Wtorek, 22 października 2019. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Kierowco, ustąp niepełnosprawnym

2019-04-05 13:04:57 (ost. akt: 2019-04-05 13:25:54)

Autor zdjęcia: Arch. Zespołu Placówek Edukacyjnych

W piątek (5 kwietnia) podczas konferencji prasowej z udziałem funkcjonariuszy Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, oficjalnie wystartowała kampania społeczna pod tytułem "Autostop", której celem jest uwrażliwienie kierowców na ludzi z niepełnosprawnościami na przejściach dla pieszych.

Główną twarzą kampanii został 21–letni Jędrzej Sobolewski, uczeń ZPE z autyzmem.

Chłopak bardzo chce być samodzielny i chodzić pieszo z domu na Pieczewie do szkoły na Nagórkach. Zna drogę, nie gubi się, zna sygnalizację świetlną, idzie prawidłowo. Ma jednak problemy z koordynacją ruchową, przez przejścia dla pieszych przechodzi więc wolniej. W dodatku zdarzają mu się nietypowe zachowania, jak stereotypowe trzepotanie rękami.

To wszystko bardzo przeszkadza niektórym kierowcom, którzy głośno trąbią na Jędrzeja na przejściu dla pieszych przy szkole. A czasem także przechodniom, komentującym zachowania chłopaka w niewybredny sposób.

Żeby Jędrzej i jego koledzy mogli bez stresu poruszać się po ulicach, nauczyciele ZPE, Michalina Kłujszo–Chudzińska i Michał Śliwiński wpadli na pomysł kampanii społecznej, którą realizuje współpracujące ze szkołą Stowarzyszenie Wyjątkowe Serce.

Kampania ma uwrażliwić kierowców i innych uczestników ruchu drogowego na "inne" zachowania osób z autyzmem i innymi niepełnosprawnościami. Uświadomić, że są one efektem zaburzeń, a nie złej woli czy złego wychowania.

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. asd #2710240 | 88.156.*.* 6 kwi 2019 00:11

  W dzisiejszych czasach osoba chora, ktora dziwnie sie zachowuje, porusza i ogolnie odstaje od reszty jest z gory traktowana jak pijana lub nacpana. Tak samo jak ktos lezy w parku i sie nie rusza - z gory zakladamy ze sie nachlal to niech spi, ale nikt nie pomysli zeby podejsc zapytac, ewentualnie pomoc bo moze to jednak dolegliwosci zdrowotne? No ale w tym czasach lepiej napisac komentarz w internecie lub zamiescic takiej osoby zdjecie niz podejsc i pomoc.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. cde #2710182 | 95.160.*.* 5 kwi 2019 21:43

  Wśród pieszych jest jest grupa osób, nazwijmy "niepełnosprawnych", która jest kilkakrotnie większa od rzeczywiście niepełnosprawnych. Piszą sms-y na przejściu, zatrzymują się, jeden drugiego popycha, czasem się ociągają z przechodzeniem by po chwili biec do autobusu. Kolejni wjeżdżają rowerem, inni ze słuchawkami na uszach, przechodzenie na czerwonym, itd. Ta grupa wprowadza agresję niektórym kierowcom. Likwidacja tej ogromnej grupy spowodowałaby łatwe zauważenie osoby prawdziwie niepełnosprawnej, bo taka osoba trafiałaby się niezbyt często.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages