Poniedziałek, 14 października 2019. Imieniny Alany, Damiana, Liwii

Olsztyńscy biznesmeni zatrzymani. Straty szacuje się na blisko 3 mln zł

2019-02-08 08:58:24 (ost. akt: 2019-02-08 10:17:11)

Autor zdjęcia: KWP Olsztyn

Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej z Olsztyna wspólnie z prokuratorem Prokuratury Rejonowej Olsztyn-Południe zatrzymali cztery osoby, w tym 2 olsztyńskich przedsiębiorców, którzy pod przykrywką legalnie działających firm zajmowali się dokonywaniem oszustw w obrocie gospodarczym. W wyniku przestępczej działalności podmioty prywatne, w tym firmy ubezpieczeniowe straciły, bądź mogły stracić blisko 3 mln zł.

Aby zyskać zaufanie na rynku początkowo przedsiębiorcy faktycznie płacili za zakupy. Wykorzystując tak zdobyte zaufanie i uzyskując zgodę na zakupy z odroczonym terminem płatności przystępowali do realizacji kolejnej fazy przestępstwa. Jednocześnie w kilkunastu firmach zamawiali większe ilości towaru, za który zapłata już nigdy nie następowała. Telefony milkły i kontakt z fikcyjnymi firmami się urywał. Atutem przedsiębiorców była doskonała znajomość rynku, wiedza na temat wyłudzanych towarów, ponieważ sami na co dzień takimi towarami handlowali. Działając w ten sposób wyłudzili towary o łącznej wartości blisko 145 000 złotych.

„Biznesmeni” do tych wyłudzeń dobrze się przygotowywali. Osoby, których dane były wykorzystywane do zakładania podmiotów gospodarczych były starannie dobierane. Sprawcy w celu ukrywania swojej tożsamości i zacierania śladów, które mogły doprowadzić do ich identyfikacji korzystali z nowoczesnych technologii. Wykorzystując specyficzne narzędzia i aplikacje ukrywali swoją tożsamość w sieci internetowej. Konta bankowe zakładane na tzw. słupy zasilali przelewami pochodzącymi z transakcji dokonywanych poprzez internetowe kantory wymiany walut. W celu zatarcia śladów dot. transakcji środkami finansowymi, którymi obracali wymieniali je na krypto walutę BitCoin.

Chcąc pomnożyć swoje zyski wpadli na jeszcze inny pomysł. — Swoje legalne firmy ubezpieczyli na wypadek strat ponoszonych w wyniku transakcji z nieuczciwymi kontrahentami. Wytwarzali dokumenty z których wynikało, że sprzedawali towary do stworzonych przez siebie fikcyjnych firm, za które rzekomo nie realizowano płatności twierdząc, że sami zostali poszkodowani w wyniku oszustwa — informuje Rafał Prokopczyk z KMP w Olsztynie.

Fikcyjne faktury księgowali wyłudzając zwrot nienależnego podatku VAT. Na tej podstawie uzyskiwali od ubezpieczycieli kolejne środki finansowe jako odszkodowanie, uzyskując w ten sposób łącznie blisko 250.000 złotych.

Przedsiębiorcy nie ograniczali się jedynie do wyłudzeń towarów. Po wcześniejszym ubezpieczeniu powierzchni magazynowych inscenizowali zdarzenia będące podstawą do wypłaty odszkodowania przez firmy ubezpieczeniowe. Najczęściej dochodziło do upozorowania zalania magazynu i uszkodzenia znajdującej się tam odzieży. Wartość towaru była zawyżana przez przez wytwarzanie fikcyjnych faktur VAT. Biznesmeni działając w ten sposób wyłudzili od kilku firm ubezpieczeniowych łącznie 1.727.000 złotych. Funkcjonariusze zapobiegli wyłudzeniu kolejnych środków w wysokości 755.000 złotych.

W trakcie realizowanych zatrzymań i przeszukań policjanci zabezpieczyli dokumenty, pieczątki, telefony, karty SIM, komputery i gotówkę w wysokości ponad 300.000 złotych.Zatrzymanym „biznesmenom” przedstawiono zarzuty oszustwa, oszustwa ubezpieczeniowego oraz fałszowania dokumentów. Na podstawie wniosków Prokuratury Rejonowej Olsztyn-Południe w Olsztynie wobec dwóch zatrzymanych mężczyzn Sąd Okręgowy w Olsztynie zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy, wobec pozostałych osób zastosowano dozór, zakaz opuszczania kraju oraz poręczenia majątkowe w wysokości 130.000 złotych. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Podejrzanym grożą kary do 8 lat pozbawienia wolności.

mat. KWP Olsztyn/rp/in

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (48) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. starfucker #2678565 | 178.235.*.* 9 lut 2019 12:39

  Za złodziejstwo obcinać łapy, za morderstwo kara śmierci tylko tak można rozwiązać problem przestępczości, innej drogi nie ma.

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. lil #2678450 | 83.31.*.* 9 lut 2019 09:48

  BIZNESMENI HA HA HA HA HA

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Nick #2678289 | 37.201.*.* 8 lut 2019 23:31

  Ja bym wszystkich tych tzw. "biznesmenow" po kolei sprawdzil skad maja te swoje miliony. Na pewno sa wsrod nich uczciwi przedsiebiorcy, ale niestety wielu z nich maja przybrudzone biale kolnierzyki.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. zzz #2678238 | 83.9.*.* 8 lut 2019 21:10

  Bez żadnej urazy. Proszę zwrócić uwagę na obecnych policjantów, a mianowicie ich wzrost. Policjantka albo ma dwa metry albo policjant jest tak niskiego wzrostu. Późnij w telewizji słyszy się ze nastolatki pobiły policjantów. Wstyd w ogóle podawać takie informacje. Co do sprawy gratulacje ścięcia chwastów.

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Modlcie sie falszywcy #2678114 | 84.62.*.* 8 lut 2019 18:41

  Nikt z komentujacych nie wypowiada sie pozytywnie o tych, ktorzy duzo pracy wlozyli aby zlodzieji rozpracowac. Tylko aroganckie i chamskie komentarze.

  Ocena komentarza: warty uwagi (14) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (48)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages