Poniedziałek, 28 września 2020. Imieniny Libuszy, Wacławy, Wacława

Pełnej ochrony danych osobowych po prostu nie ma

2019-03-22 07:15:00 (ost. akt: 2019-03-21 22:25:35)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Złe parkowanie? Ktoś wjeżdża przed nami na pasach, gdy mamy zielone? Wystarczy zgłosić wykroczenie. Niestety nie należy to do najprzyjemniejszych rzeczy. Czasami boimy się, że ktoś po prostu pozna nasze dane i się zemści. Jak jest naprawdę?

Nadjeżdża tramwaj, a my wchodzimy na przystanek wiedeński. Wtedy nadjeżdża samochód. Kierowca czasami nawet użyje klaksonu. Robimy zdjęcie, zgłaszamy sprawę, a kierowca zostaje ukarany mandatem. Do nas przychodzi odpowiednie zawiadomienie... z danymi osobowymi sprawcy. W głowie od razu powstaje pytanie: czy kierowca też poznał nasze dane?

Swoje wątpliwości postanowiliśmy rozwiać u źródła. Okazuje się, że są różne warianty.

Na początku otrzymaliśmy krótką odpowiedź:
— Dane osoby zawiadamiającej nie są w żaden sposób przekazywane osobie odpowiedzialnej za popełnione wykroczenie drogowe. Interweniujący policjanci przedstawiają sprawcy wykroczenia powód podjęcia czynności oraz rodzaj popełnionego wykroczenia za co np. nakładają mandat karny — wyjaśnił nam Rafał Prokopczyk, oficer prasowy z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie. — W momencie przyjęcia mandatu karnego przez sprawcę wykroczenia sprawa jest ostatecznie zakończona, a mandat staje się prawomocny w momencie jego podpisania przez sprawcę wykroczenia.

Ale sprawa nie zawsze wygląda tak prosto.

— Najpierw załóżmy, że sprawa kończy się mandatem. Dostajemy zgłoszenie, przyjeżdżamy, ustalamy kto jest sprawcą. Przychodzi, albo sami do niego docieramy, dostaje mandat i sprawa kończy się na miejscu po podpisaniu przez sprawcę — tłumaczy Rafał Prokopczyk. — Tutaj nie ma problemu i jest szybko po temacie. Gorzej jednak, gdy ktoś mandatu nie przyjmie.

Co się wtedy dzieje? — dopytujemy.

— Sprawy znacznie się komplikują, gdy ktoś powie, że nie przyjmuje mandatu, bo np. okoliczności są według niego niejasne i po prostu odmawia jego przyjęcia. Wówczas policjant dochodzeniowy wzywa takiego kogoś i... sprawca stwierdza, że chce się zapoznać z aktami sprawy. Podczas zapoznawania się z aktami sprawy jest już pod górkę — przyznaje Rafał Prokopczyk. — Jeżeli osoba, która zawiadamia o wykroczeniu złoży wniosek o anonimizację danych — bo taka możliwość oczywiście występuje — to w zasadzie nie powinna się martwić.

Ale...
— Sprawca, który zapoznaje się z aktami (a jest stroną w sprawie, więc ma do tego prawo) nie poznaje naszych dokładnych danych, czyli numeru PESEL i adresu, ale uwaga... jest tam imię i nazwisko — mówi Rafał Prokopczyk. — Wszystko zależy w sumie od tego czy chcemy ukarania sprawcy. Jeśli ktoś wysyła do nas tylko zdjęcie i nie chce się np. ciągać po sądach, to takie sprawy często są umarzane — nie ukrywa. — Jeśli sprawca się nie przyzna, a zgłaszający stwierdza, że nie chce uczestniczyć dalej w postępowaniu, to trudno jest kogokolwiek ukarać, bo po prostu nie ma naocznego świadka. Ale załóżmy, że wszystko jest tak, jak powinno — czyli żyjemy w nowoczesnym kraju i jesteśmy świadomi, że czasami do sądu trzeba pójść. I nie dość, że strona, czyli sprawca jest na rozprawie, to sąd ma prawo wezwać osobę zgłaszającą — przypomina Prokopczyk.

I dodaje: — Nie zawsze działa formuła, że zrobię zdjęcie, wyślę na policję i koniec. Owszem, w wielu przypadkach — np. jeśli chodzi o parkowanie czy przystanki wiedeńskie — sprawy kończą się mandatowo. Chyba że ktoś mandatu nie przyjmie. Wtedy właśnie wszystko się komplikuje, bo, tak naprawdę, nie ma pełnej anonimizacji danych. Trzeba się z tym liczyć.

Paweł Jaszczanin


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (32) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. porzadny obywatel RP #2708710 | 193.148.*.* 3 kwi 2019 14:36

  potem sie dziwia że leżą zwłoki na chodnikach bo sie konfidenty darły .

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. osa #2702740 | 88.156.*.* 24 mar 2019 09:39

  zgodnie ‘rodo’ zamalowałem numery rejestracyjne w swoim ‘skuterku’

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Sądy rodzinne dyskryminują ojców #2701971 | 193.243.*.* 22 mar 2019 15:28

  https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka /spoleczenstwo/1540235,3,ojcowie-dyskrym inowani-w-walce-o-dzieci.read?fbclid=IwA R1JcCqz5jc9YH0VYymtBfEuODI2pKoPb4y6Nqc9Y i9pTBbIvDtJjhvLEHQ

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. xyz #2701938 | 195.136.*.* 22 mar 2019 14:52

  kiedyś oparłem się o drzwi radiowozu jak na żdjęciu do artykułu ,teraz pamiętam ze tak nie należy .Pouczony przez stróża prawa.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. kierowca #2701897 | 188.146.*.* 22 mar 2019 13:51

  Jak ja bym miał chodzić (donosić) ze wszystkim na policję co zarejestruje moja kamerka samochodowa to bym musiał założyć drugą firmę, która tylko tym się zajmuje. Tyle tych zdarzeń drogowych jest na naszych drogach (niestety). Dla mnie kamerka służy do dokumentowania ewentualnego zdarzenie (materiał dowodowy) z moim udziałem (stłuczka, wypadek), a inne wykroczenia które popełniają pozostali kierowcy, niech wykrywają powołane do tego służby, tyle w temacie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (32)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages