Poniedziałek, 6 lipca 2020. Imieniny Dominiki, Jaropełka, Łucji

Kłopot z parkowaniem na starówce w Olsztynie

2019-04-01 07:11:38 (ost. akt: 2019-03-31 19:47:22)

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Problem z parkowaniem to bolączka każdego miasta. I Olsztyn nie jest wyjątkiem. Ale z naszej starówki zniknęły też miejsca dla niepełnosprawnych, którzy tej decyzji nie rozumieją.

Ta sytuacja również nie dotyczy tylko Olsztyna. Chodzi o to, że ze starówki zniknęły miejsca dla niepełnosprawnych. Wszystko za sprawą konserwatora zabytków.

Zadzwonił do nas niepełnosprawny mieszkaniec Olsztyna. Skarży się, że nie może już parkować na starówce, bo miejsce, z którego dotąd korzystał, po prostu zniknęło. — Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa ogłosiło, że brak niebieskiej farby nie jest powodem do usuwania miejsc dla niepełnosprawnych — mówi nam pan Andrzej. — Jeśli są znaki pionowe, to takie miejsce powinno zostać — przekonuje. — A ZDZiT je pozabierał. Nie rozumiem tej decyzji, bo to utrudnia nam życie — dodaje.

Jeśli chodzi o malowanie miejsc dla niepełnosprawnych, to faktycznie — Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa reprezentuje stanowisko, że brak niebieskiej barwy nawierzchni (wymaganej przepisami technicznymi z zakresu znaków i sygnałów drogowych) nie zmienia znaczenia znaków poziomych (P-20 — koperta i P-24 — miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej). Ponadto kodeks wykroczeń stanowi, że ocena zgodności zachowań kierujących pojazdami z przepisami ruchu drogowego należy do uprawnionych organów kontroli ruchu drogowego (policji, straży gminnych i miejskich).

O sprawę zapytaliśmy Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu. — W minionych latach nie zapadła ani jedna decyzja o likwidacji „kopert” dla osób niepełnosprawnych. Owszem, do Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie składane są przez mieszkańców wnioski dotyczące likwidacji takich miejsc, ale za każdym razem są one rozpatrywane negatywnie — mówi Michał Koronowski, rzecznik olsztyńskich drogowców.
I dodaje: — Odnosząc się do „kopert” na Starym Mieście, informuję, że dawnych stanowisk parkingowych przy ul. Stare Miasto (na wysokości „Arkad”, bo zapewne o to miejsce chodzi) już nie ma. Powodem jest brak pozwolenia warmińsko-mazurskiego konserwatora zabytków na wymalowanie oznakowania poziomego takich stanowisk — wyjaśnia Michał Koronowski. — Olsztyńska starówka jest położona na terenie prawnej ochrony konserwatorskiej i wymalowanie niebieskich, dużych „kopert”, zdaniem konserwatora, wyglądałoby nieestetycznie oraz zaburzyłoby percepcję zabytkowej przestrzeni miejskiej.

Skoro więc konserwator nie chce, żeby malować miejsca dla niepełnosprawnych na niebiesko, to dlaczego w ogóle te miejsca stamtąd zniknęły, skoro — według stanowiska prezentowanego przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa — brak niebieskiej barwy nie zmienia znaczenia znaków? — Stanowisko ministerstwa nie jest obowiązującym przepisem — przypomina jednak Michał Koronowski. — Pozostawienie niewymalowanych na niebiesko miejsc skończyłoby się tym, że parkowaliby tam wszyscy kierowcy.


Przepis wprowadzono w 2015 roku. Stanowiska postojowe dla pojazdów osób niepełnosprawnych powinny mieć nawierzchnię barwy niebieskiej. Nie przewiduje się w tym przypadku wyjątków, co już na początku wzbudzało kontrowersje. Burzyli się właśnie konserwatorzy zabytków, którzy zgodnie uważali, że niebieskie miejsca zmieniają zabytkowy charakter zwłaszcza na starówkach.

— Uznaliśmy, że nie jest to właściwe dla zabytków i taką decyzję wydaliśmy. Sprawa jest dla nas zakończona. To nie jest jedyne miasto, które z tego rezygnuje — mówi Małgorzata Przybyszewska-Koźbiel, kierownik wydziału ds. Inspekcji Zabytków Nieruchomych i Ruchomych w WUOZ w Olsztynie.

Pytania zadaliśmy także Ministerstwu Infrastruktury i Budownictwa. Do zamknięcia wydania nie otrzymaliśmy jednak odpowiedzi. Do tematu wrócimy.

pj

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (23) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. antyk #2708070 | 176.221.*.* 2 kwi 2019 11:41

  Dziwne, że my Olsztynianie w 91% opowiedzieliśmy się za nowym dworcem PKP ale wypowiedzi P.G komentować pod artykułem nie możemy oj dziwne te 91%

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. w trosce o niepełnosprawnych #2707717 | 83.9.*.* 1 kwi 2019 18:48

   za grube miliony złotych wykonano na Dworcu Zachodnim "windy" na perony... czy ktoś widział by kiedykolwiek działały i były używane...? Ale astronomicznie wielka kasa poszła... To jest przykład jak tu dba się o niepełnosprawnych panie Zdzitu, Konserwo i Ratuszu... zresztą chorych również!

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. 1szy kwietnia czy nie #2707679 | 195.136.*.* 1 kwi 2019 17:36

   jedno jest pewne że długonosy zdezorganizowal miasto. Parking piętrowy przy starówce obiecywał przed poprzednimi wyborami, podobnie połączenie Jarot z Warszawską.

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Hegemon #2707573 | 88.156.*.* 1 kwi 2019 15:30

   Tak się u nas rozwiązuje problemy ON. Nie ma farby, to nie ma miejsc parkingowych dla ON a tym samych, nie ma niepełnosprawnych.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. gość #2707517 | 83.9.*.* 1 kwi 2019 14:00

   Wiecie co wam powiem, ja bym za taką decyzję wy...ł konserwę z pracy!!! Podobnie tego ..... ze ZDZiT!!! Parking pod Katedrą (z II połowu XIV wieku) im nie przeszkadza...

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (23)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages