Sobota, 16 stycznia 2021. Imieniny Mascelego, Walerii, Włodzimierza

Kolejny krok do miejskiej kolei w Olsztynie

2019-04-16 07:14:00 (ost. akt: 2019-04-15 21:48:35)
Przystanek Dajtki

Przystanek Dajtki

Autor zdjęcia: Katarzyna Janków-Mazurkiewicz

Komunikacja miejska to ważny element życia i chociaż zdarza się na nią narzekać, to mieszkańcy Olsztyna z roku na rok zyskują coraz to nowe propozycje podróżowania po mieście. Klaruje się nowa opcja. Przyszła kolej na kolej.

W ubiegłym tygodniu na naszych łamach informowaliśmy o podpisaniu umowy przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., dzięki, której rozpoczną się pracę nad rewitalizacją 6,5-kilometrowego odcinka linii łączącej Olsztyn Główny z Gutkowem. Co ważne, w ramach tej inwestycji powstaną kolejne dwa przystanki – o roboczych nazwach Olsztyn Likusy i Olsztyn Redykajny oraz dodatkowy peron na przystanku Olsztyn Śródmieście, co znacznie poprawi mieszkańcom dostęp do kolei.
W życie weszły nowe ceny biletów na trasy kolejowe w Olsztynie i w okolicach, wprowadzone przez POLREGIO. Można więc śmiało powiedzieć, że jest to kolejny krok w kierunku wprowadzenia kolei aglomeracyjnej.

Teraz za przejazd np. z Dajtek czy Gutkowa na Dworzec Główny zapłacimy tyle ile za normalny bilet autobusowy, czyli 3 zł.

– Chcemy uatrakcyjnić połączenie stolicy Warmii i Mazur z pobliskimi miejscowościami. Dlatego zaproponowaliśmy podróżnym niższą cenę za przejazdy do Olsztynka i wszystkich miejscowości położonych na tej trasie (Bartąg, Gągławki, Stawiguda, Gryźliny) oraz do Klewek. Tam, gdzie to możliwe staramy się wychodzić z konkurencyjną ofertą – mówi Elżbieta Załuska, dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Przewozów Regionalnych. – Mamy też coś dla mieszkańców Olsztyna. Na terenie naszego miasta również można poruszać się pociągami POLREGIO w tej samej cenie, co komunikacją miejską.

– Nie ma już tej różnicy w cenie, a czas przejazdu jest znacząco krótszy. Trasę ze stacji Olsztyn Główny do stacji Dajtki pokonamy w około 4 minuty, na Dworzec Zachodni podróż zajmuje tylko mniej więcej 2 minuty – mówi Anna Nowak, rzeczniczka Przewozów Regionalnych oddziału w Olsztynie. – Oprócz cen na bilety jednorazowe zmieniliśmy ceny biletów okresowych. Teraz można je kupić, podobnie jak na przejazdy komunikacją miejską w cenie 80 zł. Co ważne u nas również funkcjonują ustawowe zniżki.

Biletu, który pozwoli na przejazd po mieście nie można jeszcze kupić w biletomatach ZDZiT, ale są na to inne sposoby. – Kupno biletu nie jest problemem. Można je kupić w kasach POLREGIO na olsztyńskich dworcach, w biletomacie na Dworcu Głównym, ale najwygodniej jest zrobić to przez aplikację POLREGIO lub na stronie internetowej bilety.polregio.pl Zajmuje to tylko chwilę — dodaje Anna Nowak.

Optymalnym rozwiązaniem byłoby natomiast, wzorem innych miast, wprowadzenie jednego biletu na wszystkie środki transportu, co znacznie ułatwiłoby przemieszczanie się po mieście. — Jesteśmy otwarci na propozycje i chętni do współpracy — mówi Anna Nowak, rzeczniczka Przewozów Regionalnych oddziału w Olsztynie. — Kolej miejska wpisuje się w koncepcję inteligentnych miast, czyli Smart City, która zakłada podnoszenie jakości życia mieszkańców. Rozwiązaniem jest na przykład wspólny bilet, który obowiązywałby zarówno na komunikację miejską, jak i kolejową. W tym momencie jednak to kwestia przyszłości.

Aleksander Chodźko

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (25) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Tom #2718307 | 145.237.*.* 17 kwi 2019 12:50

  To jest bardzo dobry pomysł i powinien byc jak najszybciej kontynuowany. Ps. na litość Boską naprawcie dziury w Olsztynie ul. Piłsudskiego, Dworcowa, Wyszyńskiego, Augustowska i poboczne. TRAGEDIA

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. STOP DLA GALERII HANDLOWYCH...!! #2717976 | 81.190.*.* 16 kwi 2019 20:05

  Olsztyn się rozwija ale z Galeriami handlowymi STOOOOOOP....!!! Następna Galeria handlowa zniszczy handel w Olsztynie , który już chwieje się ku upadkowi a następna przybije ostatni brakujący gwóźdź do trumny... STOOOOOOOOP PANIE PREZYDENCIE I URZĘDNICY.....STOP..!!

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Krzych #2717854 | 88.156.*.* 16 kwi 2019 17:12

   Zrobić lepiej drogi.. Żadne inne miasto wojewódzkie nie jest tak dziurawe jak Olsztyn. Jedna ominasz w drugą wpadasz.. To jest dramat.

   Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   1. olsztyniak od urodzenia #2717833 | 83.5.*.* 16 kwi 2019 16:37

    Bardzo mądre pociągniecie. Kibicuję od początku realizacji tego pomysłu. Wszystko co mądre i dobre dla ludzi sprawdza się . Szlak mnie trafia na stałych krytykantów, ale jak było otwarcie linii tramwajowych to pierwsi się pchali żeby przewieść tyłek. /mam osobiste spostrzeżenie w tej materii/

    Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   2. Chlewki ... #2717809 | 5.173.*.* 16 kwi 2019 15:34

    Będzie ''szybka kolej miejska''- a perony puste -przynajmniej pociągi muszą być co 10 min bo nie dadzą rady - tyle ludzi do przewiezienia ... Autobusy są nawet numerowane 100, 200, 300 żeby to wyglądało na wielkie miasto . Ludzie dajcie spokój tej mani wielkości .

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

   Pokaż wszystkie komentarze (25)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages