Wtorek, 7 lipca 2020. Imieniny Estery, Kiry, Rudolfa

Mężczyzna bije kobiety i dzieci w Olsztynie. Policja zabrała głos

2019-01-31 16:45:47 (ost. akt: 2019-01-31 15:44:56)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: pixabay.com

Po serii artykułów dotyczących mężczyzny, który nęka kobiety i dzieci, policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie wydali w tej sprawie specjalny komunikat.

Zobacz także: Atakuje kobiety i dzieci. W Olsztynie grasuje niebezpieczny mężczyzna zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu Mężczyzna bez powodu bije ludzi po twarzach. Atakuje kobiety, a ostatnio uderzył też dziesięciolatka. W sieci jest panika. Okazuje się, że ten człowiek...
Zobacz także: Policja już wie, kto atakuje ludzi w Olsztynie, ale ma związane ręce Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu Mężczyzna, który policzkuje przypadkowe osoby, cały czas sieje strach w Olsztynie. W internecie wrze, a wiele osób uważa, że najlepszym rozwiązaniem jest...
Policjanci zwrócili uwagę m.in. na charakter otrzymywanych zgłoszeń. "Informacje zgłoszone w tych sprawach policjantom, nie miały charakteru zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Zgłaszające osoby jedynie sygnalizowały policjantom, że do takich incydentów doszło, po to by funkcjonariusze zwrócili szczególną uwagę na tego typu zachowania w tej okolicy" — czytamy w policyjnym komunikacie.

Ponadto funkcjonariusze ustalili sprawcę tych czynów i zwiększyli patrole w miejscach, gdzie był on najczęściej widywany. W dalszej kolejności policjanci powiadomili zarówno olsztyńską prokuraturę, jak również pracowników ośrodka pomocy społecznej, którzy w ramach swoich uprawnień, mogą podjąć stosowne działania.

Pełna treść oświadczenia:
"W ostatnich dniach w mediach społecznościowych, jak również na łamach lokalnej prasy pojawiła się informacja dotycząca mężczyzny, który na Osiedlu Jaroty miał agresywnie zaczepiać przypadkowych przechodniów.

Olsztyńscy policjanci o tej sytuacji zostali powiadomieni w poniedziałek (14.01.2019).

Tego dnia wieczorem nieznany mężczyzna miał zaczepić, a następnie uderzyć w twarz dwie kobiety przy ul. Wiecherta. Podobne zgłoszenie policjanci otrzymali w piątek (25.01.2019). Tym razem dotyczyło ono 10-letniego chłopca, który miał zostać uderzony w twarz przez nieznanego mężczyznę. Do zdarzenia miało dojść około południa w pobliżu ul. Wilczyńskiego.

Informacje zgłoszone w tych sprawach policjantom, nie miały charakteru zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Zgłaszające osoby jedynie sygnalizowały policjantom, że do takich incydentów doszło, po to by funkcjonariusze zwrócili szczególną uwagę na tego typu zachowania w tej okolicy.

Przekazane informacje zostały uwzględnione w zadaniach doraźnych, które są przekazywane policjantom podczas codziennych odpraw służbowych. Ponadto w miejsca, w których miało dochodzić do wyżej opisanych incydentów zostały skierowane dodatkowe umundurowane i nieumundurowane policyjne patrole.

W dalszej kolejności policjanci weryfikowali informacje uzyskane bezpośrednio od uczestników tych zdarzeń. Polegało to m.in. na sprawdzeniu zapisu z zabezpieczonych nagrań, pochodzących z kamer monitoringu umiejscowionego we wskazanych miejscach, po to by ustalić osobę mającą związek z tymi zdarzeniami. Gdy wizerunek mężczyzny został wyodrębniony z nagrań, poszkodowane przez niego osoby jednoznacznie wskazały go jako sprawcę. Funkcjonariusze ustalili jego tożsamość, jest nim 41-letni mieszkaniec Olsztyna.

Funkcjonariusze dotarli również do osób, które wcześniej mogły zostać w podobnie agresywny sposób zaczepione przez 41-latka, lecz nie informowały o tym policji.

Żadna z osób, z którymi rozmawiali policjanci nie zdecydowała się, aby w tej sprawie w jednostce policji złożyć zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na naruszeniu ich nietykalności cielesnej przez 41-latka.

O powyższych incydentach policjanci powiadomili zarówno olsztyńską prokuraturę, jak również pracowników ośrodka pomocy społecznej, którzy w ramach swoich uprawnień, mogą podjąć stosowne działania względem tego mężczyzny.

Należy zwrócić uwagę, że tego typu zdarzenia ścigane są z powództwa prywatnoskargowego, co oznacza, że osoba poszkodowana musi złożyć stosowny wniosek o ściganie sprawcy przestępstwa. Istnieje jednak wyjątek od tej drogi, tzn. w przypadku, gdy wymaga tego ważny interes społeczny, sprawca czynu zabronionego, o którym mowa, może być ścigany z urzędu. Jednak o tym decyduje prokurator, a nie policjanci.

Przypominamy!

Zgodnie z art. 217 kodeksu karnego:

§ 1. Kto uderza człowieka lub w inny sposób narusza jego nietykalność cielesną, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

§ 2. Jeżeli naruszenie nietykalności wywołało wyzywające zachowanie się pokrzywdzonego albo jeżeli pokrzywdzony odpowiedział naruszeniem nietykalności, sąd może odstąpić od wymierzenia kary.

§ 3. Ściganie odbywa się z oskarżenia prywatnego.

Oficer Prasowy KMP w Olsztynie
asp. Rafał Prokopczyk"Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (51) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Czytelnik #2673966 | 83.12.*.* 2 lut 2019 09:08

  Po co to tyle pisać nie mogli napisać że mamy to tam gdzie zawsze czytaj "w dupie"...

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. TQMSECH #2673441 | 79.124.*.* 1 lut 2019 12:09

  jeżeli policja niż nie może zrobić w tej sprawie to po co ta policja istnieje - chyba tylko po to , aby tyłki grzać

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. lolo #2673387 | 195.136.*.* 1 lut 2019 10:47

  Noście gaz przy sobie i taką mendę gazem po ryju !

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Wilk #2673346 | 83.13.*.* 1 lut 2019 09:48

  Jeszcze jedno - policjanci nie oczekujcie potem szacunku od obywatela skoro z najprostszymi sprawami nie potraficie sobie poradzić. Powinniśmy czuć się bezpiecznie a o bezpieczeństwo powinna dbać policja. Niestety w tym komunistycznym zaściankowym mieście działa się dopiero wtedy jak przyjeżdżają reporterzy z Uwagi, albo pociotek grzybowicza ma w tym interes...

  Ocena komentarza: warty uwagi (13) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Wilk #2673338 | 83.13.*.* 1 lut 2019 09:42

   Czyli zamiast ruszyć pizdy i zrobić z gościem porządek nasza kochana milicja zasłania się paragrafami. Moje miasto, mój kraj taki piękny :)

   Ocena komentarza: warty uwagi (14) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (51)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages