Sobota, 19 października 2019. Imieniny Michaliny, Michała, Piotra

Nowe nietypowe studia na UWM

2019-02-07 14:55:35 (ost. akt: 2019-02-07 19:28:01)

Autor zdjęcia: Bartosz Cudnoch

UWM w uruchomi w przyszłym roku akademickim nowy kierunek. To interdyscyplinarne studia strategiczne. Uniwersytet w Olsztynie będzie pierwszy w Polsce.

W Instytucie Historii i Stosunków Międzynarodowych UWM zostaną otwarte interdyscyplinarne studia strategiczne. Będą mogli się tu kształcić kształcić liderzy i specjaliści potrzebni w służbach mundurowych, administracji i organizacjach międzynarodowych. Będą to studia magisterskie (II stopnia) 4-semestralne. W programie zaplanowano 577 godzin wykładów i 830 godzin ćwiczeń.

— Nasze studia adresujemy do osób, które chcą uczestniczyć w życiu politycznym, społecznym, gospodarczym — powiedział prof. Wiesław Łach z Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych, jeden z koordynatorów kierunku i współautor programu kształcenia. — Przede wszystkim liczymy na studentów bezpieczeństwa wewnętrznego, bezpieczeństwa narodowego, stosunków międzynarodowych i wojskoznawstwa.

Dla kandydatów przygotowano 30 miejsc. Naukę rozpoczną w październiku. — Ich kształcenie będzie bardzo wszechstronne — dodał prof. Łach. — Wśród wykładanych przedmiotów znajdzie się m.in. wizualizacja informacji, strategiczne problemy świata, przemoc i zagrożenia militarne, strategia bezpieczeństwa Imperium Romanum, ochrona własności intelektualnej, wojny przyszłości, gry strategiczne, misje wojskowe i humanitarne.

W programie są także konwersatoria językowe oraz wykłady monograficzne poświęcone m.in. migracjom, Krymowi jako przykładowi wojny hybrydowej i przyszłości Rosji.

Zdaniem prof. Łacha w Polsce brakuje osób, które potrafią myśleć przyszłościowo, dostrzegających możliwości rozwoju i potencjalne zagrożenia, choć każda instytucja czy firma kieruje się swoją strategią. — Często odpowiadają za nią ludzie przypadkowi — stwierdził. — My będziemy kształcić specjalistów.
Współpracą z nowym kierunkiem studiów są zainteresowani: Urząd Marszałkowski, policja, Ministerstwo Obrony Narodowej i Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Ewa Mazgal

Więcej informacji o naszym uniwersytecie: >>> kliknij tutaj.

http://www.uwm.edu.pl/sites/default/files/uploads/logotypy-uwm/uwm_logo1.pngPolub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages