Sobota, 23 listopada 2019. Imieniny Adeli, Felicyty, Klemensa

Trudny początek ul. Partyzantów w Olsztynie

2019-05-11 14:27:12 (ost. akt: 2019-05-10 15:01:56)
Włączenie świateł na rondzie sparaliżowało komunikacyjnie Zatorze

Włączenie świateł na rondzie sparaliżowało komunikacyjnie Zatorze

Autor zdjęcia: Ada Romanowska

Ulica Partyzantów została w pełni otwarta 1 maja. Prawdziwy test przeszła jednak dopiero po zakończeniu majówki. W poniedziałek wśród kierowców zawrzało, bo uruchomienie sygnalizacji świetlnej na pl. Bema sparaliżowało Olsztyn.

Sygnalizację świetlną na pl. Bema uruchomiono na początku miesiąca wraz z otwarciem ul. Partyzantów. Majowy weekend upłynął jednak spokojnie, ale już w poniedziałek rano przejazd tą częścią miasta zajął niektórym kierowcom blisko godzinę. Gdy opublikowaliśmy w sieci materiał dotyczący korków na Zatorzu, kierowcy niemal jednogłóśnie stwierdzili, że wpływ na taki stan rzeczy miało uruchomienie sygnalizacji świetlnej na pl. Bema. Nie zabrakło również telefonów i maili w tej sprawie.

— Czy ktoś mógłby poruszyć temat tych świateł. Tyle było rozmów i dywagacji na temat ulicy Partyzantów. Na potrzeby jej remontu wyłączono światła na rondzie Bema i skrzyżowaniu 1 maja i Partyzantów. Teraz po oddaniu ul. Partyzantów światła zostały włączone. Efekt widać od razu. Korki na ul. Limanowskiego i al. Wojska Polskiego — skarżył się nam jeden z olsztynian. I dalej stawia wiele pytań, w tym m.in.: — Czy ktoś w ogóle rozumie problemy tego miasta? Czy nie można wyłączyć tych świateł? Czy nie można zaufać kierowcom i niech oni sami regulują ruch na tych dwóch skrzyżowaniach?

Michałem Koronowski, rzecznik Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie, jedną z przyczyn zakorkowania północno-wschodniej części miasta upatruje w wyborze przez kierowców tej samej drogi, a nie tak jak to miało miejsce podczas remontu, alternatywnych tras. Wtedy Ruch rozkładał się na kilka jezdni.

— Takiego natężenia jak w poniedziałek ul. Partyzantów nie byłaby w stanie przyjąć ani przed jej modernizacją, ani w obecnym kształcie — przekonuje Michał Koronowski.


I dodaje: — Należy podkreślić, że wielu kierowców, jadąc ul. Partyzantów, na widok pracujących tam maszyn budowlanych i robotników intuicyjnie zwalniało, co miało wpływ na płynność ruchu na całej ulicy. Zadania nie ułatwiła także awaria jednego z pojazdów, który w poniedziałek w godzinach porannego szczytu na dłuższy czas zablokował ruch samochodów.

Jeśli
Przebudowa ul. Partyzantów kosztowała blisko 23 mln zł. Dofinansowanie unijne wyniosło 85 proc.
chodzi o pomysł ponownego wyłączenia sygnalizacji świetlnej na pl. Bema, nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższym czasie miało zostać wprowadzone takie rozwiązanie. — Odnosząc się do kwestii ronda przy pl. Bema, informuję, że przywrócenie pracy sygnalizacji świetlnej było niezbędne m.in. ze względów bezpieczeństwa. Mam tu na myśli przede wszystkim pieszych, którzy dotąd musieli liczyć na wyrozumiałość kierowców i czekać aż pojazdy się zatrzymają, żeby móc przejść przez przejście dla pieszych. Bezpieczeństwo mieszkańców Olsztyna jest priorytetem. Z pomocą kamer systemu ITS na bieżąco monitorujemy sytuację na rondzie przy pl. Bema oraz na ul. Partyzantów, a także pracę sygnalizacji świetlnej i w razie konieczności będziemy reagowali — powiedział nam Michał Koronowski.

Część olsztynian pytała nas również, czy są szanse na zachowanie otwartego zjazdu w ulicę Kopernika, gdy remont ul. Partyzantów zostanie całkowicie zakończony i komunikacja miejska będzie kursowała według tradycyjnego rozkładu.

— Nie ma jeszcze ostatecznej decyzji w tej sprawie — odpowiedział rzecznik drogowców.


Początki nowej ul. Partyzantów nie są łatwe. Dzień po poniedziałkowym paraliżu komunikacyjnym doszło do pierwszego wypadku: kilkanaście minut po godz. 15 niedaleko skrzyżowania z ul. Kajki. Jak wstępnie ustalili policjanci, kobieta kierująca hondą podczas włączania się do ruchu nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu i zderzyła się z prawidłowo jadącym audi. Kierująca hondą została odwieziona do szpitala.

Przypomnijmy, że umowa z firmą Balzola, która odpowiada za wykonanie zadanie, została podpisana w lipcu 2017 roku. Od tego czasu hiszpańska firma miała blisko rok na zrealizowanie wszystkich prac. Jak wiadomo, ten termin nie został dotrzymany, a wykonawca wystąpił o wydłużenie terminu zakończenia prac do końca listopada. Ten termin też nie został dotrzymany. Później miasto dołożyło wykonawcy kilka dodatkowych zadań, ale ulica miała być przejezdna do końca kwietnia 2019 roku. Ten termin udało się już dotrzymać.

Warto dodać, że komunikacja miejska, która obecnie kursuje ul. Kościuszki i Kopernika, pojedzie remontowaną ulicą dopiero po zakończeniu całej inwestycji. Według założeń ma to nastąpić najpóźniej 28 czerwca. Decyzja ta wynika z tego, że cały czas będą prowadzone inne, mniejsze prace, a na niektórych fragmentach buspasów są wyznaczone ciągi piesze.

Kuch


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (69) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Kaktus #2731733 | 95.160.*.* 14 maj 2019 01:03

  nie było świateł na rondzie, to przechodziłem - puszczali kierowcy - a teraz muszę stać i czekać aż się zapali zielone, masakra.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. -- #2731578 | 188.146.*.* 13 maj 2019 18:49

  Połączyć Track z Lubelską to ciężko? Dużo ludzi z Zatorza, Zielonej Górki, okolicznych miejscowości a nawet samochody do sortowni miały by gdzie jeździć. Duża część ludzi miała by ułatwiony dojazd do pracy.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Mieszkaniec #2731335 | 5.172.*.* 13 maj 2019 12:19

  "Ulica Partyzantów została w pełni otwarta 1 maja" Panie redaktorze, coś się Panu przywidziało. Nie ma chodników, nie ma drogi rowerowej, czyli nie ma pełnego otwarcia.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Tęczowy prezio #2731273 | 88.156.*.* 13 maj 2019 11:11

  Jednym słowem winni są kierowcy bo jeżdżą ni tymi drogami co chciałby ratusz tylko o zgrozo tymi które im się podobają .A w ogóle to powinni zostawiać samochody gdzieś w Dywitach i chodzić piechotą. Korków by nie było, Smogu by nie było A jak by się pospacerowali to tylko samo zdrowie

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. RP #2731198 | 83.3.*.* 13 maj 2019 08:51

  Dziwię się że inspektor nadzoru budowlanego który dokonał odbioru i wydał decyzję o udostępnieniu do użytku nieskończonej budowy jeszcze nie siedzi. KASA KASA i tylko KASA, bo terminy zakończenia prac są ważniejsze niż bezpieczeństwo użytkowników.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (69)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages