Poniedziałek, 18 marca 2019. Imieniny Edwarda, Narcyza, Zbysława

Nad jeziorami w Olsztynie wyrosną maszty

2019-03-10 13:34:05 (ost. akt: 2019-03-10 13:42:03)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Póki co działają dwa, ale docelowo ma ich być pięć. Mowa o masztach pogodowych, które mają zwiększyć bezpieczeństwo nad olsztyńskimi jeziorami. Czy jednak spełnią swoje zadania? Woprowcy mają pewne wątpliwości.

System ostrzegania nad olsztyńskimi jeziorami zostanie rozszerzony o kolejne trzy miejsca. Nowe maszty sygnalizacji pogodowej zostaną zainstalowane na Słonecznej Polanie, na nowej plaży nad jeziorem Skanda, a także na plaży w Kortowie.

— Chcieliśmy tak zlokalizować te maszty, by były one jak najbardziej użyteczne dla mieszkańców i turystów korzystających ze sprzętów wodnych i wypoczywających nad wodą — tłumaczy Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. — Na masztach zostaną również zamontowane stacje przekazujące w czasie rzeczywistym informacje pogodowe.

Oprócz zakupu nowego sprzętu zmodernizowany zostanie maszt na dachu kapitanatu, a ten z plaży w Gutkowie zostanie wymieniony na nowszy. Dzięki temu będzie możliwe zintegrowanie go z całym systemem.

Jak wyjaśniają władze miasta, maszt uruchamiany jest w przypadku prognozowanego załamania pogody. — Sygnał 40 błysków na minutę będzie oznaczał komunikat „Uwaga, spodziewane burze i wiatr”, bez wskazania dokładnego czasu i miejsca nadejścia zjawiska meteorologicznego — wyjaśnia Paweł Micek, koordynator projektu Bezpieczny MOF.

W przypadku bezpośredniego niebezpieczeństwa sygnał świetlny będzie nadawany z częstotliwością 90 błysków na minutę i będzie oznaczał komunikat: „Niebezpieczeństwo — występowanie burzy oraz silnego wiatru”.

Jak to działa? „System będzie mógł uruchamiać dyżurny Regionalnego Centrum Bezpieczeństwa po odebraniu informacji z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej o zbliżających się niekorzystnych warunkach pogodowych. Wiadomość tekstowa sms lub sygnał radiowy zostanie rozesłany do wież, które zostaną automatycznie włączone. Wiadomość będzie zawierała informacje o nadchodzącym niebezpieczeństwie, czyli typ zjawiska, stopień zagrożenia oraz ważność ostrzeżenia. Cała procedura potrwa około minuty. Wyłączenie świateł nastąpi automatycznie po wygaśnięciu ważności komunikatu” — czytamy w komunikacie ratusza.

Co ciekawe, ratownicy wodni z Olsztyna sceptycznie wypowiadają się o nowej inwestycji w bezpieczeństwo nad olsztyńskimi jeziorami.


— Takie maszty sygnalizacyjne sprawdzają się na dużych wodach, gdzie faktycznie może dojść do zmiany pogody — stwierdza Sławomir Gicewicz, prezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie. — Olsztyn to takie specyficzne miasto, gdzie w tym samym czasie w jednym miejscu pada deszcz, a kilkaset metrów dalej mamy suche ulice. A to powoduje, że często maszty sygnalizują zmianę pogody, a potem nic się nie dzieje i ludzie przestają zwracać na nie uwagi.

Jak dodaje Gicewicz, na olsztyńskich jeziorach zmiana pogody to kwestia 15-20 minut. A to — biorąc pod uwagę wielkość na przykład jeziora Ukiel — sprawia, że nawet bez napędu motorowego czy żaglowego, czyli za pomocą samych wioseł, załogi jachtów czy łódek mogą w porę dopłynąć do brzegu, widząc, że nadciąga na przykład nawałnica.

— Zjawiska atmosferyczne są coraz gwałtowniejsze, coraz częściej uderzają z trudną do przewidzenia mocą, więc bez wątpienia każdy system mogący ostrzec, że może zdarzyć się coś złego, jest, w naszej opinii, potrzebny — argumentuje Patryk Pulikowski z biura prasowego olsztyńskiego ratusza. I dodaje:
— Szczególnie że na tym niewielkim i bezpiecznym akwenie zdarzały się już groźne sytuacje związane z nagłym załamaniem pogody. Już teraz istniejące sygnalizatory pozwalały w porę ostrzec żeglarzy i użytkowników innego, pływającego sprzętu o możliwym zagrożeniu. Trzeba pamiętać, że poza sygnałami świetlnymi system będzie umożliwiał przekazywanie komunikatów głosowych. Wyposażony zostanie również w stacje pogodowe, umożliwiające ciągły monitoring warunków atmosferycznych — dodaje Patryk Pulikowski.

Pocieszające jest również to, jak zauważa prezes olsztyńskiego WOPR, że pływanie po olsztyńskich jeziorach jest coraz bardziej popularne i miłośników tego rodzaju wypoczynku z roku na rok przybywa. A przy tym wzrasta jednocześnie świadomość i kultura osób korzystających z jezior.

— Żeglują osoby, które mają o tym pojęcie — stwierdza Sławomir Gicewicz. — Zauważamy także, że osoby pływające łódkami czy kajakami, często widząc pływającą reklamówkę czy jakieś inne śmieci, wyławiają je z wody. Pod tym względem również jest coraz lepiej.

Łukasz Razowski, Kuch
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (37) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. oj coś czuję #2695818 | 89.228.*.* 11 mar 2019 16:56

  że nie będzie tanio, Pioter coś mocno zaangażowany, pewnie i salony już polerują na wręczanie nagród, wychwalanie Pana nie będzie końca jak z kosztownym bublem zwanym ITS

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Naciągacze #2695767 | 213.73.*.* 11 mar 2019 15:22

  Nie maja na co marnować kasy, niech załatają dziury w ulicach i naprawia chodniki a nie budują maszty! Totalna bzdura i marnotrawstwo publicznych pieniędzy! Co za osioł to wymyśli? Czyżby główny osioł miasta?

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Gato #2695727 | 83.9.*.* 11 mar 2019 13:23

  Głupich nie ma, nie wiesz o co chodzi to znaczy, że chodzi o pieniądze...

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. olsztynianiń #2695665 | 87.205.*.* 11 mar 2019 10:44

  Co za bzdura. Wywalanie pieniędzy (naszych pieniędzy) w błoto. Szczególnie pomysł masztu nad j.Skanda gdzie nikt nie pływa żaglówkami, motorówkami czy innym sprzętem (kajak, rower wodny). Jest to zwykła niegospodarność i wydawanie pieniędzy na siłę. Sprawa dla prokuratora.

  Ocena komentarza: warty uwagi (10) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. jiiaa #2695633 | 188.147.*.* 11 mar 2019 08:39

  Kiedy dojedziemy na plaże miejską tramwajem podziwiać nowe maszty? :-)

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (37)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages