Co denerwuje mieszkańców Olsztyna? Brzydki zapach autobusów

2019-05-05 16:13:00(ost. akt: 2019-05-03 17:05:18)

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Podróż komunikacją miejską bywa czasami bardzo kłopotliwa. Tak było w przypadku pasażerki, która usiadła na brudnym siedzeniu. Zadzwoniła ze skargą do naszej redakcji. Sprawdziliśmy, jak często czystość pojazdów jest kontrolowana.
Kilka dni temu jak co dzień rano wsiadłam w autobus linii 120 i pojechałam do pracy. Tapicerka siedzeń w pojeździe wołała o pomstę do nieba. Śmierdziało stęchlizną. Siedzenia się lepiły od brudu. Kiedy wstawałam z siedzenia, okazało się, że to wcale nie było takie proste... Ja się po prostu do czegoś przykleiłam! Wolę nie wiedzieć, co to było! Jak to możliwe, że nikt tego nie zauważył? — oburzała się czytelniczka w rozmowie z nami.

Wiosnę mamy od miesiąca, ale autobusy najwyraźniej nie doczekały się wiosennych porządków. Bo kiedy włącza się przycisk do otwierania drzwi, nadal można być nieprzyjemnie zaskoczonym. To samo jest w środku. Może nie ma już tak brudnych szyb jak zimą, kiedy nie widać było, w której części miasta się przebywa, ale nadal na wielu pojazdach można palcem napisać swoje imię. Skargi pasażerów dotyczące brudnych autobusów co jakiś czas przewijają się w komentarzach na stronie gazetaolsztynska.pl.

Jak często kontrolowana jest czystość pojazdów?

— Zgodnie z harmonogramem kontrole odbywają się codziennie na przystankach końcowych, jak również 1-2 razy w miesiącu przy wyjeździe pojazdów z zajezdni — odpowiada Michał Koronowski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie.

Co się dzieje, jeżeli autobus czy tramwaj nie przejdą pozytywnie tej kontroli?
— Zgodnie z umową na Operatora danej linii nakładane są potrącenia finansowe — odpowiada Koronowski.

Ale jest też druga strona medalu: sami pasażerowie często nie dbają o to, żeby przyjemnie podróżowało się komunikacją miejską. W środku walają się papierki, siedzenia są ubrudzone, bo ktoś miał ochotę trzymać nogi na sąsiednim fotelu.

Co jeśli dojdzie do zabrudzenia z winy pasażera?

— Zgodnie z przepisami porządkowymi związanymi z przewozem osób, bagażu i zwierząt środkami lokalnego transportu zbiorowego „Pasażer jest odpowiedzialny za powstałe z jego winy uszkodzenia lub zanieczyszczenia pojazdu oraz innych urządzeń komunikacyjnych na zasadach określonych w kodeksie cywilnym” — tłumaczy rzecznik ZDZiT.

Czy kierowca ma obowiązek czuwać nad czystością pojazdu?

— Kierowca ma obowiązek przejść się po pojeździe po dojechaniu na przystanek końcowy, usunąć śmieci (zapis umowy z operatorem Meteor) oraz sprawdzić ogólną czystość pojazdu. W sytuacji, gdy występują większe zabrudzenia, kierowcy zgłaszają to swojemu dyspozytorowi i autobus jest podmieniany — odpowiada Koronowski.

W przepisach, na które powołuje się Koronowski, czytamy, że „za wyłączone z przewozu uważa się rzeczy, które mogą wyrządzić szkodę innym pasażerom lub mogą uszkodzić albo zanieczyścić pojazd” oraz że „zabronione jest zanieczyszczanie i zaśmiecanie pojazdu lub niszczenie jego urządzeń i wyposażenia”.

Problem jest także z higieną osobistą niektórych pasażerów. Cezary Stankiewicz, rzecznik prasowy MPK w Olsztynie, wielokrotnie w rozmowie z nami podkreślał, że nie można nikogo zmusić do stosowania środków higienicznych. — To drażliwy temat, bo są osoby, które brzydko pachną, ale nie jest to ich wina. To biologia — mówił.

Bywa, że i nadmierna higiena może być kłopotliwa dla współpasażerów. — Jak wsiadam do pociągu, czasami przeklinam czystość młodych ludzi — śmieje się Tadeusz Zalewski z Ostródy. — Są tak wypachnieni, że czasami nie ma czym oddychać.

Aleksandra Tchórzewska

Komentarze (38) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Dlaczego kierowca #2728894 | 83.9.*.* 9 maj 2019 08:19

    pozwala wsiąść do autobusu brudnym, śmierdzącym żulom z ich brudnymi pakunkami lub wózkami wypełnionych butelkami, puszkami, szmatami i wystającym żelastwem zagrażającym bezpieczeństwu pasażera. Po mojej interwencji kierowca odpowiedział " I co mam zrobić, wsiadł to jedzie". Czy tak powinien zareagować kierowca autobusu ? Taki pasażer pozostawia smród i brud na siedzeniu. Wpuszczani są pijani, z butelkami piwa, jedzeniem, lodami a kierowca nie reaguje. Jeden to nawet powiedział,że on jest zatrudniony jako kierowca i nic więcej go nie obchodzi.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. Anioł #2727900 | 178.36.*.* 7 maj 2019 14:41

    Rozpanoszenie prezesów w spółdzielniach mieszkaniowych typu Alternatywy 4. Wraz ze swym dworem..

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    1. Lem #2727521 | 37.47.*.* 6 maj 2019 20:24

      Wielokrotnie byłem świadkiem jak zawszone tzw. żule wsiadali do autobusu i nie kasowali biletów. Jest tylko jeden sposób aby się ich pozbyć, nie wpuszczać do autobusu. Przejść na system jaki jest np. w UK, wsiadasz do autobusu i opłacasz kurs kartą przedpłaconą lub bankową.

      Ocena komentarza: warty uwagi (6) odpowiedz na ten komentarz

    2. Kolo #2727512 | 37.47.*.* 6 maj 2019 19:59

      Was to rozpiescil zasrany ZDZIT bo porobil przystanki co 100 lub 300 metrów. Autobus nie zdarzy sie rozpedzic i znowu staje to jest chore w tym miescie. Bo nikt z was nie może podejsc tych kilka set metrów. To samo co przystanek DWORCOWA - PRZYCHODNIA a za rondem znowu przystanek obok Biedronki kiedys jego nie bylo i jakos ludzie zyli. A teraz ojejku jak daleko ja mam do przystanku. Jestescie jak te świete krowy do tego rozpieszczone przez ZDZIT zasrany

      Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) odpowiedz na ten komentarz

    3. Kudo #2727394 | 188.146.*.* 6 maj 2019 15:26

      Najbardziej mieszkańców denerwują tramwaje że wogle są.

      Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

      Pokaż wszystkie komentarze (38)
      2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5