Niedziela, 17 stycznia 2021. Imieniny Antoniego, Henryki, Mariana

Come In idzie do rozbiórki, MOK czeka

2019-04-30 10:32:37 (ost. akt: 2019-04-30 10:40:09)

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

W miejsce dawnego klubu Come In powstanie nowa siedziba Miejskiego Ośrodka Kultury. Dyrektor MOK-u czeka na oficjalne potwierdzenie, a ratusz zdradza, że ziemia może być tam... zanieczyszczona, więc prace mogą się opóźnić.

Ratusz — przypomnijmy — próbował sprzedać budynek przez kilkanaście miesięcy. W czerwcu 2018 roku prezydent Piotr Grzymowicz podjął decyzję w sprawie dalszego losu „Komina”. — Rezygnujemy ze sprzedaży budynku dawnego klubu „Come In” („Secesja”). Zostanie rozebrany, a teren przeznaczony pod nowoczesny, na miarę Olsztyna i XXI wieku, obiekt wielofunkcyjnego Centrum Kultury — poinformował wtedy na konferencji prasowej.

Na ten cel miasto zapisało w budżecie 2 mln zł.
Inny pomysł na to miejsce miał Paweł Klonowski, radny KO. Chciał zmienić plan zagospodarowania przestrzennego i sprzedać teren pod budownictwo mieszkaniowe, a pieniądze uzyskane ze sprzedaży zainwestować w stworzenie Centrum Kultury w dawnych Koszarach Dragonów.

W lutym, w odpowiedzi na pytanie radnego Wiktora Wójcika (Koalicja Obywatelska) o dalsze losy budynku, prezydent odpisał:
„Aktualnie przebiegają prace nad tworzeniem założeń do Programu Funkcjonalno-Użytkowego dla Centrum Kultury. Na podstawie potrzeb przedstawionych przez samorządowe instytucje kultury, dla których miasto jest organizatorem, tj: Miejska Biblioteka Publiczna, Miejski Ośrodek Kultury, Planetarium, BWA i Olsztyński Teatr Lalek, wstępnie wytypowano trzy instytucje, których sytuacja lokalowa zdecydowanie wymaga poprawy. Są to: Miejska Biblioteka Publiczna, Olsztyński Teatr Lalek i Miejski Ośrodek Kultury”.

Wiadomo było, że budynek „Komina” zostanie wyburzony. Centrum Kultury miało powstać od zera. Na 4 maja zaplanowano wszczęcie procedury wyłonienia wykonawcy dokumentacji projektowej na rozbiórkę klubu. — Wykonując prace przy zagospodarowaniu ostatniego etapu Parku Centralnego, w pobliżu dawnej zajezdni trolejbusowej, musieliśmy dokonać bioremediacji, ponieważ okazało się że ziemia jest zanieczyszczona substancjami ropopochodnymi. Zanieczyszczenia sięgały granicy działki z dawnym klubem Come In, więc możemy przypuszczać, że na tej działce również będziemy mieli podobną sytuację — mówi nam Marta Bartoszewicz, rzeczniczka Urzędu Miasta w Olsztynie.

— I dlatego, dopóki nie określimy jaka jest przybliżona wielkość takiego zanieczyszczenia i do jakiej głębokości trzeba wymienić ziemię, nie będziemy wiedzieli jaki jest końcowy termin dokonania rozbiórki budynku.

Ponieważ sama rozbiórka nie jest skomplikowana i mogłaby zostać zakończona jeszcze w tym roku, ale jeżeli trzeba będzie oczyszczać ziemię, wówczas prace zakończą się na pewno w przyszłym roku — dodaje.

— Nie otrzymałem jeszcze oficjalnego potwierdzenia z ratusza, ale jeśli wszystko wyjdzie tak, jak w zapowiedziach, to dla nas bardzo dobrze — mówi Mariusz Sieniewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie. — A to dlatego, że będziemy się lokalizować w budynku, który jest całkowicie do nas przystosowany. Do tej pory to my musieliśmy się dostosowywać, np. jeśli chodzi o media, portiernię, pomieszczenia itd. Na dodatek wszelkie zmiany trzeba konsultować z konserwatorem zabytków. W Olsztynie nie mamy nawet sali koncertowej, a w nowym miejscu miałaby się już — według zapowiedzi — pojawić, więc to dla nas wielka zaleta. Wielkim plusem jest też kwestia logistyczna. Teraz mieścimy się w sześciu budynkach. Gdy znajdziemy się w jednym — ten problem zniknie.

A co z pozostałymi budynkami MOK-u po przenosinach do nowej siedziby? — dopytujemy. — Budynki chcielibyśmy oddać, nie wyobrażam sobie zarządzania ośmioma budynkami (w lipcu MOK ma przejąć kolejny, już siódmy budynek, czyli zajezdnię trolejbusową — red.) — nie ukrywa Mariusz Sieniewicz. — Z radością poczekam jeszcze jednak na oficjalne ogłoszenie.

Harmonogram prac:
• lipiec 2019 — uzyskanie dokumentacji oraz pozwolenia na rozbiórkę
• lipiec 2019 — uzyskanie badań geologicznych i projektu bioremediacji
• sierpień 2019 — wszczęcie procedury wyłonienia wykonawcy robót rozbiórkowych wraz z remediacją
• październik 2019 — podpisanie umowy/umów z wykonawcą

Paweł Jaszczanin

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (29) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Mleko #2725808 | 83.5.*.* 3 maj 2019 00:31

  Nowoczesne centrum kultury z bandą cyganów przy samym wjeździe xD

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. PKP #2725075 | 37.30.*.* 1 maj 2019 08:40

  ZBURZYĆ ? A gdzie jest FRO ?? Przecież to niewątpliwie zabytek no już do roboty bić pianę ?? Blokować ile się da nie ważna są skutki ważna jest wojna !

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Hun #2724981 | 88.156.*.* 30 kwi 2019 21:19

  Co tym pasozytom jeszcze dawac jakies dodatkowe budynki. Te pasozyty teraz nie potrafia na siebie zarobić to nie zrobią tego tez w nowej siedzibie. To marnowanie mienia. Oddajecie ten budynek na domndziecka, opieki lub szpital. A nie jakims darmozjadom

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. KSU #2724970 | 81.190.*.* 30 kwi 2019 21:03

   Tam był niezapomniany koncert zespołu Republika to były czasy ...

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. piotr #2724966 | 94.254.*.* 30 kwi 2019 20:54

   Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Mam nadzieje, że jeden z budynków zostanie bezpłatnie przekazany dla środowiska LGBT. Chcemy mieć miejsce spotkań, gdzie możemy porozmawiać i czuć się bezpiecznie.

   Pokaż wszystkie komentarze (29)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages