Czwartek, 6 sierpnia 2020. Imieniny Jakuba, Sławy, Wincentego

Czy centrum Olsztyna czekają zmiany? Mieszkańcy spotkali się z władzami miasta

2019-03-31 20:01:28 (ost. akt: 2019-03-31 19:12:30)
Debata w sali obrad Rady Miasta Olsztyna

Debata w sali obrad Rady Miasta Olsztyna

Autor zdjęcia: Łukasz Czarnecki-Pacyński

Mieszkańcy olsztyńskiego Śródmieścia spotkali się z władzami miasta. Rozmawiano m.in. o stanie ulic i chodników, estetyce, czystości, a także bezpieczeństwie na Starym Mieście. Była też mowa o planowanych inwestycjach.

Mieszkańcy Śródmieścia chcieli porozmawiać przede wszystkim o swoich problemach. Na spotkaniu z władzami miasta poruszyli więc między innymi tematy parkowania na osiedlu, czystości, bezpieczeństwa i estetyki. Była też mowa o starówce, chociażby o tym, że znajdujące się tam bary i puby zakłócają ciszę nocną.

— Ta dzielnica jest kojarzona przede wszystkim z działalnością rozrywkową — zauważył Ryszard Kuć, wiceprezydent Olsztyna. I przypomniał, że wiele miast na świecie stara się ograniczyć strefy mieszkalne w rejonach wykorzystywanych do celów turystycznych.

Przypomnijmy także, że miasto planuje budowę nowej linii tramwajowej, której przystanek końcowy zostanie zlokalizowany w okolicach Wysokiej Bramy, a dokładnie na wysokości PTTK. Tymczasem wybudowany już końcowy przystanek tramwaju na ulicy 11 Listopada został, zdaniem mieszkańców, źle zaprojektowany.

Szyny, jak stwierdzili obecni na spotkaniu olsztynianie, podczas deszczu stają się rynnami, którymi spływają spore ilości wody, a na dole brakuje odpływu tej wody do kanalizacji. Ich zdaniem ZDZiT nie nadąża też ze zbieraniem piachu, który sypie zimą na ulice.

Marzena Wojtunik, zastępca dyrektora ZDZiT ds. utrzymania, odparła te zarzuty. — ZDZiT sprząta ten teren każdego dnia, nie zawsze jednak służby nadążają z wywożeniem wszelkiego rodzaju śmieci, ponieważ jest to teren bardzo uczęszczany — powiedziała.

Wiele emocji wzbudza także kwestia przeładowanych śmietników w śródmieściu. — Kto pobiera opłaty, niech ponosi za nie odpowiedzialność — sugerowali mieszkańcy.

W odpowiedzi Zdzisław Zdanowski, dyrektor Wydziału Środowiska Urzędu Miasta, stwierdził, że opłaty ponoszone przez mieszkańców dotyczą wywiezienia oraz zagospodarowania samych śmieci, natomiast samo utrzymanie śmietników należy już do wspólnot mieszkaniowych, które są ich właścicielami.

Jeden z mieszkańców ulicy Nowowiejskiego postulował konieczność spowodowania, żeby parkujące tam autobusy ustawiały się rurami wydechowymi w stronę ulicy, a nie okien mieszkań na parterze, które trzeba zamykać latem, żeby nie udusić się od spalin. Walka z tym procederem trwa już, jak stwierdził, co najmniej od pięciu lat.

Mieszkańcy wrócili też do tematu, o którym pisaliśmy kilka razy. Jadąc ul. 11 Listopada nie można bezpośrednio wjechać na parking przed Urzędem Stanu Cywilnego, tylko trzeba pojechać prosto, skręcić w Curie-Skłodowskiej i Wyzwolenia dojechać na parking. Drugi to objazd prowadzący do pl. Jedności Słowiańskiej. Wcześniej kierowcy mogli skręcić w lewo i bezpośrednio przejechać pod Wysoką Bramą. Teraz jest tam znak nakazujący skręt w prawo w Curie-Skłodowskiej, ale nie dotyczy on autobusów komunikacji miejskiej, taksówek i rowerów. Następnie kierowcy muszą pojechać w Wyzwolenia, stamtąd w Nowowiejskiego i pod górę wjechać w pl. Jedności Słowiańskiej.

Obecna na spotkaniu Anna Bobko, miejski konserwator zabytków, odniosła się natomiast do skarg na zaniedbania w utrzymaniu niektórych budynków. — Dlaczego miejski konserwator zabytków miałby dofinansowywać prywatnych właścicieli kamienic? — zapytała.

Podnoszono także kwestię imprez ulicznych. Zdaniem mieszkańców sezon na takie wydarzenia zaczyna się z początkiem kwietnia. Chodzi między innymi o plac Konsulatu Polskiego, czyli picie alkoholu w miejscu publicznym i załatwianie swoich potrzeb wprost na chodnik. — Podobno wzywani na pomoc policjanci nawet nie wychodzą wtedy z auta — powiedział jeden z mieszkańców.

W odpowiedzi przedstawiciele policji zauważyli, że kiedy dostaną taki telefon i wyślą w to miejsce patrol, nikt z mieszkańców nie wskazuje im sprawców tego rodzaju wykroczeń. — Policjanci nie wiedzą więc, kogo mają przywołać do porządku — stwierdził policjant i poprosił o precyzyjne zgłaszanie takich spraw.

łcp


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (31) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Niezadowolona #2707984 | 185.144.*.* 2 kwi 2019 09:45

  Nie zrozumiem nigdy stanowiska Konserwatora Zabytków w kwestii finansowania remontów zabytkowych budynków. Odmowa finansowania lub współfinansowania z uzasadnieniem, że budynek jest prywatny to kpina z właścicieli. Jeżeli jest prywatny, to dlaczego Konserwator Zabytków decyduje w 100% o remoncie.Kto decyduje o zakresie remontu, ten za niego płaci. I taka logika niech przyświeca Konserwatorowi Zabytków, a nie tylko wymagania i decydowanie o przeznaczeniu nie swoich środków. finansowych. Jak zacznie płacić za swoje decyzje, to może będzie bardziej przyjazny dla inwestorów, którzy mimo wszystko ładują swoje środki w ratowanie zabytków, gdy Konserwator siedzi za biurkiem i wymaga. I to też jest kabaret!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Podatnik. #2707900 | 88.156.*.* 2 kwi 2019 06:29

  Powiem tak ! Brak TOI TOI na Starym Mieście i w okolicach spowoduje ze będzie szambo i smród .Tak jak w Olsztyńskim Parku Jakubowo. W Parku Jakubowo brak Toi Toi spowodowało ze jest przyjemny zapach moczu i kupy. Żeby już nikt nie załatwiał swoich potrzeb w krzakach , Rolnicy z Ratusza zadecydowali o kontrolach Policji . A może Panie i Panowie Rolnicy z Ratusza może zagrodzić Park w Jakubowie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Dewota #2707757 | 188.147.*.* 1 kwi 2019 19:55

  Zaorać tą starówkę tylko ćpuny i pijaki nocami się włóczą, Mi pijaństwo nie jest potrzebne do szczęścia.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. JanuSZ #2707523 | 5.173.*.* 1 kwi 2019 14:04

  A Wy wszyscy co tak narzekacie co zrobiliście aby było częściej?

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. !!!!!!!!!!!!!! #2707487 | 83.9.*.* 1 kwi 2019 13:15

  Możecie sobie pogadać i tak Władze mają was w d............

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (31)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages