Piątek, 18 października 2019. Imieniny Hanny, Klementyny, Łukasza

Rozmowy przy trzepaku cz. II

2019-05-12 08:01:47 (ost. akt: 2019-05-10 14:02:34)

Autor zdjęcia: Archiwum GO

Chyba wszyscy pamiętamy czasy, gdy popołudnia spędzało się na osiedlowym trzepaku. Zawsze można było spotkać tam znajomego. Dziś wracamy do tych rozmów. W innej formule, rzecz jasna.

Kolejnymi „bohaterami” cyklu artykułów „Rozmowy przy trzepaku” będą osiedla Zielona Górka i Śródmieście. Z przewodniczącym rad osiedli rozmawialiśmy m.in. o problemach, jakie mają ich osiedla, o dostępie do komunikacji miejskiej i bezpieczeństwie. Nie zabrakło również pytania dotyczącego miasta, a mianowicie, czego nam w nim brakuje.

— Jaki jest największy problem na waszym osiedlu?
Piotr Kilkas, przewodniczący rady osiedla Zielona Górka: — Zły stan nawierzchni ulic, chodników, opieszałość i nienależyta staranność służb przy porządkowaniu terenów zielonych (wykaszaniu traw, pielęgnowaniu drzew, krzewów — od wielu lat prosimy o wycięcie dzikich grusz przy ul. Zientary Malewskiej i nasadzenie innych drzew — bezskutecznie, a owady w okresie owocowania zagrażają małym dzieciom) na osiedlu. Kolejne to brak oświetlenia przy ulicach Zimowej i Wiosennej, brak chodników, ścieżek rowerowych. Stałą bolączką jest brak możliwości przejazdu przez tory mieszkańców Tracka w kierunku osiedla. Osiedle się rozrasta, przybywają nowych mieszkańców, a nie jest wzbogacane zaplecze rekreacyjne — ubogie wyposażenie boiska i placu zabaw.
Jerzy Gąska, przewodniczący rady osiedla Śródmieście: — Brak toalety publicznej na miarę XXI wieku.

— Czy obecna forma olsztyńskiego budżetu obywatelskiego jest właściwa, czy należałoby ją zmienić? Jeśli tak, to w jaki sposób?
Jerzy Gąska: — Zdecydowanie tak. Ma służyć tylko na potrzeby inwestycyjne mieszkańców konkretnych osiedli.
Piotr Kilkas: — Trzeba ją zmienić. Obecnie każdy może napisać projekt i może on zostać przyjęty, nawet jeśli narusza granice dobra i przydatności dla mieszkańców osiedla. Wskazane byłyby wcześniejsze konsultacje, co na danym osiedlu jest potrzebne i ważniejsze. Łatwiejsze byłyby wybory, gdyby na projekty na konkretnych osiedlach mogli głosować wyłącznie mieszkańcy tego osiedla.

— Co zmieniło się na waszych osiedlach w ubiegłym roku i co zmieni się podczas w tym roku?
Piotr Kilkas: — Dzięki OBO rozpoczęto budowę chodnika przy ul. Zimowej. Inwestycja będzie nadal realizowana z pieniędzy OBO i tzw. funduszu chodnikowego Grzymowicza. Wykonano także oświetlenie ul. Letniej ze środków Urzędu Miasta. W tym roku prace będą kontynuowane.
Jerzy Gąska: — W okolicach śródmieścia kończą się powoli wszystkie inwestycje. Przede wszystkim inwestycje drogowe. Zakończyła się budowa u. Pieniężnego. Ulica Partyzantów też jest już prawie gotowa. Wykończone zostały też parki, połączono park Podzamcze z Centralnym.

— Jak mieszkańcy waszych osiedli oceniają dostęp do komunikacji miejskiej?
Jerzy Gąska: — Super.
Piotr Kilkas: — Nie są zadowoleni. Na osiedle przyjeżdża jedna linia 116, która oferuje przejazd turystyczny po Zatorzu, natomiast żeby szybko dojechać do centrum, to trzeba poczekać. Brakuje tu drugiej linii. Spór dotyczy także częstotliwości przejazdów — mieszkańcy chcieliby, żeby autobusy jeździły częściej, natomiast jest to nieopłacalne. Propozycje, żeby jeździły mniejsze autobusy, też nie przechodzą.

— Gdybym miał 100 tysięcy złotych, to na moim osiedlu zrobiłbym...
Piotr Kilkas: — Dołożyłbym te środki do budowy wiaduktu nad torami przy ul. Trackiej.
Jerzy Gąska: — Poprawiłbym jezdnie i chodniki w śródmieściu.

— Czy mieszkańcy czują się bezpiecznie na swoim osiedlu?
Jerzy Gąska: — Tak
Piotr Kilkas: — Różnie bywa. Czasami zabłąka się jakiś pirat drogowy, pijak, łobuziaki.

— Czego najbardziej brakuje w Olsztynie?
Piotr Kilkas: — Porządnej hali widowiskowo-sportowej, stadionu. Pieniędzy na naprawę nawierzchni ulic, chodników, ścieżek rowerowych. I jeszcze przyjaznych, życzliwych urzędników w ratuszu.
Jerzy Gąska: — Jedności w myśleniu i działaniu władz na rzecz miasta i mieszkańców.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. z hamburga #2731339 | 178.36.*.* 13 maj 2019 12:30

    Przy trzepaku słyszałem rozmowę dzieci: - A ty, ile masz lat, sześć? Na to dziewczynka o włosach i buzi aniołka:- Poj...bało cie? Sześć i pół!

    ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages