środa, 15 lipca 2020. Imieniny Henryka, Igi, Włodzimierza

Nad jeziorami w Olsztynie wyrosną maszty

2019-03-10 13:34:05 (ost. akt: 2019-03-10 13:42:03)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Póki co działają dwa, ale docelowo ma ich być pięć. Mowa o masztach pogodowych, które mają zwiększyć bezpieczeństwo nad olsztyńskimi jeziorami. Czy jednak spełnią swoje zadania? Woprowcy mają pewne wątpliwości.

System ostrzegania nad olsztyńskimi jeziorami zostanie rozszerzony o kolejne trzy miejsca. Nowe maszty sygnalizacji pogodowej zostaną zainstalowane na Słonecznej Polanie, na nowej plaży nad jeziorem Skanda, a także na plaży w Kortowie.

— Chcieliśmy tak zlokalizować te maszty, by były one jak najbardziej użyteczne dla mieszkańców i turystów korzystających ze sprzętów wodnych i wypoczywających nad wodą — tłumaczy Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. — Na masztach zostaną również zamontowane stacje przekazujące w czasie rzeczywistym informacje pogodowe.

Oprócz zakupu nowego sprzętu zmodernizowany zostanie maszt na dachu kapitanatu, a ten z plaży w Gutkowie zostanie wymieniony na nowszy. Dzięki temu będzie możliwe zintegrowanie go z całym systemem.

Jak wyjaśniają władze miasta, maszt uruchamiany jest w przypadku prognozowanego załamania pogody. — Sygnał 40 błysków na minutę będzie oznaczał komunikat „Uwaga, spodziewane burze i wiatr”, bez wskazania dokładnego czasu i miejsca nadejścia zjawiska meteorologicznego — wyjaśnia Paweł Micek, koordynator projektu Bezpieczny MOF.

W przypadku bezpośredniego niebezpieczeństwa sygnał świetlny będzie nadawany z częstotliwością 90 błysków na minutę i będzie oznaczał komunikat: „Niebezpieczeństwo — występowanie burzy oraz silnego wiatru”.

Jak to działa? „System będzie mógł uruchamiać dyżurny Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa po odebraniu informacji z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej o zbliżających się niekorzystnych warunkach pogodowych. Wiadomość tekstowa sms lub sygnał radiowy zostanie rozesłany do wież, które zostaną automatycznie włączone. Wiadomość będzie zawierała informacje o nadchodzącym niebezpieczeństwie, czyli typ zjawiska, stopień zagrożenia oraz ważność ostrzeżenia. Cała procedura potrwa około minuty. Wyłączenie świateł nastąpi automatycznie po wygaśnięciu ważności komunikatu” — czytamy w komunikacie ratusza.

Co ciekawe, ratownicy wodni z Olsztyna sceptycznie wypowiadają się o nowej inwestycji w bezpieczeństwo nad olsztyńskimi jeziorami.

— Takie maszty sygnalizacyjne sprawdzają się na dużych wodach, gdzie faktycznie może dojść do zmiany pogody — stwierdza Sławomir Gicewicz, prezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie. — Olsztyn to takie specyficzne miasto, gdzie w tym samym czasie w jednym miejscu pada deszcz, a kilkaset metrów dalej mamy suche ulice. A to powoduje, że często maszty sygnalizują zmianę pogody, a potem nic się nie dzieje i ludzie przestają zwracać na nie uwagi.

Jak dodaje Gicewicz, na olsztyńskich jeziorach zmiana pogody to kwestia 15-20 minut. A to — biorąc pod uwagę wielkość na przykład jeziora Ukiel — sprawia, że nawet bez napędu motorowego czy żaglowego, czyli za pomocą samych wioseł, załogi jachtów czy łódek mogą w porę dopłynąć do brzegu, widząc, że nadciąga na przykład nawałnica.

— Zjawiska atmosferyczne są coraz gwałtowniejsze, coraz częściej uderzają z trudną do przewidzenia mocą, więc bez wątpienia każdy system mogący ostrzec, że może zdarzyć się coś złego, jest, w naszej opinii, potrzebny — argumentuje Patryk Pulikowski z biura prasowego olsztyńskiego ratusza. I dodaje:
— Szczególnie że na tym niewielkim i bezpiecznym akwenie zdarzały się już groźne sytuacje związane z nagłym załamaniem pogody. Już teraz istniejące sygnalizatory pozwalały w porę ostrzec żeglarzy i użytkowników innego, pływającego sprzętu o możliwym zagrożeniu. Trzeba pamiętać, że poza sygnałami świetlnymi system będzie umożliwiał przekazywanie komunikatów głosowych. Wyposażony zostanie również w stacje pogodowe, umożliwiające ciągły monitoring warunków atmosferycznych — dodaje Patryk Pulikowski.

Pocieszające jest również to, jak zauważa prezes olsztyńskiego WOPR, że pływanie po olsztyńskich jeziorach jest coraz bardziej popularne i miłośników tego rodzaju wypoczynku z roku na rok przybywa. A przy tym wzrasta jednocześnie świadomość i kultura osób korzystających z jezior.

— Żeglują osoby, które mają o tym pojęcie — stwierdza Sławomir Gicewicz. — Zauważamy także, że osoby pływające łódkami czy kajakami, często widząc pływającą reklamówkę czy jakieś inne śmieci, wyławiają je z wody. Pod tym względem również jest coraz lepiej.

Łukasz Razowski, Kuch

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (41) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. spod piramidki #2755326 | 37.248.*.* 30 cze 2019 19:35

  Najlepiej sens wieży na Skandzie wyjaśnił 4-latek "To jest taka piramidka, ktora mówi o której jedziemy"

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. oNmnrn #2730043 | 37.47.*.* 10 maj 2019 18:29

  W Warmińsko-Mazurskim powinno być więcej odprowadzalni scieków dla jachtów, łodzi i statków.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. olsztynianin #2724752 | 81.99.*.* 30 kwi 2019 10:42

  KOmus sie w glowie poprzestawialy komurki pomylil jez. Sniardwy I Mamryn z jes Kortowskim a jeszcze Skanda to juz niewypal . W to miejsce moznaby cos innego zrobic np parking nad jeziorami. Uwazam ze to chybiona inwestycja.Tak poprostu dostali pieniadze to trzeba je wydac ale czy to bedzie przydatne to nikt juz nie rozlicza. Tak powiem kiedy beda sosowane np opryski od komarow I meszek nad jeziorami tak jak bylo za dawnych czasow ( no powiem za komuny)

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Księgowy #2710084 | 83.5.*.* 5 kwi 2019 18:13

  A kiedy ktoś zajmie się śmieciami nad jeziorami i w okolicy i brudną wodą?

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. oj coś czuję #2695818 | 89.228.*.* 11 mar 2019 16:56

  że nie będzie tanio, Pioter coś mocno zaangażowany, pewnie i salony już polerują na wręczanie nagród, wychwalanie Pana nie będzie końca jak z kosztownym bublem zwanym ITS

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (41)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages