Wtorek, 4 sierpnia 2020. Imieniny Dominiki, Dominika, Protazego

Inwestor Stomilu spotkał się z radnymi

2019-04-24 08:52:22 (ost. akt: 2019-04-24 10:32:16)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Miasto planuje dofinansowanie Stomilu kwotą 4 mln zł. Projekt uchwały radni omówią na dzisiejszej sesji. Wczoraj wszyscy spotkali się w tej sprawie z prezydentem Piotrem Grzymowiczem i inwestorem Michałem Brańskim.

Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta jednym z pierwszych punktów będzie projekt uchwały mówiący o dokapitalizowaniu spółki miejskiej 4 milionami złotych. Podczas sesji mamy też poznać szczegóły na temat przyszłości Stomilu.

Przypomnijmy, że jeszcze w styczniu Stomil Olsztyn stał na progu bankructwa. W klubie nie było pieniędzy na wypłaty i kolejni piłkarze rozwiązywali kontrakty.

Ostatecznie ze składu, który jesienią walczył w Fortuna I Lidze zostało 13 piłkarzy. Kilka dni przed startem rundy wiosennej pojawił się ratunek w postaci Michała Brańskiego, inwestora, który pożyczył pieniądze klubowi. Do Olsztyna trafili piłkarze bez kontraktów i zespół wystartował w rozgrywkach.

Prezydent Piotr Grzymowicz zorganizował wczoraj spotkanie inwestora z Radą Miasta.

Czy radni zdecydują się na dokapitalizowanie Stomilu Olsztyn SA? Zbigniew Dąbkowski z prezydenckiego klubu Ponad Podziałami wyjaśnił nam jednak, że inwestycja w Stomil to wydatki majątkowe, nie z bieżących dochodów. To spora różnica.

— Ciągle mówimy, że na sprawy bieżące nie starcza pieniędzy i tak w zasadzie jest, ale na wydatki majątkowe miasto zawsze bierze kredyt. W tej sytuacji też pewnie tak będzie. Procedura przejęcia klubu trwa tak długo m.in. dlatego, żeby miasto mogło wygenerować środki w zakresie wydatków majątkowych, nie angażując wydatków bieżących, czyli tego, co wpływa do budżetu z podatków. Dwa miliony pójdą na spłaty długu, bo tak powinien postąpić samorząd. To pieniądze ZUS-u, urzędu skarbowego i zaległe wynagrodzenia. Pozostałe dwa miliony pójdą na funkcjonowanie klubu. Wydaje mi się, na bardziej przejrzystych zasadach. Jestem bardzo zadowolony z tego rozwiązania — nie ukrywa Zbigniew Dąbkowski.

Co po spotkaniu stwierdzili olsztyńscy radni?
— Inwestor przedstawił nam pewne założenia. Wszystko, co wiedzieliśmy wcześniej, w zasadzie się potwierdziło — powiedział nam Łukasz Łukaszewski, radny Koalicji Obywatelskiej. — Pan Brański chce, żeby przyszło więcej inwestorów. Liczy się z tym, że będzie miał nawet 50 procent udziałów. Na początek 85 procent, później — gdy przyjdą inwestorzy — zejdzie do 50 procent. To dobre rozwiązanie, bo to więcej pieniędzy, kapitał idzie do góry. To nie jest tak, że miasto może się pozbyć Stomilu. Moim zdaniem to jest złe myślenie. Nawet, gdybyśmy całkowicie sprzedali Stomil, to kibice i tak przyjdą do nas, więc powinniśmy wspierać klub.

Co do samego inwestora...
— Jestem pod wrażeniem. Osadzony w realiach, zdeterminowany. Nie wiem, czy mógłby się trafić lepszy — mówił Łukaszewski. — Chce pozyskiwać partnerów związanych profesjonalnie z piłką nożną. Klubowi na pewno wyjdzie to na dobre. To stabilizacja, perspektywa na wiele lat. Chcemy jeszcze dodać 2,5 tysiąca miejsc do stadionu. To taka przenośna trybuna, jak na World Tour.

— W zaproszeniu prezydent napisał, że poznamy plan rozwoju spółki i założenia umowy z inwestorem. Tego praktycznie nie poznaliśmy. Nie potwierdziły się doniesienia medialne, czyli np. objęcie 85 proc. akcji spółki. — powiedział po spotkaniu Radosław Nojman, radny PiS i szef komisji sportu i rekreacji. — Na stole jest tak naprawdę 8 mln zł: 4 mln w tym roku, 2 mln w przyszłym roku i 2 mln w 2020 roku. Ewentualne zyski trafią do prywatnego inwestora, a miasto będzie tylko tak dokładać. Sam jeszcze nie wiem, jak wypadnie głosowanie, choć domyślam się, że prezydent jest pewny wyniku ze względu na swoją koalicję. Ja mam dosyć mieszane uczucia. Jak powiedzieć mieszkańcom, że 8 mln idzie w spółkę, a nie będzie np. chodników?

Paweł Jaszczanin


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (39) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Olsztyn #2722524 | 88.156.*.* 25 kwi 2019 11:34

  Nie pompujcie w ten syf naszej kasy!!!!!!!!!!!!!!!!!!! To bankrut, który powinien upaść!!!!!!!!!!!Wydacie 4 miliony na pseudo klub, który nie ma szans na odbicie się od dna. Najlepsi piłkarze uż przytomnie z klubu odeszli. Zaorać i wybudować plac zabaw dla naszych dzieci.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Dec #2722342 | 89.228.*.* 25 kwi 2019 08:01

   Grzymowicz wczoraj w programie lokalnym telewizji Olsztyn po raz kolejny udowodniłeś jak nie nawidzisz tego miasta i jego mieszkańców ,totalnie olewając mieszkańców w temacie przekształcenia z dzierżawy wieczystej we własność i związanej z tym bonifikaty która przy dobrej woli radnych wyniosłaby 98 % . Prezydent miasta przez którego mieszkanców został wybrany ,wystąpił przeciwko swojemu elektoratowi . Wstyd i Hańba ,,Prezydencie''

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Straciłam dla p. Grzymowicza szacunek #2721982 | 95.160.*.* 24 kwi 2019 17:54

   za to ze klaskał na oczach całej Polski temu Warchołowi Broniarzowi, który za Judaszowe Srebrniki maltretuje psychicznie polskie dzieci i młodzież. ZŁO ZAWSZE WRACA. Wiem że wróci,

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   1. 20 plus #2721874 | 195.136.*.* 24 kwi 2019 15:23

    http://www.debata.olsztyn.pl/wiadomoci/r egion/6682-fiasko-kolejnego-przetargu-na -budowe-spalarni-odpadow-w-olsztynie-naj nowsze-slajd-kafelek.html

    Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. Pytanko #2721779 | 5.173.*.* 24 kwi 2019 13:34

    A dlaczego Pana wypija nie było?

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

    Pokaż wszystkie komentarze (39)

    Zagraj w GRY.wm.pl

    • Goodgame Empire
    • Goodgame Big Farm
    • Goodgame Poker
    • Shadow Kings - The Dark Ages