Czwartek, 21 listopada 2019. Imieniny Janusza, Marii, Reginy

Znowu wycinają drzewa w lesie na Jarotach. Dlaczego? [VIDEO]

2019-02-11 17:00:00 (ost. akt: 2019-02-11 19:36:43)

Autor zdjęcia: Andrzej Sprzączak

Dlaczego tną las w okolicy Jarot, jedyny obszar rekreacji dla mieszkańców Jarot i Pieczewa? – alarmuje nasz czytelnik. - Proszę o cierpliwość – to przejaw racjonalnego gospodarowania zasobem leśnym – odpowiada szef Nadleśnictwa Olsztyn.

Zobacz także: Mieszkańcy dwóch olsztyńskich osiedli zostaną pozbawieni dostępu do lasu? zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu W związku z planowaną wycinką drzew w lesie na Jarotach w okolicach Ścieżki Przyrodniczej, chciałem zadać kilka pytań i zgłosić kilka próśb— pisze mieszkaniec...


Do redakcji Gazety Olsztyńskiej przyszedł e-mail od mieszkańca Jarot, zaniepokojonego powrotem do wycinki drzew w lesie położonym na skraju tej dzielnicy. Jak pisze nasz czytelnik: „Przez wiele lat Ścieżka Przyrodnicza była rozjeżdżana przez ciężki sprzęt, co jednak mieszkańcy rozumieli, bo budowana była obwodnica. Czy nie można było przeprowadzić tej wycinki w tamtym okresie, co pozwoliłoby zniwelować obciążenie lasu i nie zamykać lasu dla mieszkańców - i do tego jeszcze na rok?”.

Poza tym, zdaniem autora pisma, wycinka drzew powinna była być prowadzona w okresie październik - luty, kiedy las jest najmniej wykorzystywany przez mieszkańców. Powołuje się on przy tym na oczywistą potrzebę rekreacji na łonie przyrody mieszkańców 35-tysięcznych Jarot i Pieczewa. Chciałby także, aby nadleśnictwo poinformowało wszystkich, w jakich dniach i godzinach będzie prowadzona wycinka, aby można było korzystać z lasu, w celach rekreacyjnych, po pracy. Obywatele Jarot są poza tym oburzeni faktem rozjechania przez ciężki sprzęt leśnej Ścieżki Przyrodniczej, „po której matki mogły spacerować z wózkami a miłośnicy jazdy na rowerze oddawać się tej pasji".

Jak pisze autor e-maila: „Jeśli zmiana transportu drewna nie może zostać zmieniona, proszę o przygotowanie alternatywnych tras dla pieszych i rowerów. Przez przygotowanie rozumiem wyrównanie, które pozwoli na sprawne przemieszczanie z wózkiem dziecięcym czy na rowerze, tak jak miało to miejsce na Ścieżce Przyrodniczej. Proszę o odpowiednie oznakowanie takich nowych ścieżek.”


Poproszony przez nas o wyjaśnienie szef Nadleśnictwa Olsztyn Paweł Artych prosi o cierpliwość. -— Prace wykonywane w lesie sąsiadującym z osiedlem Jaroty są prowadzone zgodnie z zaleceniami zawartymi w obowiązującym Planie Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Olsztyn i wynikają z konieczności zaspokojenia potrzeb lasu. Znaczna ilość drzew wymagała interwencji ponieważ były chore, złamane i spróchniałe, i przez to zagrażały zdrowiu i życiu ludzi. Część drzew trzeba także usunąć, aby dać możliwość wzrostu młodemu pokoleniu. Jak dodaje nadleśniczy: — Las po przeprowadzonych pracach będzie jeszcze ładniejszy i bardziej dostępny dla społeczeństwa. Po zakończeniu prac gospodarczych ścieżka Zazdrość zostanie uporządkowana. W planach Nadleśnictwa Olsztyn jest również rozbudowa szlaków turystycznych w tym kompleksie leśnym.

Wycinka drzew w okresie listopad 2016 – luty 2017, o której pisze nasz czytelnik, miała związek z rozbudową drogi wojewódzkiej nr 598 Olsztyn – Butryny – Zgniłocha i spowodowała zniszczenie ścieżki biegnącej od osiedla Tęczowy Las do drogi na Stary Olsztyn, zbudowanej na bazie pasa przeciwpożarowego. Do dyspozycji transportu budowlanego pozostała wtedy ścieżka Zazdrość, jedyna droga wywozowa z tego kompleksu leśnego. Aby uniknąć „rozjechania jej do końca” przez ciężki sprzęt budowlany, nadleśniczy Artych postanowił rozłożyć prace przy wycince drzew na kilka lat.

O rozpoczęciu prac przy wycince lasu dopiero w lutym br. zdecydował z kolei termin ferii zimowych w naszym regionie. — Chciałem, żeby dzieciaki miały możliwość wstępu do lasu w tym okresie – informuje Paweł Artych. Poza tym nie jest możliwe podanie informacji w jakich dniach i godzinach będzie prowadzona wycinka drzew i udostępnienie lasu wycieczkowiczom w czasie wolnym od wycinki – dodaje nadleśniczy. Prowadzone prace, do czasu ich zakończenia powodują zagrożenie dla osób przebywających na tym terenie np. przez spadające gałęzie. Alternatywną trasę spacerową stanowi z kolei ścieżka pieszo-rowerowa, biegnąca wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 598.

Łukasz Czarnecki-PacyńskiPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (38) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Ech #2680243 | 82.145.*.* 12 lut 2019 14:15

  Co niektórzy mieszkańcy tego niewielkiego miasteczka przechodzą wszelkie normy psychiatryczne uznawane powszechnie za normalne

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. nc #2680170 | 79.190.*.* 12 lut 2019 12:16

  bo na łące to się kosi trawę a w lesie wycina się drzewa

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Matka rzuciła noworodkiem #2680116 | 193.243.*.* 12 lut 2019 10:16

  https://pomorska.pl/wroclaw-matka-rzucil a-noworodkiem-o-chodnik-chlopiec-jest-ra nny/ar/13879733?fbclid=IwAR1-YSwyjJ4W_cu aqS32yat8DNfUsKcAkuYNYhGn66u2JuB-UKja54V 53Pg#utm_source=facebook&utm_medium=gaze ta-pomorska&utm_campaign=noworodek-wrocl aw

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Szanowny Panie P. Artych #2680068 | 88.156.*.* 12 lut 2019 09:26

  cyt."Po zakończeniu prac gospodarczych ścieżka Zazdrość zostanie uporządkowana" - pewnie tak jak po poprzedniej wycince, że miejscami zwłaszcza po deszczu przejść się nie dało. A może taki jest standard uporządkowania wg nadleśnictwa :):)

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. etoo #2680031 | 95.160.*.* 12 lut 2019 08:44

   Inteligencja komentujących tu osób jest na żenującym poziomie ... Las znajduje się w granicach Stawigudy i należy do Lasów Państwowych, a wy tu plujecie na Olsztyn i Grzymowicza.

   Ocena komentarza: warty uwagi (14) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

   Pokaż wszystkie komentarze (38)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages