środa, 23 października 2019. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Rozpoczął się proces 23-latka, który groził śmiercią prezydentowi Olsztyna

2019-05-07 13:47:17 (ost. akt: 2019-05-07 14:42:49)
Groźby karalne zatrzymanie

Groźby karalne zatrzymanie

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

We wtorek (7.05) przed Sądem Rejonowym w Olsztynie rozpoczął się proces Sergiusza P., oskarżonego m.in. o publiczne nawoływanie do zabójstwa i groźby karalne wobec prezydenta Olsztyna.

Sergiusz P. usłyszał dwa zarzuty. Pierwszy dotyczy posiadania znacznej ilości – blisko 395 gram – marihuany. Drugi zarzut polega na publicznym nawoływaniu na stronie internetowej jednej z gazet do popełnienia zbrodni zabójstwa z jednoczesną groźbą pozbawienia życia w stosunku do prezydenta Olsztyna.

Proces rozpoczął się we wtorek przed Sądem Rejonowym w Olsztynie. Sergiusz P. przyznał się do popełnienia obu zarzucanych mu czynów i złożył wyjaśnienia. W odniesieniu do drugiego z zarzutów oskarżony wyjaśniał m.in., że nie miał zamiaru nawoływać do popełnienia zbrodni zabójstwa oraz że jego wpis na portalu internetowym był bardzo niewłaściwy, bezmyślny i nie zdawał sobie sprawy z konsekwencji takiego działania.

W pierwszym dniu procesu zeznania złożył prezydent Piotr Grzymowicz, który występuje w tej sprawie w charakterze oskarżyciela posiłkowego. Sąd przesłuchał również funkcjonariusza policji, który uczestniczył w czynnościach związanych z zatrzymaniem oskarżonego.

Z uwagi na to, że w trakcie rozprawy oskarżony oraz pokrzywdzony zgodzili się na prowadzenie postępowania mediacyjnego sąd postanowił skierować powyższą sprawę do mediacji, zakreślając mediatorowi termin do dnia 21 maja.

Przypomnijmy, że mediacja w sprawie karnej to sposób dobrowolnego rozwiązywania problemu, powstałego w wyniku przestępstwa, na drodze porozumiewania się pokrzywdzonego i oskarżonego, z pomocą mediatora. Mediacja daje pokrzywdzonemu okazję do wyrażenia emocji, wypowiedzenia się na temat skutków przestępstwa oraz oczekiwań wobec oskarżonego, jak również daje mu szansę na szybsze uzyskanie naprawienia szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę i przeprosin.

Z kolei dla oskarżonego mediacja daje możliwość porozumienia się z pokrzywdzonym co do sposobu i terminu naprawienia szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę oraz przeproszenia. Mediacja dla oskarżonego oznacza także szybsze zakończenie postępowania karnego, zmniejszenie kosztów postępowania karnego oraz szansę na łagodniejsze potraktowanie przez sąd.

W związku ze skierowaniem sprawy Sergiusza P. do mediacji proces został przerwany do 27 maja do godz. 9.45. W tym dniu zostanie przesłuchany jeden świadek.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Pokazuwka TYLE W TEMACIE #2728905 | 37.47.*.* 9 maj 2019 08:31

  Ktoś kto planuje zamach nie pisze tego na forum w gazecie Ludzie ogrnijcie się

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Brzoza1972 #2728192 | 83.9.*.* 7 maj 2019 23:25

  Może w końcu dotrze do tego i owego że nie jesteśmy anonimowi w necie Jak nie masz nic do powiedzenia to nią mów nic

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Mama #2727950 | 178.36.*.* 7 maj 2019 16:22

  Grozba powinna byc realna. A czy te wpisy na takie wygladaly?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages