Wtorek, 22 października 2019. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

E-dowód testowany także w Olsztynie

2019-02-05 10:14:58 (ost. akt: 2019-02-05 10:23:53)
zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Ministerstwo Cyfryzacji

Kolejna tura miast— w tym także Olsztyn—jest po pomyślnych testach dowodu osobistego z warstwą elektroniczną. Urzędnicy, którzy wzięli w nich udział sprawdzali działanie e-dowodu w warunkach rzeczywistych.

W ostatnich testach udział wzięli urzędnicy w sumie 34 urzędów miast i gmin z całej Polski, m.in. Białegostoku, Gdańska, Gdyni oraz Sopotu, Lublina, Krakowa, Wrocławia, Olsztyna, Rzeszowa czy Zielonej Góry.

Urzędnicy mieli możliwość sprawdzenia i przetestowania w praktyce procedur związanych z nowym dowodem oraz jego obsługą, począwszy od składania wniosku o jego wydanie i samo wydawanie, po inne procesy związane z użyciem dowodu osobistego z warstwą elektroniczną.

—Przed wydaniem pierwszych e-dowodów sprawdzamy działanie dokumentu w realnych warunkach, w jakich będzie on używany - wyjaśnia Marek Zagórski, Minister Cyfryzacji.

—Kolejne testy pokazują, że wszystko działa tak jak powinno, a urzędnicy nie mają problemu w nowymi dokumentami. Finalizujemy wreszcie projekt, który powinien być zakończony wiele lat temu— podsumowuje Marek Zagórski.

Pierwsze dowody z warstwą elektroniczną Polacy dostaną w marcu. Wnioski o wydanie e-dowodu będzie można składać od 4 marca. Dotychczasowe dokumenty zachowują ważność. Dowody z warstwą elektroniczną będą stopniowo zastępować dotychczasowe dowody - w miarę ich naturalnego procesu wymiany (np. z powodu końca ważności dotychczasowego dokumentu czy jego utraty).Realizacja e-dowodu to kontynuacja nieukończonego w pierwotnym terminie projektu pl.ID, zapoczątkowanego w 2008 roku. Obecny rząd podjął decyzję o ukończeniu tego projektu.


Nowy dowód jest lepiej zabezpieczony, a warstwa elektroniczna pozwoli m.in. na wykorzystanie go przy korzystaniu z usług elektronicznych. Samo użycie dowodu w urzędzie będzie zbliżone do dokonywania w sklepie płatności zbliżeniowych przy pomocy karty płatniczej z chipem. Osoby, które nie będą chciały korzystać z funkcjonalności warstwy elektronicznej, będą mogły wykorzystywać e-dowód dokładnie tak, jak dokument bez warstwy.


źródło: Ministerstwo Cyfryzacji
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (9) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. eee #2676294 | 213.76.*.* 5 lut 2019 17:00

  znam go , ukradł mi 20 zł.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ® #2676251 | 37.47.*.* 5 lut 2019 16:05

  Po co ta warstwa? Nie lepiej od razu zaszczepić nam wszystkim chipy? Taniej. Prościej. Pewniej.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Jadwiga_MIsiak #2676188 | 83.31.*.* 5 lut 2019 14:50

  Czy nowe e-dowody osobiste uchronią przed wyłudzeniami kredytów? Czy w końcu będziemy bezpieczni i nie będziemy musieli podejmować specjalnych działań aby zabezpieczyć się przed oszustami i wyłudzaczami kredytów na cudze konto?

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. komornik #2676001 | 188.147.*.* 5 lut 2019 11:40

  Spróbujcie w ramach testowania,czy można na ten dowód wziąć raty albo kredyt w banku bo będziecie mieć wtedy odpowiedz! :-)

  Ocena komentarza: warty uwagi (12) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. Falisty #2675994 | 37.8.*.* 5 lut 2019 11:36

  Testują je urzędnicy. Ci sami, którzy mają problem z używaniem komputera, wpisujacych dane na klawiaturze jednym palcem?

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (9)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages