Poniedziałek, 28 września 2020. Imieniny Libuszy, Wacławy, Wacława

Butelki, puszki i harmonogram sprzątania Olsztyna

2019-03-24 17:30:06 (ost. akt: 2019-03-24 17:51:29)
Śmieci na Jeziorem Kortowskim

Śmieci na Jeziorem Kortowskim

Autor zdjęcia: Czytelnik GO

Przyszła wiosna, czas rowerowych i pieszych spacerów. Tymczasem w Lesie Miejskim i nad jeziorami leżą śmieci. Kiedy znikną? Dowiedzieliśmy się przy tej okazji, że od poniedziałku wchodzi w życie harmonogram sprzątania miasta.

Pani Ela, zbulwersowana czytelniczka, przysłała nam zdjęcia zaśmieconych brzegów Jeziora Kortowskiego od strony Dajtek. Czego tam nie ma! Połamane krzesła, butelki szklane i plastikowe, puszki, pudła, reklamówki, części kanapy...

Z kolei nad Jeziorem Długim, jak powiedziała nam inna czytelnika — pani Janina, po wycince drzew pozostały gałęzie i konary, choć spacerowiczów na szlakach pieszo-rowerowych jest co raz więcej.

— Wszyscy chcielibyśmy korzystać z tych najbardziej malowniczych miejsc Olsztyna, nie potykając się o śmieci — mówi kobieta. — W lesie, w sąsiedztwie przedszkola przy ul. Rybaki, są dwa przewrócone drzewa. Przez to las wygląda na zaniedbany i pozostawiony sam sobie.

Zobacz także: Czytelnik: Czy tak powinno wyglądać "sprzątanie" ulic w Olsztynie? Sprzątanie ul. Kościuszki na wysokości skweru Wakara Na naszą redakcyjną pocztę e-mail przyszedł list od czytelnika, zbulwersowanego tym, jak wygląda sprzątanie ulic w naszym mieście. Postanowiliśmy przyjrzeć...
Ale czytelnicy komentowali też sprzątanie po zimie centrum Olsztyna przy skwerze Wakara, kiedy maszyna usuwająca piasek robiła to na sucho, bez poprzedniego polania wodą. W efekcie tumany kurzu wzbiły się na wysokość dachów.

Pan Jacek napisał na naszej stronie internetowej, że plac Konsulatu Polskiego jest sprzątany w następujący sposób: „wbiega człowiek z dmuchawą i wydmuchuje śmietnik na ulicę, elewacje, samochody. Co grubszego uda mu się tym sposobem zamieść, jest zabierane. Cały kurz i pył idzie w świat”. 

Z pytaniem o sprzątanie Olsztyna i Lasu Miejskiego zwróciliśmy się do Urzędu Miasta. — W tym roku, jeszcze przed zakończeniem „Akcji Zima”, została podjęta decyzja o rozpoczęciu pozimowego oczyszczania miasta — napisał nam w odpowiedzi Michał Koronowski, rzecznik Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu. — Oczyszczanie chodników z piasku, którym były posypywane zimą, rozpoczęło się 1 marca. Od najbliższego poniedziałku — 25 marca — wprowadzony zostanie letni harmonogram oczyszczania miasta — poinformował rzecznik.

Harmonogram jest bardzo obszerny. Można się z niego dowiedzieć, że od 1 maja do 1 września codziennie sprząta się plaże, codziennie opróżnia się kosze na śmieci i obsługuje dystrybutory worków na psie odchody w parkach, codziennie sprzątana jest też starówka. W poniedziałki, środy i soboty sprząta się parki Podzamcze, Centralny i Kusocińskiego.

Drogi główne, jak wynika z harmonogramu, czyści się raz w tygodniu, przystanki w poniedziałki, środy i piątki, chodniki boczne raz w miesiącu.

Jeżeli chodzi o Las Miejski, rzecznik tłumaczy, że działań na większą skalę obecnie nie można podejmować ze względu na okres lęgowy ptaków. Przypomniał również, że nad Jeziorem Długim wycięto 39 „schorowanych oraz zagrażających bezpieczeństwu drzew”. 

— Usuwanie kolejnych 33 drzew zostanie dokończone najprawdopodobniej na przełomie 2019/2020 roku — dodał. — Chciałbym przypomnieć, że w miejscu, gdzie leciwe topole zostały usunięte, nadchodzącej wiosny planowane jest nasadzenie 39 dębów. To drzewa o wiele wytrzymalsze, a ich układ korzeniowy rozrasta się przede wszystkim w głąb ziemi, a nie na boki. Co więcej, nie będą to małe sadzonki, ale drzewa, które będą miały co najmniej 30 centymetrów w obwodzie.

Zapytaliśmy również, czy między już wybudowanymi blokami przy ul. Leśnej a brzegiem jeziora, w sąsiedztwie placu zabaw, nie zostaną wzniesione nowe budynki. Niedawno teren został oczyszczony.

— Większość ziemi na tym obszarze przeznaczona jest pod zieleń. Są tylko dwa niewielkie obszary, bliżej ul. Leśnej, które mogłyby być przeznaczone na przykład pod zabudowę jednorodzinną. Ale nikt nie występował z wnioskiem o zgodę — odpowiedziała nam Marta Bartoszewicz, rzeczniczka Urzędu Miasta.

Ewa Mazgal


***

To najnowsze zdjęcia nadesłane do naszej redakcji:

"Spacerowałam dziś nad jeziorem Ukiel. Pięknie budzi się wiosn,a ale mi dziś nie było wesoło. Ba, nawet się załamałam tym, co ludzie wyprawiają. Sami sobie robimy krzywdę..."Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (43) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. las zatoka miła jezioro ukiel #2704303 | 83.9.*.* 26 mar 2019 16:55

  a kiedy miasto posprząta las wokół jeziora ukiel zatoka miła

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. a ja się pytam.. #2704070 | 79.124.*.* 26 mar 2019 11:36

  co robi Straż Miejska , aby miasto nie było zaśmiecane ? gdzie pochowali się ci strażnicy że ich nie widać na ulicach ? za co biorą KASĘ ?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. obserwator #2703755 | 88.156.*.* 25 mar 2019 20:29

  NAUCZYCIEL UCZCIE DZIECI PORZADKU ,, BO Z NAUCZYCIELI NARAZIE POZYTKU NIE MA

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Blake #2703485 | 213.184.*.* 25 mar 2019 14:23

  Dlaczego wszyscy przerzucają się odpowiedzialnością, kto ma posprzątać śmieci? Przecież to nasz wspólny region i sami powinniśmy go sprzątać, a nie tylko robić zdjęcia i wysyłać na fb lub GO. Ja zawsze idąc na spacer do lasu biorę worek na śmieci. Ludzie na mnie dziwnie patrzą, ale nie obchodzi mnie to. Ja też na nich patrzę dziwnie, bo wszyscy to nagle wielkie księżniczki.. ciężko się schylić po papier czy butelkę i zabrać do śmietnika.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. śnieg stopniał i dużo widać #2703484 | 89.228.*.* 25 mar 2019 14:21

   Co tam śmieci, komu przeszkadzają ? Jakimś nadwrażliwcom ? Miasto jest sztywne, bez polotu, nawet budowana "ścieżka rowerowo-piesza" na odcinku od ul. Obrońców Tobruku do Tuwima będzie wyglądać jak autostrada, no może jak Warszawska po przebudowie. Czy to jest zgodne z obowiązującym planem miejscowym, w planie wyglądało to bardziej ciekawie krajobrazowo, urozmaicone. W naturze wygląda jak prosta lufa. Koryto Łyny, miało pozostać bez zmian, czy pozostało - wątpię. Dziwni ludzie rządzą w naszym mieście. Ale czego wymagać gdy dyrektorem od Architektury w mieście nie jest architekt (a kto ?). Poza tym w tej samej jednostce urzędowej produkuje się plany miejscowe i wydaje się pozwolenia na budowę na podstawie tych planów np. Gdańsku to są odrębne, niezależna jednostki. Cóż, taka gmina.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (43)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages