Wtorek, 26 stycznia 2021. Imieniny Lutosława, Normy, Pauliny

Olsztyńscy lekarze przeprowadzą nowatorską operację rekonstrukcji ubytku twarzy

2019-01-22 10:23:59 (ost. akt: 2019-01-23 14:12:29)
Barbara Wiśniewska

Barbara Wiśniewska

Autor zdjęcia: KJM

To pierwsza tego rodzaju operacja w Polsce. Zespół specjalistów z Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie przeprowadzi skomplikowaną operację – rekonstrukcję ubytku połowiczego twarzy. Pacjentka pochodzi z Lubelszczyzny.

Od lat szukała pomocy w całej Polsce. Znalazła ją dopiero w Olsztynie. We wtorek 22 stycznia w Miejskim Szpitalu Zespolonym w Olsztynie 52-letnia pacjentka przejdzie skomplikowaną operację rekonstrukcji ubytku połowiczego twarzy powstałego po przebytym leczeniu radykalnym nowotworu głowy.

— Zachorowałam 12 lat temu — wspomina Barbara Wiśniewska, mieszkanka miejscowości Ryki w województwie lubelskim. — To był nowotwór języka, żuchwy i jamy ustnej. Po operacji mam tylko jedną trzecią języka. Lekarz, u którego byłam na kontroli, stwierdził, że nie powinnam w ogóle mówić. A ja nie poddałam się. Wzięłam się z życiem za bary. Wiele mnie to kosztowało, bo godzinami siedziałam przed lustrem i ćwiczyłam. Przez lata wypracowałam sobie system. Omijam po prostu słowa, które są dla mnie zbyt trudne do wymówienia.

W trakcie operacji onkologicznej w Lublinie pacjentce usunięto m.in. część żuchwy, szczęki, konieczna była radioterapia. Lata mijały, a narastał ból spowodowany m.in. przez zrosty pooperacyjne. Mimo bólu, trudności z mówieniem, jedzeniem i codziennością, pani Barbara wróciła do pracy. Wciąż jednak szukała pomocy, bo dolegliwości nie ustępowały.

— Ból stawał się nie do zniesienia, a dodatkowo mam jeszcze szczękościsk — opowiada pani Barbara. — Byłam u specjalistów w Warszawie, Bydgoszczy, Gdańsku i innych ośrodkach. Wszędzie spotykałam się z odmową. Tłumaczono mi, że każda ingerencja chirurgiczna wiąże się z wieloma powikłaniami i nie podejmą się takiego ryzyka. W końcu mój znajomy lekarz dentysta polecił mi dr. hab. n. med Piotra Trojanowskiego, który współpracuje z dr Anną Bromirską-Małyszko z Olsztyna. Powiedziano mi, że ona podejmuje się takich operacji. Uczepiłam się tej myśli jak ostatniej deski ratunku.

Udało się. — A dzisiaj nie dopuszczam do siebie myśli, że coś może być nie tak. Mam ogromną wiarę w umiejętności dr Anny Bromirskiej-Małyszko i dr. Trojanowskiego. Jestem w dobrych rękach — stwierdza Barbara Wiśniewska.
Operacja będzie składała się z trzech faz leczenia operacyjnego. Pierwszym elementem będzie leczenie operacyjne wady zgryzu, czyli ustawienie prawidłowo szczęk. Lekarze uzupełnią brakującą stronę żuchwy przeszczepem unaczynionym z kości strzałki na zespoleniach naczyniowych. Ostatnim etapem będzie wszczepienie dwóch indywidualnych implantów stawów skroniowo-żuchwowych dla przywrócenia funkcji, które pacjentka utraciła na skutek operacji onkologicznej.
— Tak skomplikowana operacja, składająca się z trzech etapów, nie została jeszcze wykonana w Polsce — mówi dr Anna Bromirska-Małyszko, koordynator oddziału chirurgii szczękowej Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie.

Połączenie zabiegów da pacjentce komfort jednoczesnej korekty wszystkich zniekształceń w obrębie twarzoczaszki. Dla lekarzy specjalistów będzie to trudne wyzwanie, do którego, wykorzystując posiadaną wiedzę i bardzo duże doświadczenie, przygotowywali się od dwóch miesięcy. Operacja zostanie przeprowadzona przy użyciu najnowszych metod CAD/CAM, czyli komputerowego planowania operacji z jednoczesnym wykonaniem złożonych, indywidualnych implantów do rekonstrukcji kości żuchwy i stawów skroniowo-żuchwowych.

To nie pierwsza nowatorska operacja, którą przeprowadzili specjaliści ze szpitala miejskiego.
— Bardzo się cieszę, że pani doktor podejmuje się nowych wyzwań, polepszając funkcjonowanie pacjentów poprzez unikalne i bardzo trudne operacje — mówi Joanna Szymankiewicz-Czużdaniuk, dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie.
Przypomnijmy, że dr Anna Bromirska-Małyszko ma na koncie wiele rekonstrukcji. W 2011 roku była to pierwsza w Polsce operacja obustronnego wszczepienia implantów stawów skroniowo-żuchwowych. W grudniu 2013 roku zespoły lekarskie pod jej kierunkiem przeprowadziły dwie nowoczesne operacje rekonstrukcyjne twarzy, z przeszczepem z kości strzałkowej na mikrozespoleniach naczyniowych.

W grudniu 2016 dr Anna Bromirska-Małyszko wraz z dziesięcioosobowym zespołem przeprowadziła kolejną spektakularną operację. Tym razem specjaliści chirurgii szczękowej uratowali życie 21-letniemu mężczyźnie z województwa mazowieckiego, który miał guza miejscowo-złośliwego w żuchwie. Operacja polegała na usunięciu połowy kości żuchwy, a następnie rekonstrukcji ubytku przeszczepem kości z biodra na mikrozespoleniach naczyniowych z jednoczesnym wszczepieniem indywidualnej protezy stawu skroniowo-żuchwowego.
Pobrany fragment kości biodrowej został wcześniej zaprojektowany komputerowo na podstawie trójwymiarowego modelu cyfrowego. Dzięki temu chirurdzy precyzyjnie odtworzyli ubytek jak najbardziej zbliżony kształtem do anatomicznej struktury twarzy. W tym samym czasie wszczepili również pacjentowi indywidualną protezę stawu skroniowo-żuchwowego zaprojektowanego metodą CAD/CAM. Wszystkie operacje zakończyły się sukcesem.

Katarzyna Janków-Mazurkiewicz

Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages