Wtorek, 22 października 2019. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Po debacie są konkrety w sprawie dworca w Olsztynie

2019-05-07 08:48:08 (ost. akt: 2019-05-07 10:26:31)

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

Są już pierwsze efekty naszej debaty o kompleksie dworcowym w Olsztynie. Poseł Iwona Arent złożyła interpelację w tej sprawie. PKP SA i Retail Provider wystąpiły o uznanie niektórych ruchomych części dworca za zabytki.

Przypomnijmy, że trzy lokalne stowarzyszenia chcą, aby kompleks dworcowy uznać za zabytek. Większość mieszkańców chce, by w miejsce gierkowskich budowli powstał nowoczesny obiekt na miarę XXI wieku. Uznaliśmy, że to bardzo ważny temat nie tylko dla mieszkańców Olsztyna, ale dla całego regionu. Dlatego zorganizowaliśmy debatę w tej sprawie.

Do rozmowy o przyszłości kompleksu dworcowego zaprosiliśmy m.in. przedstawiciela stowarzyszeń, które chcą uznać oba dworce i budynek biurowy za zabytek. Mieli okazję, aby w trakcie relacji on line przekonać mieszkańców Olsztyna do swoich racji. Niestety nie skorzystali z tej możliwości.

Przypomnijmy, że konserwator zabytków dwukrotnie odrzucił ich wniosek o uznanie kompleksu dworcowego za zabytek, uznając za zabytkowe jedynie XIX-wieczne wiaty peronowe, dwie mozaiki i dwa neony.

Zobacz także: Debata w sprawie olsztyńskiego dworca [VIDEO] Debata w sprawie olsztyńskiego dworca [VIDEO] Jakie są plany PKP SA wobec dworca Olsztyn Główny? Co chce zbudować właściciel dworca PKS? Wreszcie, co się stanie, jeżeli olsztyńskie dworce zostaną...
Podczas debaty poseł Iwona Arent zadeklarowała, że wystąpi do generalnego konserwatora z interpelacją w sprawie dworca w Olsztynie. — Dworzec w Olsztynie to rudera — mówiła w czasie debaty poseł. — Inwestorzy są gotowi, żeby przygotować projekt, zostawić te elementy, które są rzeczywiście wartościowe. Z innymi posłami wystąpimy z interpelacją do generalnego konserwatora zabytków, w której przedstawimy argumenty mieszkańców Olsztyna i to, co obiecują inwestorzy, że zachowane zostaną elementy, które są wartościowe.

I tak się stało. — Interpelacja została już złożona, podpisali ją również inni posłowie z regionu, także z innych partii — powiedziała nam w poniedziałek poseł Iwona Arent.

Z kolei Krzysztof Mamiński, prezes PKP SA, oraz prezes Retail Provider Rafał Twarowski zadeklarowali w czasie debaty, że wystąpią do konserwatora zabytków o wpis do rejestru tych ruchomych elementów dworca, które konserwator już wcześniej uznał za zabytkowe. Chodzi tu o dwie mozaiki i neony.

— Już w ubiegłym tygodniu złożyliśmy wniosek do konserwatora o wpisanie mozaiki z dworca PKS do rejestru zabytków — powiedział nam Rafał Twarowski. — A także podpisaliśmy nasz wspólny dokument z PKP o wpisanie do rejestru zabytków neonu „Dworzec autobusowy”.

— 2 maja PKP SA skierowały do wojewódzkiego konserwatora zabytków wniosek o wpisanie mozaiki i neonów do rejestru zabytków — poinformowała nas Anna Cierkowska z wydziału prasowego PKP SA.

Jak się przy okazji dowiedzieliśmy PKP SA analizuje obecnie oferty dotyczące przetargu zaprojektowanie nowego dworca.

Przypomnijmy, że podczas debaty mieszkańcy Olsztyna poznali plany inwestorów. — Przewidujemy, że w II kwartale 2022 roku dworzec, jak też cały układ torowy, zostanie oddany do eksploatacji — mówił podczas debaty prezes Mamiński. — Oby nie doszło do tego, że trzeba będzie podzielić przetarg i wykonać modernizację układu torowego bez przebudowy dworca. Istnieje ryzyko, że jeśli przez kolejne miesiące będziemy ścierali się z formalnymi zastrzeżeniami, to dofinansowanie do tej inwestycji (ok. 20 mln zł, budowa dworca PKP ma być dofinansowana ze środków unijnych— red.) przepadnie.

— Jeżeli w ciągu kilku najbliższych miesięcy dojdziemy do porozumienia, co do kwestii zabytkowych, kwestii projektowych, to jesteśmy zdeterminowani, żeby jeszcze w tym roku zdobyć pozwolenie na budowę i rozpocząć tę realizację — mówił podczas debaty Rafał Twarowski, prezes spółki Retail Provider, która chce tu wybudować galerię handlową łącznie z hotelem biznesowym, zintegrowanym dworcem PKS i parkingiem na dwa tysiące miejsc.

Jednak jak wyraźnie zaznaczył prezes Twarowski, jeśli kompleks dworcowy zostanie uznany za zabytek, to spółka wycofa się ze swych planów.

Kiedy konserwator wyda trzecią decyzję w sprawie dworca? — Liczmy, że uda się wydać decyzję do końca maja — powiedział nam Bartłomiej Skrago, rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie.

Oczywiście zgodnie z prawem od tej decyzji stronom będzie przysługiwało prawo odwołania się do ministra kultury, co znowu może zająć tygodnie. A czas ucieka, a wraz nim też unijna dotacja.

Andrzej Mielnicki
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (25) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Twój podpis #2728469 | 178.235.*.* 8 maj 2019 13:30

  Zróbcie na złość tym stowarzyszeniom i zbudujcie nowy dworzec gdzieś obok starego

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Tomasz #2728304 | 145.237.*.* 8 maj 2019 08:54

   Gdzie mogę się dowiedzieć jakie są to "stowarzyszenia" i kto z imienia i nazwiska tam zarządza? Wystarczy mi nazwa?

   Ocena komentarza: warty uwagi (13) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. cyrk #2728129 | 37.47.*.* 7 maj 2019 21:22

   muzeum szczochów Olsztyńskich i smrodu

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Egeszege #2728104 | 37.47.*.* 7 maj 2019 20:42

   Zburzcie tu już błagam....

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. allensteiner #2728087 | 37.8.*.* 7 maj 2019 20:17

   "Zdaje się, że główną wadą jest to, że dworzec jest "gierkowski". Z jakim nazwiskiem będzie kojarzony nowy? Kiedy do z tego powodu trzeba będzie zburzyć?

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (25)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages