Czwartek, 17 października 2019. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Statuetki Świętego Jakuba rozdane [ZDJĘCIA]

2019-01-25 20:39:42 (ost. akt: 2019-01-25 21:11:45)
W tym roku statuetki rozdano po raz XVI

W tym roku statuetki rozdano po raz XVI

Autor zdjęcia: Karol Kiłyk

W piątek (25 stycznia), po raz XVI wręczono Statuetki Świętego Jakuba – nagrody prezydenta Olsztyna przyznawane za osiągnięcia w sześciu kategoriach. Przedstawiamy laureatów!

Nagroda Prezydenta Olsztyna — Statuetki św. Jakuba zostały ustanowione w 2003 roku z okazji 650 urodzin miasta. W tym roku zostały wręczone po raz XVI. Uroczystość odbyła się w piątek, w Centrum Konferencyjnym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Statuetki św. Jakuba są przyznawane za osiągnięcia (w poprzednim roku kalendarzowym — red.) w sześciu kategoriach: kultura, nauka, sport, organizacje pozarządowe, gospodarka i szczególne zasługi dla Olsztyna. O nagrodach decyduje kapituła, której przewodniczy prezydent miasta.

— To dla mnie zaszczyt, bo co roku spotykamy się żeby podsumować ubiegły rok i wręczyć te statuetki. To wyjątkowo cenna nagroda — mówił podczas gali Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. — Przed nami 2019 rok, dużo wyzwań. Miasto to żywy organizm i przede wszystkim mieszkańcy. Miasto ma niezwykłą siłę witalną. Tę witalność widać wśród laureatów.

A tych, w przeciwieństwie do lat ubiegłych, przedstawiał każdy z członków kapituły odpowiedzialny za daną dziedzinę.Za szczególne zasługi dla Olsztyna tym razem został wyróżniony prof. Zenon Zduńczyk z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN. Związany z miastem od 50 lat. W 2018 roku nadano mu godność profesora honorowego UWM.

— To kategoria wyjątkowa. Zazwyczaj wyróżnia się nią szczególne wydarzenia, albo ludzi znanych. Ja, poza środowiskiem naukowym, nie spełniam tego warunku, ale spełnia go instytut, w którym pracuję — mówił prof. Zduńczyk. — Przed 30 laty należałem do pokolenia, które opuściło pewne miejsca w uczelni, aby podjąć niepewny los nowo tworzonej placówki. Gdy w ubiegłym roku podsumowaliśmy 30-lecie zauważyliśmy ile udało się osiągnąć. Osiągnęło to całe pokolenie i w jego imieniu odbieram tę statuetkę.

W kategorii „kultura” nagrodzono Zespół Pieśni i Tańca „Warmia”, który w tym roku obchodzi 65-lecie istnienia.

— Statuetka odbierana jest przez nas dla wszystkich tysięcy członków, którzy się przez nasz zespół przewinęli na przestrzeni lat. To ich zasługa, że jesteśmy, że możemy kultywować folklor, kontynuować formę narodową tańców polskich — mówił Artur Chwała z zespołu „Warmia”. — Mam nadzieję, że to nie będzie tylko 65 lat, ale dużo więcej.

W dziedzinie „nauka” nagrodzono prof. Małgorzatę Darewicz, dziekan wydziału Nauki o Żywności.

— Traktuję tę nagrodę, jako nagrodę dla całej społeczności akademickiej UWM i wydziału Nauki o Żywności. Dlatego że jest trwale wpisany w krajobraz naukowy i gospodarczy naszego miasta i regionu. Jesteśmy znakomitym ośrodkiem badań rolniczych docenianym przez ministerstwo nauki i szkolnictwa wyższego. Jesteśmy też wiarygodnym partnerem dla przedstawicieli otoczenia społeczno-gospodarczego. Tym się wyróżniamy.

Statuetkę w kategorii „sport” przyznano Konradowi Bukowieckiemu, kulomiotowi z AZS UWM Olsztyn. Z powodu jego treningów w RPA w jego imieniu statuetkę odebrała mama.

— Konrad prosił mnie żebym podkreśliła znaczenie tej statuetki — mówiła Danuta Bukowiecka. — Dziękuję prezydentowi za stworzenie warunków do treningów, żeby Konrad mógł kierować swoją karierą, jak również studiować tak blisko domu i miejsca, które kocha.

W dziedzinie „gospodarka” wyróżniono firmę „Sprint SA.”. To firma z 30-letnim doświadczeniem specjalizująca się w technologii telekomunikacyjnych. Świadczy też usługi w świetle tworzenia specjalistycznego oprogramowania.

— W branży nowoczesnych technologii 30 lat nie jest łatwe, ale nam się to udaje. Śladów naszej pracy jest tutaj sporo. Dziękujemy naszym pracownikom — mówił Marek Kamiński, prezes zarządu Sprint SA. — Mam nadzieję, że i za 30 lat uda nam się podnieść taką statuetkę.

W kategorii „działalność pozarządowa” zwyciężyło stowarzyszenie Olsztyn 2.0. To projekt społeczny tworzony przez olsztyńską młodzież, która pokazała, że Olsztyn to miasto z wielkim potencjałem.

— Dziękujemy za wsparcie, otwartość i wyrozumiałość za nasze błędy — mówił Patryk Jarmakowicz. — Dzięki wam możemy mówić, że Olsztyn to miasto, w którym młodzi ludzie mogą się rozwijać.

— Ta życzliwość jest niezbędna dla wielu młodych mieszkańców Olsztyna. Bardzo nam zależy na rozwoju naszego miasta — dodała Iga Skolimowska.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. driven #2669720 | 83.6.*.* 25 sty 2019 22:04

    Nagrodzono firmę Sprint? To dowiedzcie się drodzy olsztyniacy, że nagrodzono firmę, która jest odpowiedzialna za (wiecznie niesprawne) biletomaty w autobusach i na przystankach. Tak. To właśnie ta firma jest ich właścicielem i odpowiada za ich stan techniczny, a nie ( jak wielu myśli) przewoźnicy autobusowi.

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages