Piątek, 3 lipca 2020. Imieniny Anatola, Jacka, Mirosławy

Młodzież protestowała przed ratuszem w Olsztynie [ZDJĘCIA]

2019-03-15 13:35:39 (ost. akt: 2019-03-15 14:32:43)

Autor zdjęcia: Karol Kiłyk

Młodzież z kilku olsztyńskich szkół protestowała w piątek przeciwko bierności w sprawie ochrony klimatu. Nie padały nazwiska. Ale hasła już tak. Protesty objęły całą Polskę. A — jak mówią — to dopiero początek walki o przyszłość.

To inicjatywa czysto uczniowska. Zaczęło się w zasadzie od 15-letniej Grety Thunberg. W sierpniu 2018 roku, tuż przed wyborami w Szwecji, usiadła pod budynkiem parlamentu z transparentem „Szkolny strajk dla klimatu”. Siadała tam w każdy piątek odpuszczając zajęcia w szkole. Powoli dołączyli do niej inni uczniowie, a Greta zyskała taki rozgłos, że przemawiała nawet na ostatnim szczycie klimatycznym COP24 w Katowicach w grudniu 2018 roku. 14 marca 2019 roku Greta Thunberg została też nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla. Szwedka zainspirowała innych — w tym młodych olsztyniaków. Piątkowy protest odbył się w kilkudziesięciu miastach w całej Polsce. W Olsztynie zebrało się kilkadziesiąt osób.

— Jest bardzo dużo inicjatyw, które możemy podjąć w kwestii obrony klimatu. Wystarczy się tym zainteresować. To samo mogą zrobić politycy, bo to, co robią nie jest wystarczające — mówiła Dominika, uczennica LO 3 w Olsztynie.

Co więc można zrobić? — Stosujmy butelki wielorazowego użytku, a żeby ograniczyć plastik kupujmy słoiki, a potem z nich korzystajmy. Są naprawdę łatwo dostępne. Do tego nośmy ze sobą torby na zakupy i segregujmy śmieci — podpowiada. — Ja np. noszę ze sobą kubek, żeby nie brać plastikowych z kawiarni. To nie są wielkie nakłady pieniężne.

Jak więc dotrzeć do tych nieprzekonanych?
— Mam nadzieję, że takimi działaniami. Może pokażemy im, że to naprawdę nie jest takie trudne.

W wypowiedziach młodych dominowała jedna liczba — 12. Tyle lat zostało na powstrzymanie katastrofy klimatycznej.

Nie zabrakło też transparentów i okrzyków: „środowisko ponad wszystko”, „nie podnoście nam temperatury”, „najpierw natura, potem matura”, „zmiana polityki, nie klimatu” czy „nasza przyszłość w waszych rękach”. — Nasze pokolenie dorasta wraz z katastrofą klimatyczną. Pomimo tego jesteśmy wyłączeni z możliwości podejmowania decyzji wagi lokalnej i światowej — usłyszeliśmy podczas protestu.

— Nie bylibyśmy w tej sytuacji, gdyby poprzednie decyzje polityków były słuszne. Możemy iść z tym systemem na dno, albo się mu sprzeciwić — mówiła Julia, współorganizatorka strajku.

— Może warto patrzeć na to co jemy? Może czasem zrezygnujemy z mięsa, którego produkcja emituje dużo dwutlenku węgla? Może warto zastanowić się nad tym, co my sami możemy zrobić, żeby walczyć o naszą przyszłość? Co robimy, jako nastolatki, eksperci, politycy? — dopytywała Weronika Pawlak, współorganizatorka strajku. — Niech każdy sam się zastanowi co może zrobić. Ja mogę dzisiaj zrezygnować ze zjedzenia mięsa, mogę przynieść transparent na kartonie z odzysku i wrócić do domu autobusem.

Młodzież chce realnych działań, bo — jak podkreśla— czasu zostało bardzo mało. To m.in. redukcja emisji gazów cieplarnianych, korzystanie z odnawialnych źródeł energii czy edukacja na temat konsekwencji zmian klimatycznych, której dzisiaj w szkołach brakuje.

pj


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (54) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. morus #2698807 | 88.156.*.* 16 mar 2019 21:05

  Proponuję żeby na miesiąc wyłączyli swoje smartfony,to dla klimatu będzie wielka ulga!

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. olsztynianin #2698767 | 88.156.*.* 16 mar 2019 19:50

  ZEBY ONI N WIEDZIELI DLACZEGO PROTESTUJO , ZAMI8AST BRAC SIE DO PRACY WYNALESC FILTRY KATALIZATORY RUSZYC GORNYMI ZBIORNIKAMI

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. gnojki się zebrali #2698581 | 51.15.*.* 16 mar 2019 11:50

  do domu i matkę ojca pouczyć by ich mięsem nie karmili ,w piecu nie palili itp to z głodu i zimna by pozdychali

  Ocena komentarza: warty uwagi (13) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Jam #2698546 | 89.229.*.* 16 mar 2019 10:23

  Przykra ta nasza dzisiejsza "młodzież". Dziewczynki co druga z nadwagą mówiące, żeby ograniczyć mięso, a "chłopcy" stające się dziewczynkami. Wniosek po załączonych wyżej zdjęciach.

  Ocena komentarza: warty uwagi (17) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Nie ucza pracować tylko strajkować #2698492 | 95.160.*.* 16 mar 2019 08:42

   to dzieci Totalnych Warchołów POKO KO KO, wspierają pasożytów nierobów. PEWNIE NIEJAKA HALINKA KODówa olsztyńska ich zmobilizowała

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (54)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages