Czwartek, 2 lipca 2020. Imieniny Kariny, Serafiny, Urbana

Stomil Olsztyn dostanie 4 miliony złotych? Radni spotkają się z prezydentem i inwestorem

2019-04-23 07:48:58 (ost. akt: 2019-04-23 08:03:05)

Autor zdjęcia: Paweł Piekutowski

Miasto planuje dofinansowanie Stomilu kwotą 4 mln zł. Projekt uchwały radni omówią na środowej sesji. We wtorek spotkają się w tej sprawie z prezydentem Piotrem Grzymowiczem i inwestorem Michałem Brańskim.

Podczas jutrzejszej sesji jednym z pierwszych punktów będzie projekt uchwały mówiący o dokapitalizowaniu spółki miejskiej 4 milionami złotych. Podczas sesji mamy też poznać szczegóły na temat przyszłości Stomilu.

W uzasadnieniu do projektu uchwały czytamy: „Celem emisji nowych akcji i podniesienia kapitału zakładowego poprzez wniesienie wkładu pieniężnego jest zapewnienie dalszego rozwoju spółki. Pozwoli to także na umożliwienie wywiązania się ze zobowiązań w stosunku do zawodników, pracowników, podmiotów publiczno-prawnych oraz podmiotów zewnętrznych, których uregulowanie jest warunkiem uzyskania licencji Polskiego Związku Piłki Nożnej na grę w rozgrywkach Fortuna 1 Ligi w sezonie 2019/2020. Podwyższenie kapitału pozwoli na zwiększenie jej wiarygodności w obrocie gospodarczym i ustabilizowanie sytuacji finansowej”.

Przypomnijmy, że jeszcze w styczniu Stomil Olsztyn stał na progu bankructwa. W klubie nie było pieniędzy na wypłaty i kolejni piłkarze rozwiązywali kontrakty. Ostatecznie ze składu, który jesienią walczył w Fortuna I Lidze zostało 13 piłkarzy. Kilka dni przed startem rundy wiosennej pojawił się ratunek w postaci Michała Brańskiego, inwestora, który pożyczył pieniądze klubowi. Do Olsztyna trafili piłkarze bez kontraktów i zespół wystartował w rozgrywkach.

Z powodu zaległości finansowych Stomil został już w tym sezonie ukarany trzema ujemnymi punktami. Otrzymanie licencji na grę w pierwszej lidze piłkarskiej jest warunkiem koniecznym do utrzymania drużyny w tej klasie rozgrywkowej.

Czy radni zdecydują się na dokapitalizowanie Stomilu Olsztyn S.A.? — Dziś odbędzie się spotkanie z inwestorem. Przedstawimy perspektywę rozwojową spółki oraz zaprezentujemy projekt porozumienia z inwestorem — mówi Łukasz Łukaszewski, radny Koalicji Obywatelskiej. — Spotkanie pozwoli lepiej zrozumieć konieczność podwyższenia kapitału zakładowego i objęcia przez gminę akcji spółki w kontekście planowanych zmian strukturalnych.

Daliśmy prezydentowi zgodę na rozmowy i działanie w kierunku zbycia części udziałów.

Jesteśmy zainteresowani tym rozwiązaniem, ale opinię będziemy mogli wygłosić po wszystkich spotkaniach. Wtedy będziemy wiedzieć, jak głosować. — To jeszcze kwestia dyskusji. Przed głosowaniem spotykamy się z prezydentem — mówi Radosław Nojman, radny PiS i szef Komisji Sportu i Rekreacji. — Na spotkaniu prezydent chce nam wytłumaczyć potrzebę dokapitalizowania spółki w kontekście jej ewentualnej, przyszłej sprzedaży.

— W kwestii głosowania, myślę, że nasz klub zagłosuje „za”, ale jest jeszcze za wcześnie, żeby to stwierdzić (rozmawialiśmy w piątek, 19 kwietnia) — mówi nam Nelly Antosz, radna z klubu Demokratyczny Olsztyn. — Wszystko okaże się podczas spotkania we wtorek, 23 kwietnia. Osobiście poznamy wtedy inwestora. Czekamy więc na to spotkanie i wówczas będziemy wiedzieć, jak wygląda sytuacja.

Swój punkt widzenia przedstawił nam też Zbigniew Dąbkowski z prezydenckiego klubu Ponad Podziałami. — Spotkanie zorganizował prezydent na prośbę radnych. Obecność na tym spotkaniu zadeklarował też inwestor, Michał Brański. Żeby nie podkręcać atmosfery podczas sesji, wszelkie wątpliwości chcemy przedstawić wszystkim radnym — mówi. — Podczas spotkania zostanie przedstawiony wzór umowy. Prezydent chce zgody na podwyższenie kapitału spółki i wyemitowanie obligacji. Działania prezydenta i inwestora będą określone w umowach. Radni chcą się zapoznać z projektami i taką możliwość prezydent chce im udostępnić.

Co do przyszłej sprzedaży spółki... — Inwestor nie jest zainteresowany całkowitym przejęciem — podkreśla Zbigniew Dąbkowski. — Część akcji ma pozostać w posiadaniu stowarzyszenia. W rękach miasta, łącznie z tym, co ma stowarzyszenie pozostanie 15 procent, a 85 procent w rękach pana Brańskiego.

W kontekście ewentualnych zarzutów, co do sensowności wydawania kolejnych pieniędzy na Stomil radny tłumaczy: — Wiem, że nie wszyscy uważają, że powinniśmy przeznaczać kolejne pieniądze na Stomil. Pojawią się zarzuty, że brakuje na coś innego, a dajemy na piłkarzy. Jeśli jednak chodzi o miasto, to inwestycja w Stomil, to są wydatki majątkowe, to nie są wydatki z bieżących dochodów. To kolosalna różnica — podkreśla Dąbkowski. — Ciągle mówimy, że na sprawy bieżące nie starcza pieniędzy i tak w zasadzie jest, ale na wydatki majątkowe miasto zawsze bierze kredyt. W tej sytuacji też pewnie tak będzie. Procedura przejęcia klubu trwa tak długo m.in. przez to, żeby miasto mogło wygenerować środki w zakresie wydatków majątkowych, nie angażując wydatków bieżących, czyli tego, co wpływa do budżetu z podatków. Dwa miliony pójdą na spłaty długu, bo tak powinien postąpić samorząd. To pieniądze ZUS-u, urzędu skarbowego i zaległe wynagrodzenia. Pozostałe dwa miliony pójdą na funkcjonowanie klubu. Wydaje mi się, na bardziej przejrzystych zasadach. Jestem bardzo zadowolony z tego rozwiązania — nie ukrywa Zbigniew Dąbkowski.

pj


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (68) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. NO #2721446 | 188.147.*.* 24 kwi 2019 05:54

  Proponuje niech długi spłacają ci co je zaciągnęli, czyli prezes i cała reszta tego bajzlu. Zresztą kto prowadzi przedsiębiorstwo wiedząc, że nie stać go na wynagrodzenie dla pracowników!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Olsztyn znaczy Stomil ! #2721294 | 37.47.*.* 23 kwi 2019 20:12

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. To my to my STOMIL OLSZTYN TO MY!! Wreszcie pozytywne informacje. Za parę lat wracamy gdzie nasze miejsce- do ekstraklasy!

 3. tURYSTa #2721174 | 37.47.*.* 23 kwi 2019 17:02

  OLSZTYN TO BOGATE MIASTO JAK SYPIE MILIONAMI $$$$$$$

  Ocena komentarza: warty uwagi (16) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. j #2721149 | 5.172.*.* 23 kwi 2019 16:40

  Ebać stomil oks największy kurwidołek w tej części polski marnotrawce publicznych pieniędzy jak kibolstwo chce chodzić na mecze tego miernoty to niech sobie kupią ten syf a nie mamy znów dotować trupa PRECZ OD PUBLICZNYCH PIENIĘDZY PRECZ NA WIEKI !!

  Ocena komentarza: warty uwagi (13) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. mous #2721148 | 88.199.*.* 23 kwi 2019 16:39

   RADNI OPAMIĘTAJCIE SIĘ! ODŁÓŻCIE NA CHWILĘ POLITYKĘ I POMYŚLCIE, CO Z POŻYTKIEM DLA OGÓŁU SPOŁECZEŃSTWA , A NIE GARSTKI LUDZI MOŻNA ZROBIĆ ZA TE OGROMNE JAK NA OLSZTYN PIENIĄDZE ! JAKO WYBORCA SPRZECIWIAM SIĘ , ABYŚCIE MARNOWALI PIENIĄDZE PRZEZNACZAJĄC JE NA RATOWANIE KLUBU. JEZELI KIBICOM TAK BARDZO ZALEŻY, ABY KLUB ISTNIAŁ, CHCĄ OGLĄDAĆ MECZE, PRPOPONUJĘ ZAŁOŻYĆ FUNDACJĘ LUB KONTO , NA KTÓRE MIŁOŚNICY TEGO RODZAJU ROZRYWKI BĘDĄ WPŁACALI PIENIĄDZE .BAWCIE SIE, ALE NIE KOSZTEM INNYCH!

   Ocena komentarza: warty uwagi (13) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

   Pokaż wszystkie komentarze (68)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages