91% mieszkańców Olsztyna chce nowego dworca

2019-04-01 12:51:10(ost. akt: 2019-04-01 13:26:32)

Autor zdjęcia: Beata Szymańska

Z badań opinii publicznej, których wykonanie zlecił olsztyński Ratusz jasno wynika, że zdecydowana większość mieszkańców Olsztyna popiera projekt budowy nowego dworca.

Wynik badań skomentował na swoim profilu na portalu społecznościowym Piotr Grzymowicz— prezydent Olsztyna.

—Historia zmagań o nowy dworzec Olsztyn Główny ciągnie się jak przysłowiowa opera mydlana. Kiedy wydaje się, że już dochodzimy do rozstrzygnięć, sprawa wraca do punktu wyjścia, i tak w kółko, Macieju – a czas płynie. Nie chcę przypominać całej historii, bo już to robiłem, ale skupię się na jej ostatniej części, której wątkiem wiodącym jest rozstrzygnięcie – zabytek czy nie zabytek?— pisze prezydent.


Temat uznania dworca za zabytek pojawił się mniej więcej dwa lata temu. Wcześniej publiczna debata koncentrowała się raczej na tym, jak ma wyglądać nowy obiekt, jak ma być powiązany z funkcją handlową i jakie korzyści, zwłaszcza komunikacyjne, ma dać mieszkańcom. Myślę tu m. in. o nowej, bardzo oczekiwanej komunikacji z Zatorzem. Zatem, oglądaliśmy ciekawe wizualizacje i czekaliśmy na porozumienie kolejarzy z prywatnym inwestorem, bo miasto wywiązało się ze swoich zobowiązań. Jako ciekawostkę przypomnę, że od tamtego czasu zdążono wybudować Galerię Warmińską, która zresztą też zdążyła już zmienić właściciela. —twierdzi Piotr Grzymowicz.

—W kwestii dworca Olsztyn Główny możemy jedynie śledzić kolejne komunikaty – Wojewódzki Konserwator Zabytków nie uznał obiektu za zabytek i zezwolił na jego rozbiórkę, trzy stowarzyszenia zakwestionowały jego decyzję, odwołując się do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który cofnął ją z powodów formalnych do ponownego rozpatrzenia. Dwukrotnie. Powodem ostatniego cofnięcia było nieuwzględnienie prezydenta miasta jako strony w postępowaniu, zatem kolejne będzie z moim udziałem. Może to i dobrze.— dodaje.


—Skoro jestem stroną, to chcę znać zdanie mieszkańców. Dlatego zleciliśmy Instytutowi Badań Rynkowych i Społecznych Ibris szybkie badanie opinii mieszkańców. Jego wynik, po ankietowaniu pięćsetosobowej grupy, nie pozostawia wątpliwości – olsztynianie chcą nowego dworca! Zdecydowanie! Na pytanie: „Czy w Olsztynie powinien zostać zbudowany nowy zintegrowany dworzec główny PKP PKS w miejscu dotychczas istniejącego”, aż 91 proc. ankietowanych odpowiedziało, że jest za takim rozwiązaniem. Jednocześnie tylko 17 proc. uznaje dworzec za zabytek, w tym „zdecydowanie tak” wskazuje 7 proc. W odpowiedzi na pytanie: „Jaka powinna być najważniejsza cecha olsztyńskiego dworca – funkcjonalność czy zabytkowy charakter”, ten ostatni aspekt wskazuje tylko 6 proc. zapytanych.
Badanie, niezależnie od tego, jaki kto ma stosunek do dworca, mówi nam bardzo wiele. Zapewne pojawią się wątpliwości: „Dlaczego takie, a nie inne pytania? Czy próba badawcza jest wystarczająca?” etc., ale nic nie zmieni faktu, że procent wskazań za nowym dworcem jest jednoznaczny i nawet gdyby miał być obarczony jakimiś błędami, to nie zmieni to ogólnej oceny. Takie jest zdanie mieszkańców i trzeba je szanować – czyli, należy uwzględnić je w ostatecznych decyzjach, bo to przecież nam i naszym gościom ma służyć ten obiekt!— komentuje prezydent.


—W sprawie dalszego procedowania słyszę, że w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego są oczekiwania rozbicia decyzji na trzy odrębne. W szczególności chodzi o wyłączenie przebudowy peronów do odrębnego postępowania. Czytelność tego kroku jest wymowna. Rozbicie decyzji na trzy pozwoli na „klepnięcie” przebudowy peronów, co jest niezbędne do zakończenia dużej inwestycji liniowej ( Działdowo – Olsztyn), realizowanej za środki unijne, a więc z koniecznością wykazania się efektami projektowymi. Bez ich osiągnięcia trzeba będzie zwracać pieniądze. A dworzec? Ta „peronowa” decyzja to odsunięcie budowy dworca „na wieczne nigdy” – bo i po co to ruszać? Pieniędzy brakuje, mieszkańcy protestują, wyborów się tym nie wygra, a Grzymowicz – nie daj Bóg – się wzmocni.
Co i rusz słyszę o wsłuchiwaniu się w „głos suwerena”. Różnie z tym wsłuchiwaniem bywa, dlatego może w tym przypadku warto to uczynić.— puentuje Grzymowicz.


Komentarze (27) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. az #2708235 | 83.5.*.* 2 kwi 2019 16:26

    Olsztyński dworzec jest takim ZABYTKIEM jak Kaczyński bohaterem.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. Gosia #2708219 | 83.6.*.* 2 kwi 2019 16:07

    I co zyskaliśmy np. po przebudowie dworca Zachodniego? Nie wystarczyło go odnowić? A windy dla niepełnosprawnych (koszt ogromny) i tak tam nie działają, ale wielka kasa na nie poszła w odpowiednie ręce...

    odpowiedz na ten komentarz

  3. xyz 3 plus #2708162 | 195.136.*.* 2 kwi 2019 14:18

    Dworzec ,nowoczesna hala sportowa ,i radykalny remont ulic z regulacją płynności jazdy .Na obecną kadencje a jak prezydent zrealizuje trzy plus to dostanie mój głoś w następnych wyborach.A i druga nitka to autobusy elektryczne zamiast tramwajów z budową bus pasów po Krasickiego w stronę dworca i centrum.

    odpowiedz na ten komentarz

  4. macx #2707985 | 5.173.*.* 2 kwi 2019 09:46

    a ilu z tych 91% W PRZECIAGU OSTATNIEGO ROKU BYŁO CHOCIAZBY W JEGO OKOLICACH :)?

    odpowiedz na ten komentarz

  5. zula #2707942 | 46.170.*.* 2 kwi 2019 08:17

    zabytkowy dworzec to stoi w Olsztynku, piękny niestety zaniedbany... we Wrocławiu piękny, w Ostródzie.. ale nie tu.

    odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (27)
2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5