłe prowadzenie sprawy dotyczącej "aresztowanego" obrazu” — napisał w mediach społecznościowych Dramowicz. I dodał: „Oczekuję odpowiedzi i zamknięcia tej sprawy lub zwolnienia obrazu z aresztu domowego w ciągu 30 dni. W innym przypadku podam sprawę do sądu rejonowego i będę żądał finansowego zadośćuczynienia. Powołałem się na art. 45 Konstytucji i art. 6 Europejskiej Karty Praw Człowieka.”

O czym mówią artykuły, które wskazuje Dramowicz? Konstytucja gwarantuje prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd. Podobny zapis znajdziemy też w dokumencie europejskim, na który powołuje się Dramowicz.

Przypomnijmy. Kontrowersyjne obrazy powstały w październiku. Hasło przewodnie wydarzenia, które odbyło się w galerii należącej do MOK-u, brzmiało „Polacy Europy”. W powstanie dzieła zaangażowani byli nie tylko artyści z grupy Zbiorowy, ale i mieszkańcy Olsztyna. Wystawę oprotestowali posłowie Prawa i Sprawiedliwości, którzy, oburzeni widokiem fallusów, nagłośnili sprawę. Nie spodobało im się, że przyrodzenie namalowano między innymi orłowi i kobiecie schodzącej z krzyża. Prokuratura w listopadzie zdecydowała o zabezpieczeniu prac.

dbp


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Paulus #2730939 | 37.248.*.* 12 maj 2019 17:53

  Nie wiem, o co ta "bitwa" - o jakieś kiepsko narysowane narządy, czy jak? Ja tam nie widzę żadnej sztuki.

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Dzieła genitalno fekalne #2730893 | 83.9.*.* 12 maj 2019 15:48

  Prezentowane dzieła gentalne tworzone przez tych"artystów" są tożsame do poziomy tego publikatora i tabloidów superekspres oraz fakt,Przebywając na wielu kontynentach w wielu kulturach o różnych wyznaniach,trzeba zachować szacunek do wyznań i zwyczajów,Obrazoburcza agresja nasila tylko konflikty.Ludzie czyniąc takie rzeczy nie są moim zdaniem kulturalni lecz prymitywni.

  Ocena komentarza: warty uwagi (13) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ld #2730818 | 94.254.*.* 12 maj 2019 13:07

   do wyborów, to Panu Dramowiczowi pozostaje tylko najść prokuratora o 6 rano

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. henryk #2730806 | 195.136.*.* 12 maj 2019 12:33

   Posłowie pisu obrońcami moralności? Na Podkarpaciu też?

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages