Wtorek, 4 sierpnia 2020. Imieniny Dominiki, Dominika, Protazego

Co z pensjami strajkujących nauczycieli z Olsztyna?

2019-05-02 10:19:13 (ost. akt: 2019-05-02 10:35:44)
Prezydent zapewniał, że wypłaci protestującym nauczycielom pensje, ale pojawił się problem...

Prezydent zapewniał, że wypłaci protestującym nauczycielom pensje, ale pojawił się problem...

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Prezydent Olsztyna spotkał się z dyrektorami szkół i przedstawicielami związków zawodowych w sprawie wypłaty wynagrodzeń za okres strajku. Omawiano na nim różne możliwości prawne, które dyrektorzy mogliby wybrać.

Przypomnijmy, że Piotr Grzymowicz 16 kwietnia zadeklarował, że miasto wypłaci strajkującym nauczycielom pensje za czas strajku. To się chyba jednak nie uda...

29 kwietnia na zaproszenie prezydenta w Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie dyrektorów miejskich jednostek oświatowych oraz przedstawicieli Związków Zawodowych. Spotkanie było konsekwencją wcześniejszych rozmów z udziałem Prezydenta Olsztyna, Zastępcy Prezydenta, Dyrektora Wydziału Edukacji oraz przedstawicieli Związków Zawodowych, na temat możliwości prawnych związanych z wypłacaniem pracownikom jednostek miejskich, pozostającym w sporze zbiorowym z pracodawcami, wynagrodzenia za okres protestu.

Ale, jak czytamy w oświadczeniu prezydenta:

„Z uwagi na fakt, iż strajk został zawieszony, a nie zakończony, sytuacja jest mocno skomplikowana. Ostatecznie 29 kwietnia 2019 roku przedstawiciele Urzędu Miasta, przy wsparciu i udziale w dyskusji radcy prawnego Urzędu Miasta, zaproponowali różne koncepcje złagodzenia negatywnych skutków podjętego strajku w kontekście finansowym. Należy zaznaczyć, że zamierzeniem władz miasta nie było narzucenie konkretnej propozycji, a wyłącznie pokazanie pozytywnych i negatywnych stron każdego z ewentualnie proponowanych rozwiązań, przy czym ostateczną decyzję o wyborze rozwiązania podejmie pracodawca, czyli dyrektor jednostki”.

Prezydent Olsztyna zapewnił też, że środki przewidziane w budżetach jednostek na wynagrodzenia pozostają nadal do dyspozycji dyrektorów. Po spotkaniu dyrektorzy jednostek miejskich dostali materiały, np. wzory dokumentów, do wykorzystania w przypadku podjęcia decyzji kierowniczych.

W sumie możliwych było pięć rozwiązań. Dwa z nich dotyczyły podpisania porozumienia i wypłaty wynagrodzenia w całości bez potrącania kwoty za okres strajku. Dyrektorzy odrzucili te propozycje, bo obawiają się kar za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Ostatecznie zgodzili się na trzy możliwe rozwiązania:
• Potrącenie wynagrodzenia w całości, jednorazowo
• Potrącenie w ratach na wniosek pracownika – są to ustalenia indywidualne na linii dyrektor-pracownik
• Podpisanie porozumienia na wniosek pracownika o potrącenie w ratach z możliwością ich pomniejszenia o kwoty odrabianych przez nauczyciela zajęć

Zgodnie z art. 23 ust. 2 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych, w okresie strajku zorganizowanego zgodnie z przepisami ustawy pracownik zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia(...) Wyżej powołany przepis odnosi się do wynagrodzenia, a nie do wynagrodzenia zasadniczego.

Do sprawy będziemy wracać.


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (178) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Krzysiek G #2739512 | 188.146.*.* 28 maj 2019 23:22

  Ja inwalida ze znacznym stopniem niepełnosprawności nie strajkuję i od 2012 roku dostaję miesięcznie 153 -184 zł . Jeżeli Pan Grzymowicz ma pieniądze dla strajkujących darmozjadów to i może dla mnie znajdzie parę groszy

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Woźna #2738097 | 178.235.*.* 27 maj 2019 07:02

  Nierobom zapłacić ??? a nie strajkującym dać nagrody 200 %

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. kumpel Piotrka z Dajtek #2734439 | 90.204.*.* 19 maj 2019 01:16

  strajkują a dać im taczki i do roboty zapędzić. Nabiorą szacunku. Taczki ma Piotrek ten od protestu ws kasyna w Olsztynie

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. docho #2731077 | 83.9.*.* 12 maj 2019 21:52

  kazdy nauczyciel wie ile mu potrącą za strajk dziennie . Nikt nie zmuszał do strajku .Kto chciał to pracował i ma cała wypłatę , a ci co nie pracowali niech ida do Broniarza po zapomogę . Ma zebrane po 14 zlotych dla kazdego puczysty.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Skorpion............ #2727171 | 83.9.*.* 6 maj 2019 09:57

  STRAJKUJESZ - pieniędzy nie otrzymujesz !!!!!!!!!!!! Co za GŁUPOTA płacić za strajk !!!!!!!! A rodzicom kto zapłaci za wynajęte opiekunki lub płatne przedszkola ??? !!!!!!! w czasie strajku ??? Panie Prezydencie my też chcemy stracone pieniądze !!!!!!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Pokaż wszystkie komentarze (178)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages