Czwartek, 9 lipca 2020. Imieniny Hieronima, Palomy, Weroniki

Budowa nowego dworca znowu się opóźni

2019-01-22 14:38:58 (ost. akt: 2019-01-22 15:32:32)

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

Budowa nowego dworca w Olsztynie znowu odwlecze się w czasie. Forum Rozwoju Olsztyna już zapowiedziało odwołanie od decyzji wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Przypomnijmy, że sprawa nowego dworca dla Olsztyna ciągnie się kilka ładnych lat. Wszystko przez trzy olsztyńskie stowarzyszenia, które uznały, że zbudowany za PRL dworzec jest zabytkiem. Dlatego PKP nie może zburzyć tej "sztandarowej w swoim czasie, budowli państwowej", która "stanowi świadectwo minionej epoki, tj. okresu Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej (1945/52-1989)” (to fragment pisma Forum Rozwoju Olsztyna).

Obrońcy dworca z Forum Rozwoju Olsztyna twierdzą też, że budynek dworcowy to
"jeden z najlepszych przykładów powojennego funkcjonalizmu, stanowiącego odłam modernizmu międzynarodowego na terenie Warmii i Mazur".

— Obiekt to także wartościowe dzieło artystyczne, posiadające klarowną kompozycję przestrzenną. Układ litery „L” (na wolnym planie), ustanawiający dwie czytelne pierzeje placu przed dworcem, wraz z charakterystyczną wertykalną dominantą w postaci budynku biurowego jest najbardziej udanym założeniem urbanistycznym w tej części miasta — przekonuje Forum Rozwoju Olsztyna.

Wojewódzki konserwator zabytków dwukrotnie jednak uznał, że dworce PKP i PKS oraz przylegający do nich biurowiec nie są zabytkami. Zresztą tak samo uznała większość mieszkańców Olsztyna, która wzięła udział w naszej sondzie i absolutna większość olsztyńskich radnych minionej kadencji. Forum Rozwoju Olsztyna odwołało się od pierwszej decyzji konserwatora do ministra kultury, który odesłał wniosek do ponownego rozpatrzenia.

W poniedziałek (21.01.2019) wojewódzki konserwator zabytków po raz drugi uznał, że dworce PKP i PKS oraz stojący tam biurowiec nie są zabytkami. Ochroną konserwatorską objął natomiast trzy wiaty peronowe, mozaikę ścienną na obu dworcach oraz neony: „dworzec autobusowy” i „dworzec kolejowy”. Trafią one do tzw. rejestru zabytków ruchomych.

We wtorek Forum Rozwoju Olsztyna poinformowało na Facebooku, że: "Wojewódzki Konserwator Zabytków ponownie uznał, że Olsztyn Główny nie jest zabytkiem. W takim wypadku nie pozostaje nam nic innego, jak odwołać się od decyzji. Czekamy zatem na jej treść, a następnie przygotujemy odwołanie".

Przypomnijmy, że 16 stycznia PKP udało się rozstrzygnąć przetarg na przebudowę dworca. Zakres prac PKP PLK obejmuje przebudowę infrastruktury torowo-peronowej, a PKP SA — wyburzenie istniejącego dworca kolejowego oraz budowę nowego budynku dworca kolejowego wraz z zagospodarowaniem terenu przyległego i niezbędną infrastrukturą. Ma też powstać połączenie z Zatorzem (kładka albo przedłużenie przejścia podziemnego). W przypadku wyboru tego pierwszego wariantu PKP PLK proponują likwidację istniejącego tunelu.

Teraz jednak budowa nowego dworca dla Olsztyna, na skutek odwołania zapowiedzianego przez Forum Rozwoju Olsztyna, znowu się opóźni.

Igor Hrywna

Twoim zdaniem Olsztyn powinien mieć:
Nowy dworzec
88.98%
Stary dworzec powinien pozostać
11.02%

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (48) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Daniel #2669865 | 81.130.*.* 26 sty 2019 13:43

  Jak to mozliwe ze garstka ludz bedze decydowac za miast, za mieszkancow to jest jakas kpina. Ktos sie powinien za to wziac nie moze byc tak ze jesli jakas decyzja zapadla to oni beda sie odwolywac w nieskonczonsc za wygraja. Zburzyc ten wstretny dworzec.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. _ #2668390 | 95.160.*.* 23 sty 2019 18:56

  W Olsztynie nawet ruchy miejskie się nie udały.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. FRa #2668353 | 213.73.*.* 23 sty 2019 18:26

  Forum Zastoju Olsztyna znowu się popisuje. O wielu rzeczach w tym mieście trzeba dyskutować, ale tego PRL-owskiego potworka trzeba się pozbyć. Inna sprawa, że PKP prawdopodobnie pójdzie na łatwiznę i zafunduje nam kolejny pudełkowy projekt, który nie będzie ani lepszy ani gorszy niż to co mamy, ale tutaj powinno działać miasto.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. doc #2668070 | 194.181.*.* 23 sty 2019 13:48

  Patrząc na wyniki sondy nie bardzo rozumiem dlaczego Stowarzyszenie reprezentujące garstkę ludzi, stosując kruczki prawne (nikt przy zdrowych zmysłach nie zakwalifikuje budynku dworca jako zabytku) chce mieszkańcom narzucać swoją wolę. Szczególnie biorąc pod uwagę informacje zamieszczone na Ich stronie www. Znalazłem wiele frazesów dotyczących decydowaniu o własnym mieści. Proponuję zatem aby Stowarzyszenie, a właściwie jego Członkowie przyjęli do wiadomości, że obywatele tego miasta pragną nowego dworca.

  Ocena komentarza: warty uwagi (6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. OL #2668064 | 213.76.*.* 23 sty 2019 13:45

   Wysłać tam CBA bo to przechodzi ludzkie pojecie, żeby stosować taką politykę. Wszyscy mówią, że to jest białe a stowarzyszenie, że czarne. To już jawna farsa.

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (48)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages