Kolejarz – zawód z misją

2019-03-28 10:58:31(ost. akt: 2019-03-28 11:03:10)
Przewozy Regionalne, właściciel marki POLREGIO, powstały w 2001 r. Są największym pasażerskim przewoźnikiem kolejowym w Polsce. Każdego dnia na tory w całym kraju wyjeżdża około 1900 pociągów zamawianych i finansowanych przez samorządy wojewódzkie. W ciągu roku z usług POLREGIO korzysta ponad 81 mln pasażerów.
POLREGIO to również jeden z większych pracodawców. Na Warmii i Mazurach, który w tym regionie zatrudnia ponad 400 osób. Miejscowości, w których zawód kolejarza jest szczególnie popularny, to nie tylko Olsztyn, ale również Iława czy Ełk.
Zauważalny w ostatnich latach intensywny rozwój transportu kolejowego pociąga za sobą zapotrzebowanie na wykwalifikowany personel obsługi urządzeń infrastruktury kolejowej – techników transportu. Po latach stagnacji w tej kwestii następuje reaktywacja ośrodków kształcących przyszłych kolejarzy. Na przykład w Zespole Szkół Samochodowych w Olsztynie oraz w ełckim oddziale ZDZ powstały klasy o profilu Technik Transportu Kolejowego.



Aby uzyskać zawód kolejarza w danej specjalizacji, należy spełniać szczegółowo określone warunki, przejść serię szkoleń, uzyskać licencje i certyfikaty. W POLREGIO największy nacisk kładzie się między innymi na szkolenia maszynistów. To zawód wiążący się z dużą odpowiedzialnością, wymagający niezwykle specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Aby zostać maszynistą należy przejść dwuetapowe szkolenie. Pierwszy z nich to 298 godzin szkoleń teoretycznych, zakończonych uzyskaniem licencji maszynisty. Licencja otwiera możliwość przejścia do drugiego etapu szkolenia teoretycznego i praktycznego, trwającego półtora roku. W tym czasie kandydaci na maszynistów przez 1200 godzin ćwiczą prowadzenie pociągu pod okiem instruktorów. Ponadto poznają budowę pojazdów i mechanizm ich działania. Cały cykl szkoleń kończy się szczegółowym egzaminem, a jego pomyślne zakończenie nadaniem świadectwa maszynisty, uprawniającego do samodzielnego prowadzenia pociągu.
POLREGIO aktywnie włącza się w szkolenie nowych pracowników, szczególnie tych pracujących przy technicznej obsłudze pociągów i ich przejazdów. Spółka daje możliwość rozwoju i uzyskania nowych uprawnień, przydatnych w dalszym, nie tylko kolejowym, życiu zawodowym.
POLREGIO zapewnia swoim pracownikom wiele dodatkowych świadczeń, takich jak wczasy pod gruszą, płatne nadgodziny, dofinansowanie do nauki czy zniżki na przejazdy koleją.



Obecnie POLREGIO prowadzi rekrutację na wiele stanowisk technicznych, w tym elektromonterów, rzemieślników, ustawiaczy czy rewidentów taboru. Wszelkie informacje dotyczące trwającej rekrutacji na terenie województwa warmińsko-mazurskiego są dostępne na stronie www.polregio.pl w zakładce Kariera.

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. płoza #2705540 | 89.228.*.* 28 mar 2019 14:31

    W historii kolejnictwa co co to jest: - brankard - kompostier - skrajnia ????

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5