Wtorek, 22 września 2020. Imieniny Maury, Milany, Tomasza

Utrudnienia na DK 53. Na majówkę pojedziemy już południową obwodnicą? [ZDJĘCIA]

2019-03-05 07:15:18 (ost. akt: 2019-03-05 09:25:08)

Autor zdjęcia: GDDKiA

Niespełna dwa miesiące zostały do terminowego zakończenia budowy południowej obwodnicy. Drogowcy zapewniają, że w maju droga powinna być już przejezdna.

Nieco ponad miesiąc temu drogowcy oddali do użytku 9-kilometrowy fragment południowej obwodnicy Olsztyna, od węzła Wschód do węzła Jaroty. Wprawdzie droga jest przejezdna, ale nadal prowadzone są tam prace i kierowcy, jadąc tym odcinkiem, muszą się liczyć z utrudnieniami. Trwa m.in montaż słupów oraz opraw oświetleniowych. We wtorek i środę na wiadukcie WD23 w ciągu DK53 wprowadzony zostanie ruch wahadłowy. Będzie obowiązywał w godz. 7-19.

W budowie jest jeszcze fragment od węzła Olsztyn Jaroty do węzła Olsztyn Południe (Tomaszkowo). Tu problemem jest niestabilny grunt w okolicach Bartąga. Teren został wzmocniony palami i wykonano specjalny nasyp, ale na kilkudziesięciu metrach grunt wciąż osiada.

Ten odcinek ma być gotowy 29 kwietnia. Czy to realny termin?
— Tak naprawdę odcinek od węzła Jaroty do węzła Południe w połowie jest już gotowy, leży już nawet warstwa ścieralna — mówi Mirosław Nicewicz, dyrektor olsztyńskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. — Pozostaje kwestia wzmocnienia na ok. 50 metrach gruntu ze względu na jego osiadanie. Być może trzeba będzie go dodatkowo wzmocnić.Trzeba też pamiętać, że wykonawca zgłosił GDDKiA roszczenia terminowe wynikające z deszczowej pogody w 2017 r., ale w tej kwestii nie ma jeszcze decyzji. — Niezależnie od tego w maju powinniśmy już pojechać tym odcinkiem — dodaje dyrektor Nicewicz.

Najpóźniej, bo do 15 czerwca, ma być gotowy węzeł Pieczewo wraz z obwodnicą Szczęsnego, który także buduje Budimex. Wówczas będzie można mówić o zamknięciu budowy południowej obwodnicy Olsztyna.

amPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (56) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ciekawy #2692870 | 83.31.*.* 6 mar 2019 07:43

  czy ktoś pamieta ile to lat trwa remont ul Towarowej, wg mnie to chyba zaczęło się jak został prezydentem grzymowicz czyli od chwili jak powstały korki w mieście

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Professor #2692780 | 109.241.*.* 5 mar 2019 21:14

   Myślę, że mamy już efekty masowego, bezstresowego kształcenia pseudo-inżynierów projektantów. Należało najpierw zbadać grunt, tj. jego parametry mechaniczne, przeprowadzić numeryczne symulacje osiadania pod wpływem przewidywanych obciążeń i wszystko było by jasne, a terminy zachowane. Jednak do takiego modelowania potrzebna jest solidna wiedza z zakresu mechaniki gruntów. Pieczątka z numerem uprawnień budowlanych, to stanowczo za mało. Metoda prób i błędów: obciążymy podłoże, poczekamy i zobaczymy co będzie się działo, to najbardziej prymitywna i czasochłonna metoda działania, nijak nie przystająca do współczesnego poziomu techniki.

   Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. ale #2692776 | 83.31.*.* 5 mar 2019 21:07

   pięknie wyglądają te nowe trasy, i w okolicy Tomaszkowa, i Kudyp, i cała południowa obwodnica

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. Kronos #2692767 | 176.221.*.* 5 mar 2019 20:58

   Wybrałem się rowerkiem w sobotę w miejsce, gdzie sa kłopoty budowlane. Wg mojej oceny tylko naprawdę duże spięcie d..y przez budowlańców może dotrzymać majowy termin.

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  4. Asd #2692628 | 88.156.*.* 5 mar 2019 16:56

   Nikt tutaj z komentujących nie pomyśli ze lepiej dla bezpieczeństwa podróżujących przedłużyć budowę tej części obwodnicy z racji osiadania terenu a nie zalać asfaltem i puścić ruch. Tam pracują większe głowy od Was i z pewnością wiedza co robia. Pozdrawiam. Dodam ze jestem kierowca zawodowym i tez czekam na ten moment ale cierpliwości. Już blizej jak dalej.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (56)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages