środa, 16 października 2019. Imieniny Ambrożego, Florentyny, Gawła

Dworzec główny w Olsztynie nie jest zabytkiem!

2019-01-21 12:03:34 (ost. akt: 2019-01-22 10:33:33)

Autor zdjęcia: Przemysław Getka

Znamy już decyzję wojewódzkiego konserwatora zabytków w Olsztynie. Podtrzymał swoją poprzednią decyzję o tym, że dworzec główny w Olsztynie nie jest zabytkiem.

Jeszcze w 2017 roku trzy niewielkie lokalne stowarzyszenia złożyły wniosek o wpisanie dworca na listę zabytków. WUOZ odmówił wszczęcia postępowania, ale zobowiązało go do tego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Ostatecznie konserwator odmówił wpisu dworca do rejestru zabytków. Ochroną konserwatorską objęto natomiast trzy wiaty peronów. W uzasadnieniu konserwator podkreślił ich wartość historyczną.

Decyzja nie była jednak prawomocna, więc strony postępowania skorzystały z prawa do odwołania, a Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uchyliło decyzję konserwatora ze względów formalnych. Zdaniem MKiDN zaistniała bowiem potrzeba ponownej analizy zgromadzonego materiału dowodowego.

Co jednak ważne, ministerstwo podkreśliło, że w związku z uchybieniami organu pierwszej instancji minister kultury i dziedzictwa narodowego nie ma możliwości orzec o wpisaniu do rejestru zabytków „zespołu dworca kolejowo-autobusowego” w zakresie wskazanym przez jedno z lokalnych stowarzyszeń z 26 marca 2017 roku, ponieważ „na obecnym etapie postępowania administracyjnego nie został jednoznacznie określony jego przedmiot”.
Decyzja zapadła co prawda 18 stycznia 2019 roku, ale ostatecznie ogłoszono ją wczoraj.

— Podtrzymaliśmy naszą decyzję w zakresie odmowy wpisu do rejestru zabytków zespołu budynków wchodzących w skład kompleksu dworca głównego PKP i PKS składającego się z budynku dworcowego i biurowego — mówi Bartłomiej Skrago, rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Olsztynie. — Odmówiliśmy również wpisania do rejestru zabytków nieruchomych budynku dworcowego PKP i PKS oraz budynku biurowego.
Skąd te — z pozoru brzmiące tak samo — dwie odmowy?

— Różnica jest taka, że po pierwszej decyzji minister kultury zarzucił naszej decyzji brak precyzji. Chodziło o to, czy WUOZ prowadzi postępowanie na zespół budynków czy indywidualnie odnosi się do poszczególnych budynków — wyjaśnia Bartłomiej Skrago. — W decyzji, po ponownej analizie, napisaliśmy, że wszczęcie postępowania zostało przygotowane zgodnie z wnioskiem stowarzyszeń, które nie precyzowały jego formy. Przeprowadziliśmy więc drugie postępowanie w odniesieniu i do zespołu budynków, i do możliwości objęcia ochroną indywidualną budynków. Stąd dwa rozstrzygnięcia w temacie odmowy.

Do rejestru zabytków trafiły jednak wiaty peronów numer 2, 3 i 4. Konserwator wydał decyzję o ich wpisie, ale nie jest ona jeszcze prawomocna. Wiaty trafią do rejestru, gdy decyzja się uprawomocni.

— Do tego dochodzi mozaika ścienna zlokalizowana przy schodach na antresolę w części dworca PKS oraz mozaika ścienna zlokalizowana między kasami biletowymi w części dworca PKP — dodaje Bartłomiej Skrago. — Ochroną konserwatorską objęliśmy także napisy przestrzenne: „dworzec autobusowy” i „dworzec kolejowy” umieszczone na dachu budynku dworcowego. Trafią do rejestru zabytków ruchomych.

Strony postępowania mają — ponownie — możliwość odwołania się od tej decyzji. To 14 dni liczone od dnia odebrania decyzji.

— Dla każdej ze stron czas liczy się indywidualnie. Decyzja została już przesłana stronom — zapewnia rzecznik WUOZ.

Przypomnijmy też, że 16 stycznia udało się rozstrzygnąć przetarg na przebudowę dworca. Termin składania ofert minął na początku listopada ubiegłego roku. Zwyciężyła oferta firmy Multiconsult.

— Kolej za projekt zapłaci więcej, niż kwota oferowana przez tę firmę przy pierwszym przetargu, rozstrzygniętym pół roku temu — wówczas umowa do skutku jednak nie doszła z uwagi na oskarżenia korupcyjne — poinformował transport-publiczny.pl.

Zakres prac PKP PLK obejmuje przebudowę infrastruktury torowo-peronowej, a PKP SA — wyburzenie istniejącego dworca kolejowego oraz budowę nowego budynku dworca kolejowego wraz z zagospodarowaniem terenu przyległego i niezbędną infrastrukturą. Ma też powstać połączenie z Zatorzem (kładka albo przedłużenie przejścia podziemnego). W przypadku wyboru tego pierwszego wariantu PKP PLK proponują likwidację istniejącego tunelu.
Opracowania stanowiące przedmiot zamówienia mają stanowić dwa odrębne opracowania projektowe. Zadaniem projektanta będzie też sprawowanie nadzoru autorskiego w trakcie realizacji prac.

— Cieszyłbym się z tego wszystkiego, jakbyśmy zaczęli budowę — nie ukrywa Łukasz Łukaszewski, olsztyński radny Koalicji Obywatelskiej. — Wszystkie te zabiegi przedłużyły ewentualne prace o przynajmniej 2 lata. Budowę centrum przesiadkowego w zasadzie już kończymy, a dworzec dalej leży.

Paweł Jaszczanin

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (64) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. az #2667484 | 213.76.*.* 22 sty 2019 15:39

  Ci OBROŃCY śmierdzącego dworca pewnie od lat na nim nie byli. Dziwię się, że słynnego olsztyńskiego SAMOTNIAKA nie chcieli wpisać na listę ŚMIERDZĄCYCH ZABYTKÓW !!!!!!!!!!!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. kolej robi wszystko #2667357 | 144.217.*.* 22 sty 2019 12:37

  żeby to był zabytek, albo chociaż skansen. Przy modernizacji linii kolejowych w każdym kierunku nie zrobili ani jednego peronu (nie mylić z dworcem)! Szok. Na wioskach budują perony, gdzie wsiada/wysiada 5 ludzi na krzyż. A w mieście wojewódzkim gdzie tysiące osób przewija się przez perony wciąż trzba wsiadać po drabinie A spróbuj rower wprowadzić do wagonu. Dramat q...a

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. zamiast zacząć budować #2667238 | 89.228.*.* 22 sty 2019 09:30

  tylko dyskusje i dyskusje

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. mm #2667224 | 79.184.*.* 22 sty 2019 08:54

  dobrze że kolejarze będą tylko dworzec bez galerii budować :) przynajmniej będzie praktycznie

  ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Alienacja rodzicielska=przemoc wobec dzieci #2667204 | 193.243.*.* 22 sty 2019 08:10

   Alienacja Rodzicielska została zakwalifikowania przez Rzecznika Praw Dziecka i Ministerstwo Sprawiedliwości jako forma przemocy emocjonalnej. Jest to świadome lub nieświadome działanie osób i instytucji doprowadzające do odizolowania jednego z rodziców od dziecka (zazwyczaj ojca). Główny rodzic traktuje dziecko jako własność, a drugi rodzic zostaje sprowadzony do roli bankomatu. Rodzic próbujący wymazać dziecku z życia drugiego rodzica wyrządza mu krzywdę i naraża go na wiele problemów "psychologicznych i społecznych".

   ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (64)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages