Niedziela, 17 listopada 2019. Imieniny Grzegorza, Salomei, Walerii

Wracamy do tematu: Dlaczego z przejścia pod torami zniknął piękny mural?

2019-03-05 16:15:42 (ost. akt: 2019-03-06 10:30:47)

Autor zdjęcia: Karol Kiłyk

Przejście dla pieszych pod torami przy ulicy Grunwaldzkiej w Olsztynie do niedawna zdobił duży mural. Teraz przejście jest remontowane i dzieło Justyny Sołowiej zniknęło pod farbą.

Bardzo ładne były te murale i wielka szkoda, że nie przetrwały remontu — pisze jeden z internautów na naszej stronie. Kiedy jednak jedni żałują, inni wskazują, że prace były koniecznością. — Podejrzewam, że mural został namalowany farbami, które w nieprawidłowy sposób impregnują tynk wiaduktu. Dlatego musiał zostać usunięty — tłumaczy inny czytelnik. — Otynkują, zaimpregnują i żaden kawałek nie spadnie na przechodnia.

Autorką muralu jest Justyna Sołowiej, olsztyńska malarka, ilustratorka i blogerka. Tak opisuje historię murali na swojej stronie:

„W 2013 roku powstał mój pierwszy mural — „Collage na jeziorach”. Mural mieści się w przejściu podziemnym koło ulicy Grunwaldzkiej w Olsztynie. Powstał on na jednej ścianie tunelu dzięki stypendium artystycznemu prezydenta Olsztyna”. W 2014 roku artystka ponownie otrzymała stypendium artystyczne prezydenta miasta i na drugiej ścianie przejścia powstał drugi mural — „Collage w kręgu miasta”. Jak wyjaśnia Justyna Sołowiej, był inspirowany jej cyklami malarskimi: „Rytm miasta” i „Tętniące miasto nocą”.

— Dwie strony tunelu, dwa murale i dwa oblicza. „Collage w kręgu miasta” pokazuje rozrywkowe oblicze miasta. Jest to spacer przez olsztyńskie zabytki, miejsca towarzyskich spotkań i modne zachowania. Oblicze miasta widziane moimi oczami. Uważam, że Olsztyn może być modnym i ciekawym miastem, które może przyciągać i pobudzać wyobraźnię. W 2014 roku wprowadziłam również drobne innowacje w mural „Collage na jeziorach” — tłumaczy artystka.

Drugi mural zamyka projekt „W kręgu miasta”. W jego skład wchodzą cykle „Rytm miasta”, „Tętniące miasto nocą”, „Na jeziorach”, collage oraz dwa murale — „Collage na jeziorach” i „Collage w kręgu miasta”. — Właśnie na podstawie wyżej wymienionych cykli malarskich powstały murale. Wszystkie dotychczasowe moje działania artystyczne, związane z danym miastem, zostały zamknięte w projekcie „W kręgu miasta” — podsumowuje autorka.

Zobacz także: Wy pytacie my odpowiadamy: Czy tak powinno wyglądać czyszczenie wiaduktu? [ZDJĘCIA, VIDEO] Wy pytacie my odpowiadamy: Czy tak powinno wyglądać czyszczenie wiaduktu? [ZDJĘCIA, VIDEO] Kłęby pyłu unoszą się w ostatnich dniach w okolicach ulic Grunwaldzkiej i Artyleryjskiej. Spowodowane jest to czyszczeniem wiaduktu. Jednak sposób w jaki...
Tylko z tego opisu wynika, że Justyna Sołowiej włożyła w murale mnóstwo pracy. Jednak jej dzieła już nie ma. Przejście pod torami w okolicach targowiska miejskiego jest obecnie remontowane.

A przedstawiciele PKP tłumaczą, że prace były koniecznością. — Jednym z elementów inwestycji związanej z linią Działdowo — Olsztyn są także roboty w tunelu dla pieszych na przedłużeniu ulicy Grunwaldzkiej — informuje Martyn Janduła z zespołu prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. — Z uwagi na zapewnienie bezpieczeństwa osób pieszych i utrzymania tunelu w dobrym stanie wykonawca wymienia elewację, w której pojawiły się spękania. Wykonane zostaną piaskowanie, nałożenie nowej warstwy oraz malowanie, co dodatkowo poprawi estetykę przejścia. Obecnie opracowywany jest projekt tymczasowej organizacji ruchu, co pozwoli, gdy zmienią się warunki pogodowe, na kontynuowanie prac w tunelu. Roboty potrwają około dwóch miesięcy — dodaje Janduła.

Z Justyną Sołowiej nie udało nam się skontaktować.


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (19) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. soltys co daje szzlub #2693221 | 81.190.*.* 6 mar 2019 18:32

  anjii z purdy soie nie podobalo.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Artysta plastyk #2693216 | 46.166.*.* 6 mar 2019 18:20

  Po pierwsze - Powiedzmy sobie jasno: TO NIE BYŁ, 'PIĘKNY MURAL'. To było szkaradztwo.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Po zakończeniu #2693065 | 88.156.*.* 6 mar 2019 13:51

   prac w tym tunelu - a trwają one dzisiaj 06-03, sam widziałem - Pani na pewno uzyska nowy grant i wymaluje jeszcze piękniejszy niż był. Po co ta wojna.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. Kebiz #2692998 | 88.156.*.* 6 mar 2019 11:35

   Skąd w młodych taka bezrozumna pasja mieszczenia czyjegoś trudu ? Z głupoty, niewiedzy , braku podstawowego wychowania, popisania się "bohaterstwem" wśród rówieśników ? Zapewne z tych i wielu podobnych czynników. Tylko czy warto wykazywać się "odwagą o zmroku" zamiast wypisać swoje opinie w tej rubryce, co zresztą wielu robi.

   Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Daniel #2692954 | 46.77.*.* 6 mar 2019 09:45

   Nareszcie ktoś zajął się tym kiczem. Szpecił. Ludzie wysiadali na dworcu i od razu czuli wiochę. Dzięki PKP!

   Ocena komentarza: warty uwagi (11) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (19)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages