Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Strajk ZNP: Ile są warci nasi nauczyciele

2019-03-07 08:45:42 (ost. akt: 2019-03-07 09:56:00)
Tomasz Branicki, prezes ZNP Olsztyn

Tomasz Branicki, prezes ZNP Olsztyn

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

To na pewno będzie jeden z najbardziej gorących tematów wiosny. Czy PiS ugnie się przed żądaniami ZNP? O tym dlaczego nauczycielom należy się 1000 złotych podwyżki państwa i mnie próbuje przekonać p. Tomasz Branicki, prezes Oddziału.

W całym kraju w szkołach trwają teraz referenda. nauczyciele zadecydują w nich czy zaczną 8 kwietnia strajk (mamy wtedy egzaminy gimnazjalne) . Ich główny postulat to podwyżka w wysokości 1000 złotych netto.

Rząd na to żądanie nie godzi się. I na zdrowy rozum zgodzić się nie może, bo mamy podwójny rok wyborczy. Dlatego każdy strajk czy protest bez względu na intencje, będzie się wpisywał w wyborczy kalendarz. Widać to zresztą w sondażach. Strajk nauczycieli popiera prawie 80% sympatyków PO, prawie dokładnie tyle samo zwolenników PiS jest mu przeciwne.

Zjednoczona Prawica ma ze strajkiem jeszcze jeden kłopot. Co prawda Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" zakazała swoim członkom udziału w strajku, ale z całego kraju nadchodzą informacje, że ten zakaz nie będzie przestrzegany.

Jednak, paradoksalnie, to właśnie "Solidarność" może być kluczem do sukcesu PiS. o ile rząd nie może ugiąć się przed ZNP (kojarzone z Koalicją Europejska), to może dogadać się przecież z "Solidarnością", która z kolei z reguły wspiera partię prezesa Kaczyńskiego. I da np. 750 złotych od ręki. I pokaże w światłach jupiterów, kto tu rządzi i kto może coś załatwić dla nauczycieli. A ZNP nie będzie miało wyjścia, jak zrobić dobrą minę do złej gry. A jak będzie? Pożyjemy, zobaczymy...

Igor Hrywna


Z danych sondażowych, którymi dysponuje ZNP wynika, że aż 78 procent szkół i przedszkoli w skali całego kraju dołączy do strajku. A tak to wygląda w poszczególnych województwach:

lubuskie - 41 proc.
podlaskie - 72 proc.
warmińsko-mazurskie - 73 proc.
zachodniopomorskie - 74 proc.
mazowieckie 74 proc.
pomorskie - 78 proc.
wielkopolskie - 78 proc.
małopolskie - 80 proc.
świętokrzyskie - 81 proc.
opolskie - 81 proc.
dolnośląskie - 82 proc.
podkarpackie - 84 proc.
kujawsko-pomorskie - 86 proc.
śląskie - 87 proc.
lubelskie - 87 proc.
łódzkie - 88 proc.
Czy popierasz strajk nauczycieli?
pokaż wyniki »
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (43) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Nauczyciel akademicki #2714975 | 88.156.*.* 11 kwi 2019 20:04

  Jestem nauczycielem akademickim. Większość krzykaczy na tym forum nie zna specyfiki zawodu nauczyciela. Dla specjalistów od łopaty przygotowanie do lekcji, do zajęć na studiach wyższych jest jakoś abstrakcją. Z drugiej strony gdyby takiego delikwenta poprosić o 2 minuty wystąpienia publicznego zapewne spaliłby się ze wstydu. Zatem nie wypowiadajcie się drodzy laicy, skoro nie znacie charakteru tej pracy, sami zaś nie reprezentujecie elementarnego poziomu inteligencji.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. czytelnik #2698347 | 195.136.*.* 15 mar 2019 20:40

  oj, wylało się na tym forum morze nienawiści, wielki hejt dla nauczycieli.Czy rzeczywiście w naszym kraju wszyscy są przeciwnikami szkoły, czy pozytywne opinie o niej nie są zamieszczane.Wstydzić powinni się wszyscy, co tak wypisują. Przecież to, kim jesteście nie zrobiło się bez ukończenia jakiś szkół, na kolejnych etapach-od przedszkola do studiów. Kiedyś dzieci recytował wierszyk Tuwima:Wszyscy dla wszystkich Murarz domy buduje, Krawiec szyje ubrania, Ale gdzieżby co uszył, Gdyby nie miał mieszkania? A i murarz by przecie Na robotę nie ruszył, Gdyby krawiec mu spodni I fartucha nie uszył. Piekarz musi mieć buty, Więc do szewca iść trzeba, No, a gdyby nie piekarz, Toby szewc nie miał chleba. Tak dla wspólnej korzyści I dla dobra wspólnego Wszyscy muszą pracować, Mój maleńki kolego. Wszyscy są potrzebni wszystkim. I wszyscy powinni zarabiać tyle, by godnie żyć. Szkoda, że naród jest tak skłócony, że człowiek człowiekowi wilkiem

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. nadzor nad nauczycielami matematyki #2696216 | 88.156.*.* 12 mar 2019 12:41

  przypatrzylabym sie nauczycielom matematyki. sa tak zadufani w sobie, zamiast uczyc to wykazuja ze wszyscy inni sa glupi, tylko oni madrzy. protekcjonalni aroganccy, cala klasa dostaje z kolejnen klAsowki zmatematyki jedynke, sytuacja powtarza sie po raz 2 i 3 i nauczyciel nie ma sobie nic do zarzucenia. uczuc a nauczyc to roznica. niech sobie dostana podwyzke ale patrzec im na rece sprawdzac, opracowac specjalny program nadzoru nad nauczycielami matematyki i fizyki. bo jesli na korepetuycjach dzieciak potrafi sie nauczyc i dostaje potem z poprawy klasowki 4 czy chocby 3 a w szkole nauczycielka mowi mi,ze dziecko jest malo zdolne ze scislych przedmiotow. cops tu nie tak

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. . #2694145 | 213.73.*.* 8 mar 2019 10:46

  Szanowni Państwo, obserwuje się ogromny hejt w stosunku do zawodu nauczyciela. Z czegoś to musi wynikać. Protestują, bo są zrzeszeni. A tak naprawdę zawód ten powinien być traktowany jak każdy inny. Podwyżki powinny dotyczyć wszystkich, a nie ciągle tej samej grupy zawodowej. Gdy jest źle, to zmienia się pracę. A mało kto mówiąc o swojej pensji przyznaje się do nagród, dodatków, korzyści z socjala czy "gratisowych" dni wolnych. Podwyżkom dla n-li mówię NIE, szczególnie po tym, gdy mój syn wyznał, że jego n-lka "siedzi na instagramie" w czasie lekcji.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. ed #2694071 | 31.6.*.* 8 mar 2019 08:42

  Mam dwójkę dzieci. Jak chodzę na zebrania do ich szkół to mnie krew zalewa z powodu mierności i indolencji pracującego tam ciała pedagogicznego. Nie wiem może to nie reguła ale nawet sam Broniarz przyznał, że jakość uczelni pedagogicznych w latach 90tych spadła drastycznie i wypuściły całą rzeszę miernot bez ambicji zadowalających się stałą pracą i ilością wolnego. Coś w tym jest jak porównuję obecnych nauczycieli do tych z mojej 8 letniej podstawówki i szkoły średniej. Gdyby dziś byli tacy nauczyciele to dla mnie mogliby zarabiać i 10 tys.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (43)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages