środa, 21 sierpnia 2019. Imieniny Franciszka, Kazimiery, Ruty

Segregacja czy kombinacja? W Olsztynie ani ekologii, ani porządku

2019-04-06 07:55:00 (ost. akt: 2019-04-05 22:41:19)
Segregacja śmieci na ul. Wilczyńskiego

Segregacja śmieci na ul. Wilczyńskiego

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

Śmieci, wszędzie pełno śmieci. Na trawnikach, w parkach, na ulicach, na chodnikach. Wysypują się też z kontenerów, dzięki którym możemy segregować odpady...

Mieszkaniec Olsztyna produkuje dziś 20 procent więcej śmieci niż pięć lat temu. W 2013 roku każdy olsztynianin wyrzucał około 320 kilogramów śmieci rocznie. W 2018 roku ta liczba wzrosła do 400 kilogramów.

Te ilości widać na śmietnikach.

W oczy rzucają się też przepełnione kontenery do segregacji. Problem w tym, że znajduje się w nich dosłownie wszystko. Wobec tego: czy deklaracja o sortowaniu ma sens? Skoro gołym okiem widać, że nie odróżniamy papieru od plastiku?

— Denerwuje mnie, że nie dbamy o ekologię. Nie dbamy nawet o porządek — skarży się pan Karol, który mieszka na olsztyńskich Jarotach. — W kontenerach ląduje dosłownie wszystko i byle jak. Takie przypadki widzę w każdej dzielnicy. Najgorzej „traktowane” pojemniki stoją przy firmach i sklepach. Tam panuje totalna samowolka. Mieszkańcy osiedli jeszcze się starają, ale przedsiębiorcy wcale. Wiele osób deklaruje segregację, żeby mniej płacić. I nic sobie z tego nie robi. Ot, typowo polskie kombinowanie.

Segregacja śmieci na ul. Wilczyńskiego


Trudno złapać na gorącym uczynku kogoś, kto niedbale segreguje śmieci. Jednak kontenery są niejako ich wizytówką. Każdy przypisany jest do danego adresu. Widać więc czarno na białym, kto nie radzi sobie z segregacją.

— Wiadomo, że są też takie śmieci, których wysegregować się nie da, ale wiele można oddzielić — zauważa Marta Bartoszewicz, rzeczniczka Urzędu Miasta Olsztyna. — Dlatego staramy się zachęcać mieszkańców do tego, żeby działali proekologicznie i proekonomicznie. A zatem do tego, żeby segregowali te odpady, które da się oddzielić — dodaje.

Segregacja śmieci na ul. Nowowiejskiego


Warto w tym miejscu zaznaczyć, jakie są różnice w kosztach, które gmina ponosi za zagospodarowanie śmieci.

— Za tonę odpadów zmieszanych płacimy 432 złote, a za tonę odpadów segregowanych złotówkę. Oczywiście również kontrolujemy pojemniki i sprawdzamy, czy mieszkańcy segregują śmieci i jak to robią — stwierdza Marta Bartoszewicz. — Zgodnie z Ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, o takiej inspekcji każdorazowo musimy poinformować właściciela lub zarządcę danej nieruchomości. I jeśli po kilku kontrolach stwierdzimy, że śmieci są niewłaściwie segregowane, wówczas podwyższamy opłatę — do kwoty równiej stawce za śmieci zmieszane.

Ada Romanowska
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (70) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Tęczow Las #2711335 | 188.147.*.* 7 kwi 2019 21:04

  Cebulactwo nie tylko nie segreguje, ale wali śmieci w wejściu do śmietnika, bo nie chce się podejść 3 metrów do kontenera.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. PIT brat #2710973 | 188.147.*.* 7 kwi 2019 09:51

  Tylko cenę dowalili tym co nie mają możliwości segregacji inni niby segregują aby mniej płacić !

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Haha #2710942 | 81.190.*.* 7 kwi 2019 08:59

  Większość firm nie ma możliwości segregowania ma pojemnik 110l do dyspozycji za który od kwietnia płaci 160 zł miesięcznie więc chyba nie mało wychodzi tygodniowo 40 zł a tak naprawdę to wychodzi tylko kultura Polaków u mnie kontenery stoją puste a śmieci dookoła pełno

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. adek #2710910 | 89.228.*.* 7 kwi 2019 07:45

  duże miasta to syf , obszczane i obsrane przez psy , inteligencja pieprzona , smród ,smród i jeszcze raz smród ,brudasy

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Warto w tym miejscu zaznaczyć #2710889 | 89.228.*.* 7 kwi 2019 02:07

  kto i gdzie to waży? kto poddaje to kontroli gzymowić? nikt! wszyscy płacicie górną stawkę za wszystko czy segregujecie czy nie, nikt nie ma fizycznej kontroli nad ilością ton wywożonych śmieci, nikt! to jest czysty biznes i arbuzowa propaganda by wmówić ludziom ile śmieci to oni produkują, 320 kg to moja trzy osobowa rodzina nie jest w stanie w rok wyprodukować i nie wiem czy w 200 kg się nie zmieścimy, złodziejstwo w biały dzień jak cała ta sortownia do produkcji biopaliwa, a czeka nas jeszcze większa samowolka o której już w niedługim czasie będzie można się przekonać, to często wspominana przez fak....., gazowa ciepłownia sfinansowana z publicznych pieniędzy którą przejmie kolega w prywatne szpony, ręce opadają ale czas już się szykować na podwyżkę za ogrzewanie razy cztery, przekonacie się sami

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (70)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages