środa, 23 października 2019. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Radni zdecydowali o likwidacji kilku szkół w Olsztynie

2019-02-11 07:11:05 (ost. akt: 2019-02-10 19:27:22)
zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Wojciech Benedyktowicz

W grudniu radni zdecydowali o likwidacji kilku szkół w Olsztynie. Wśród nich jest VIII LO. Główny powód: brak zainteresowania ofertą. Do rodziców uczniów prezydent wysłał list.

W tej sprawie napisała do nas pani Edyta. Jej syn kończy w tym roku gimnazjum.
„Dostaliśmy właśnie list od prezydenta Grzymowicza, że liceum nr VIII, w związku z niską frekwencją, zostanie zamknięte. Podobnie jak dwa inne licea w Olsztynie. Powodem ma być za mało dzieci chętnych do nauki. Mój syn w tym roku kończy gimnazjum. Razem z jego rocznikiem szkołę kończą ósme klasy, co oznacza przepełnienie w szkołach ponadpodstawowych dwóch roczników, a szkoły z gumy nie są. Lekcje do godz. 18 pewnie też wszystkiego nie załatwią. Dzieciom w szkołach przekazuje się informacje, że będzie trudniej dostać się do szkół niż rok temu. A radni zamykają szkołę. Reforma i tak skrzywdziła dwa roczniki, więc ułatwmy jak najlepiej dzieciom życie, a nie stawiajmy zapór”.
O sprawie pisaliśmy już w grudniu 2018, gdy podczas jednej z sesji radni zdecydowali o zamknięciu VIII i IX LO.

Powód? Do VIII LO w roku szkolnym 2017/18 i 2018/19 nie przeprowadzono rekrutacji ze względu na brak zainteresowania. Stąd wniosek o likwidację. Pracownicy niebędący nauczycielami mają być zatrudnieni w SP 12.
— Jeśli chodzi o nauczycieli, to podejmiemy działania, żeby znaleźli im pracę w innych szkołach w Olsztynie. W związku z likwidacją VIII LO rozwiązaniu uległby też ZSO 4 — mówił w grudniu Mariusz Badura, ówczesny dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta. Uchwałę przyjęto głosami 15 radnych.

Z kolei w liście skierowanym do rodziców czytamy:
Ponieważ likwidację VIII LO planuje się z dniem 31 sierpnia 2019 roku, obecni uczniowie klasy III będą mogli dokończyć naukę w VIII LO. Obiekt przy ul. Turowskiego 3 zostanie zagospodarowany na potrzeby: utworzonej 1 września 2019 nowej obwodowej SP nr 12; udostępnienia części zasobów na potrzeby SP nr 30. Przyczyną likwidacji jest zmniejszająca się z roku na rok liczba uczniów tego liceum. Od kilku lat nabór do klasy pierwszej kształtował się na poziomie jednego oddziału (klasa sportowa). Obecnie w jednym oddziale uczy się 14 uczniów.

Jeśli chodzi o likwidację IX Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi, przebiegałaby ona stopniowo.
Tu również spadło zainteresowanie ofertą edukacyjną. Jest to spowodowane m.in. likwidacją gimnazjów oraz preferowaniem edukacji włączającej pomoc psychologiczno-pedagogiczną dla uczniów niepełnosprawnych.

— Ci, którzy jeszcze się uczą (dwa oddziały — red.), skończyliby edukację. Likwidacja szkoły nastąpiłaby z końcem przyszłego roku szkolnego — mówił w grudniu Mariusz Badura. — Jeśli któryś z uczniów nie uzyska promocji, to ma zagwarantowane miejsce w VI LO. Nie skutkuje to też zwolnieniami pracowników niebędących nauczycielami, gdyż ten zespół dalej będzie funkcjonował przy SP 25. Jeśli chodzi o nauczycieli, to będziemy się starali, żeby znaleźli pracę w innych szkołach. Uchwałę przyjęto wtedy głosami dziesięciu radnych. Dziewięcioro było przeciw, a dwoje się wstrzymało.

Czy likwidacja liceów była potrzebna?
— Gdy zaczęliśmy się zastanawiać nad tym, co zrobić z LO VIII, zrobiliśmy wszystko, żeby ten budynek wykorzystać na cele oświatowe. Obok mamy przepełnioną podstawówkę. LO VIII to jedna z największych, najbardziej funkcjonalnych szkół w Olsztynie. Wielka, dobrze zaprojektowana, wyremontowana i... pusta — tłumaczy Robert Szewczyk, przewodniczący Rady Miasta. — Zapełniała się administracją, ale to jest obiekt szkolny. Dlatego usiedliśmy i zaczęliśmy szukać pomysłu, jaką szkołę powinniśmy tam ulokować. I wyszło na to, że obok jest LO V, które spełnia oczekiwania, a w tym obszarze potrzebujemy podstawówki, może w przyszłości oddziałów przedszkolnych. Przypominam, że podstawówki są ośmioklasowe, więc powoli będzie się zapełniać. Myślę, że to dobre rozwiązanie, bo uratowaliśmy świetny obiekt.
— Jestem, podobnie jak nasz klub, za likwidacją tego liceum. Przy takim małym zainteresowaniu i tak dużej rozbudowie osiedli wokół tej szkoły, likwidacja ma sens — mówi Krzysztof Narwojsz, radny PiS. — Jako PiS jesteśmy jednak przeciwni likwidacji LO IX z racji przystosowania do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Paweł Jaszczanin
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (62) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. mimi #2681643 | 83.9.*.* 14 lut 2019 18:16

  Zula w technikum nie wszyscy dawali sobie radę i dlatego szli do ogolniaka. I tyle w tym temacie.ta

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Skorpion............ #2680052 | 83.9.*.* 12 lut 2019 09:04

  LO IX przyjmuje wszystkich !!!!!!!!!!!! aby miejsce zapełnić w klasie !!!!!!!!! NIE WAŻNE JAKA JEST ŚREDNIA NA ŚWIADECTWIE !!!!!!!!!!!! JAKBY MOGLI TO I Z JEDYNKAMI BY PRZYJMOWALI

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. zula #2680005 | 46.170.*.* 12 lut 2019 07:48

  nareszcie będzie jak kiedyś. Kto miał więcej oleju w głowie to zdał do ogólniaka :)). Kto trochę mnie kończył technikum czy zawodową. I tyle. To sprawiedliwe. Teraz idą wszyscy do ogólniaków spadów i nie ma kto sukienki uszyć...

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Jarecki #2679972 | 88.156.*.* 12 lut 2019 05:49

   Zlikwidujmy radę miasta.....w referendum na czele z ich mocodawca Arbuzem.Wszystcy odetchna ,żeby nie było,nie jestem fanem Czesia-ratuszowego erotomana.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. MAX #2679957 | 83.9.*.* 12 lut 2019 01:03

   DO CHEMIKA IDĄ SAMI PSYCHOLE

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (62)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages