Poniedziałek, 18 marca 2019. Imieniny Edwarda, Narcyza, Zbysława

Sprawdziliśmy, które olsztyńskie chodniki zostaną wyremontowane dzięki środkom z funduszu chodnikowego

2019-03-13 11:12:18 (ost. akt: 2019-03-13 11:55:17)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tesktu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tesktu

Autor zdjęcia: Karol Kiłyk

Jednym z założeń ubiegłorocznej kampanii wyborczej prezydenta Piotra Grzymowicza było stworzenie w Olsztynie partycypacyjnego funduszu chodnikowego pozwalającego na remont minimum 5 kilometrów chodników rocznie.

Zobacz także: Sprawdź co ci obiecuje władza Sprawdź co ci obiecuje władza Teraz już całkowicie oficjalnie olsztyńską Radą Miejską rządzi koalicja klubów "Platforma. Nowoczesna. Koalicja Obywatelska" i "Ponad Podziałami". Oba...
Zobacz także: Wyniki OBO 2019 w Olsztynie zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu Za nami kolejna edycja Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Wybrane przez mieszkańców projekty będą realizowane w następnym roku
Stworzenie "funduszu chodnikowego" było również jednym z zobowiązań wobec mieszkańców zawartym w oficjalnym porozumieniu koalicyjnym przez prezydenta i kluby radnych "Platforma. Nowoczesna. Koalicja Obywatelska" i "Ponad Podziałami".

— Na fundusz chodnikowy składa się budowa nowych chodników oraz remont istniejących ciągów pieszych — powiedziała nam Marta Bartoszewicz, rzeczniczka Urzędu Miasta Olsztyna.

I dodaje: — Zarząd Dróg Zieleni i Transportu jest po rozmowach z przewodniczącymi rad osiedli, którzy określili, jakie mają potrzeby i które chodniki na ich osiedlach powinny być wyremontowane w pierwszej kolejności. I to zostanie wykonane, jak tylko otrzymamy informacje o wysokości środków, jakie mamy na ten cel po rozliczeniu budżetu.

— O tym, które chodniki w pierwszej kolejności należy remontować, zdecydowały rady osiedli — powiedział nam Michał Koronowski, rzecznik ZDZiT. — Ponadto wykonujemy remonty chodników przede wszystkim w miejscach zagrażających bezpieczeństwu ruchu. W przypadku jezdni w pierwszej kolejności realizowane są naprawy bezpośrednio wpływające na bezpieczeństwo ruchu pojazdów. To tzw. remonty interwencyjne.

W tym roku, w pierwszej kolejności będą realizowane działania związane z Olsztyńskim Budżetem Obywatelskim, a wśród nich remonty chodników i ulic.

— Wystarczy wspomnieć o remoncie chodnika przy ul. Żarskiej (os. Grunwaldzkie), wymianie jezdni oraz chodnika przy ul. Promienistej (os. Kortowo), remoncie chodnika przy Przedszkolu Miejskim nr 3 (os. Mazurskie), wymianie chodnika na ul. Gałczyńskiego przy skrzyżowaniu Rymkiewicza/Iwaszkiewicza (os. Podgrodzie), budowie chodnika i odcinka ul. Rolnej (os. Dajtki) czy budowie chodnika na fragmencie ul. Zientary-Malewskiej (os. Zielona Górka) — dodaje Koronowski.

Póki co jest jednak zbyt wcześnie, aby mówić o tym, jakim budżetem będą dysponować urzędnicy.

— Co roku na przełomie marca i kwietnia podsumowujemy budżet i wówczas mamy informacje o tym, jak kształtują się ewentualne nadwyżki operacyjne (są to dochody bieżące minus wydatki bieżące) — tłumaczy Bartoszewicz. — Doświadczenie kilku ostatnich lat pokazuje, że co roku w tym okresie mamy dodatkowe wolne środki, które możemy wygospodarować na te zadania, które nie zostały wcześniej wpisane do budżetu na dany rok. I te właśnie pieniądze planujemy przeznaczyć na budżet chodnikowy.

W tegorocznych planach remontowych jednym z ważniejszych zadań realizowanych przez ZDZiT będzie bieżące utrzymanie chodników, w tym ich remonty.

— Wyremontowane zostaną fragmenty takich ulic jak: Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Opolskiej (przy Przedszkolu Miejskim nr 3), Promienistej, Natalii Żarskiej czy Stanisława Żurawskiego — mówi Koronowski. — W planach mamy także przebudowę ciągów pieszych na ul. Jagiellońskiej, która zostanie zmodernizowana na fragmencie od ul. Wrocławskiej do ul. Poprzecznej, budowę chodnika i odcinka ulicy Rolnej, kontynuację budowy chodnika na ul. Marii Zientary-Malewskiej czy realizację projektów budowy przejść między ulicami Dubiskiego/Wawrzyczka i Wadowskiego/Wawrzyczka na osiedlu Brzeziny.

I dodaje: — Jednym z największych zadań będzie dokończenie modernizowanej ul. Władysława Leonharda, gdzie powstanie ponad 1,2 tys. metrów bieżących chodnika wraz ze ścieżką rowerową i nowoczesnym oświetleniem.

A państwa zdaniem, które z chodników wymagają pilnego remontu?

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (72) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. J23 #2698060 | 91.231.*.* 15 mar 2019 11:30

  Do ulic Sybiraków, Wojska Polskiego dodam jeszcze Małeckiego, Rataja, Puszkina. Grzymowicz ZATORZE spisał na straty.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Jarecki #2697549 | 88.156.*.* 14 mar 2019 13:42

  A co z rozpierdolonymi(tak bo nie zniszczonymi) chodnikami na Sybirakow,Wojska Polskiego??? Tam rozmach inwestycyjny BETONOWEJ EKIPY ARBUZOWEJ już nie sięga ??? Chodniki przy Szpitalach,przyjezdzaja ludzie z całego województwa i nie tylko,a tu taka piękna wizytówka......miasta.Ale najważniejsze są okienka w ratuszu.....przez które nie widać tego zapuszczonego grajdolu .Ciekawe kiedy Arbuz vel Pinokio chadzal ostatnio na piechotę w tym swoim królestwie....Ale ten Nowomiejski buc i prostak widzi tylko plaże miejską....Usuńmy Dziada w referendum ,olsztynianie,zaslugujemy na Prezydenta nie na ignoranta zadufanego w sobie samym.p.s.nie myślę o Czesinku żeby była jasność.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Taxi #2697517 | 83.9.*.* 14 mar 2019 13:04

  Żeby naprawić w Olsztynie chodniki i jezdnie to trzeba wymienić... urzędników Ratusza !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Mieszkaniec #2697426 | 5.172.*.* 14 mar 2019 10:37

  Dyrektor ZDZiT oraz Prezydent pytają mieszkańców, które chodniki wyremontować, bo sami z nich nie korzystają, więc skąd mieliby o tym wiedzieć. Prezydent codziennie jest wożono służbową limuzyną, chyba właśnie dlatego, żeby sobie krzywdy nie zrobił na dziurawym i krzywym chodniku.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. d #2697423 | 213.184.*.* 14 mar 2019 10:20

  A Dworcowa i Żołnierska to jakiś trzeci świat?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (72)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages