środa, 8 lipca 2020. Imieniny Arnolda, Edgara, Elżbiety

Kortowski stadion zmienia swoje szaty [ZDJĘCIA]

2019-04-15 07:15:00 (ost. akt: 2019-04-14 20:33:27)
Na tę chwilę stadion przypomina księżycowy krajobraz

Na tę chwilę stadion przypomina księżycowy krajobraz

Autor zdjęcia: LJ

Stadion lekkoatletyczny Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Kortowie za cztery miesiące będzie prawie nie do poznania. Na koniec sierpnia ma się bowiem zakończyć jego przebudowa.

Stadion kortowski wybudowano w latach 60. XX wieku dla potrzeb młodzieży akademickiej. Początkowo organizowano na nim treningi lekkoatletyczne, później zawody hippiczne.

Przebudowę stadionu rozpoczęto w 1999 roku. Od czasu likwidacji Stadionu Leśnego wszystkie zawody lekkoatletyczne odbywające się w Olsztynie rozgrywane są na tym stadionie.

Stadion nabrał szerokiego rozgłosu od 1964 do 1981 roku za sprawą organizowania na nim międzynarodowych zawodów jeździeckich CSIO.

Takie zawody każde państwo ma prawo organizować tylko raz do roku, a na zawody przejeżdżają ekipy zaopatrzone w specjalne upoważnienia Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej, stwierdzające, że uczestnicy są oficjalnymi reprezentantami danego kraju.

Do najsławniejszych europejskich zawodów tego typu należą konkursy w: Akwizgranie, Rzymie, Nicei, Lucernie, Londynie, Rotterdamie.

ccc

Pierwsze olsztyńskie zawody CSIO odbyły się na stadionie Warmii, ale kolejne już tylko na kortowskim stadionie. Powstała na nim cała infrastruktura spełniająca standardy światowe.

Olsztyńskie CSIO wykreowały wiele polskich gwiazd tego sportu m.in.: Stefana Grodzickiego, Antoniego Pacyńskiego, Krzysztofa Ferensteina, Henryka Hucza, Mariana Kozickiego i Jana Kowalczyka, który jeszcze w czasie ery olsztyńskiej imprezy, zdobył w Moskwie złoty medal olimpijski.

ccc

Od 1982 roku zawody takie odbywają się już w Sopocie. W latach 70-tych na tym stadionie odbywały się ligowe mecze rugbistów olsztyńskich Budowlanych, a dużo, dużo później spotkania futbolistów amerykańskich spod znaku Lakers. Ten olsztyński stadion był długo jedynym na Warmii i Mazurach, który posiadał tartanową bieżnię.

Modernizację stadionu w Kortowie podzielono na dwa zadania, z których pierwsze jest już za nami. Dotyczyło remontu budynków kubaturowych z wybudowaniem od postaw stanowiska dla sędziów.

— Koszt całej inwestycji wyniesie prawie 11 milinów złotych — informuje kanclerz UWM Aleksander Socha. — Na ta kwotę składają się dotacje z ministerstwa nauki i szkolnictwa wyższego i z ministerstwa sportu i turystyki. Po pół miliona złotych dołożyło miasto i Urząd Marszałkowski, a pozostałe pieniądze to własne środki. Nasz stadiom będzie służył studentom i lekkoatletom naszego klubu oraz innych olsztyńskich klubów o tej specjalności. Uzyska certyfikat Polskiego Związku Lekkiej Atletyki na możliwość urządzania na nim mistrzostw Polski. Będzie miał ośmiotorową bieżnię o nawierzchni kauczukowej, skocznie do skoku wzwyż, trójskoku i o tyczce, aparaturę pomiarową i odpowiednie nagłośnienie. Murawa będzie naturalna i tylko odnowiona. Czy będą mogli grać na niej Lakers? Teraz tego nie jestem w stanie powiedzieć, ale zastanowimy się nad tą sprawą — obiecuje Aleksander Socha.

ccc

Postanowiliśmy odwiedzić ten remontowany stadion. Na tę chwilę przypomina księżycowy krajobraz. Pełno w nim betonowego urobku po likwidacji podbudowy bieżni, pełno resztek po usuniętym tartanie i innych zużytych materiałach budowlanych. Na placu budowy zastaliśmy Szymona Kubika, brygadzistę jednej z firm podwykonawczej.

— My realizujemy drugi etap tej inwestycji, a do robót przystąpiliśmy na początku grudnia ubiegłego roku — powiedział. — Na początku rozebraliśmy całą bieżnię i jej betonową podbudowę. Potem mieliśmy zimową przerwę w pracy, a do robót wróciliśmy dwa tygodnie temu. Mamy już zrobioną instalację odwadniającą bieżnię. Jeżeli chodzi o murawę to, patrząc na stadion od strony głównego wejścia, będziemy jedynie podnosić jej tylny lewy narożnik. Jest znacznie, bo aż o 30 cm niższy od pozostałej części płyty. Teraz zaczynamy robić podbudowę pod bieżnię. Wymienione zostaną wszystkie krzesełka, a trzy sektory zostaną zadaszone. Pod to zadaszenie trzeba będzie wykonać palowanie, aby postawić słupy żelbetowe, a wyżej odpowiednią konstrukcję stalową. Cały remont powinien zostać ukończony do końca sierpnia, a my swoje roboty mamy zakończyć do końca maja — dodał na koniec Szymon Kubik.

ccc

LECH JANKA

Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

http://www.uwm.edu.pl/sites/default/files/uploads/logotypy-uwm/uwm_logo1.png

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. havo #2717307 | 81.190.*.* 15 kwi 2019 17:22

  Czy jest gdzieś dostępna jakaś wizualizacja projektu?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. olnq #2717257 | 5.172.*.* 15 kwi 2019 15:00

  Ciekawe czy dostępność dla mieszkańców Olsztyna się nie zmieni?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. zxc #2717178 | 195.136.*.* 15 kwi 2019 12:25

  Szkoda, że przebudowa nie została zaplanowana trochę wcześniej, bo całe lato obiekt będzie nieczynny. Tak czy owak - dobrze, że będzie odnowiony :)

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. biegacz #2717091 | 95.160.*.* 15 kwi 2019 09:15

  Ten stadion byłby już na o wiele innym etapie, gdyby nie to, że na budowie pracuje kilku pracowników. Byłem tam ostatnio i tylko w jednym narożniku dwóch pracowników pracowało, a trzech się przyglądało. Nie ma szans, aby do sierpnia się wyrobili.

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Ferre #2717077 | 5.173.*.* 15 kwi 2019 08:54

  Może wkoncu miasto wojewódzkie będzie miało normalny stadion

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages