środa, 23 października 2019. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Będzie nowy dworzec w Olsztynie?

2019-01-20 20:03:16 (ost. akt: 2019-01-20 19:05:47)
Dworzec Główny w Olsztynie

Dworzec Główny w Olsztynie

Autor zdjęcia: Grzegorz Czykwin

Olsztyńskim dworcem kolejowym do tej pory zajmował się wojewódzki konserwator zabytków. Decyzja już w zasadzie zapadła. Powinniśmy ją poznać w poniedziałek lub wtorek. Czy to koniec zawirowań wokół dworca?

Decyzję mieliśmy poznać jeszcze w 2018 roku, ale to się nie udało. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków miał twardy orzech do zgryzienia, bo emocji wokół dworca nie brakowało. W samym ich środku znalazł się właśnie WUOZ. Jeszcze w 2017 roku trzy lokalne stowarzyszenia złożyły wniosek o wpisanie dworca na listę zabytków. WUOZ odmówił wszczęcia postępowania, ale zobowiązało go do tego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ostatecznie konserwator odmówił wpisu dworca do rejestru zabytków. Ochroną konserwatorską objęto natomiast trzy wiaty peronów. W uzasadnieniu konserwator podkreślił ich wartość historyczną.

Decyzja nie była jednak prawomocna, więc strony postępowania skorzystały z prawa do odwołania, a Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uchyliło decyzję konserwatora ze względów formalnych.

Zdaniem MKiDN zaistniała bowiem potrzeba ponownej analizy zgromadzonego materiału dowodowego.

Co jednak ważne, ministerstwo podkreśliło, że w związku z uchybieniami organu pierwszej instancji minister kultury i dziedzictwa narodowego nie ma możliwości orzec o wpisaniu do rejestru zabytków „zespołu dworca kolejowo-autobusowego” w zakresie wskazanym przez jedno z lokalnych stowarzyszeń z 26 marca 2017 roku, ponieważ „na obecnym etapie postępowania administracyjnego nie został jednoznacznie określony jego przedmiot”.

I — choć decyzji nie udało się wydać w 2018 roku — wiemy już, że poznamy ją niebawem. — Jesteśmy na finiszu. Decyzja niedługo będzie wysyłana — mówi nam Bartłomiej Skrago, rzecznik WUOZ w Olsztynie.

Czyli? — Jest już złożona do podpisu konserwatora — precyzuje. — Konserwator może jeszcze złożyć poprawki, ale podejrzewam, że decyzja zostanie podpisana w poniedziałek lub wtorek. Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeprowadziliśmy też ponowną analizę dokumentów. Nie przyniosła nam jednak żadnych rewolucji — nie ukrywa.

Ostatecznej decyzji jeszcze nie poznaliśmy, ale nieoficjalnie mówi się jednak o tym, że poprzednia decyzja WUOZ zostanie podtrzymana i dworzec nie zostanie uznany za zabytek.

Niezależnie od decyzji PKP SA rozpisało przetarg na przebudowę dworca. W środę udało się go rozstrzygnąć. Termin składania ofert minął na początku listopada ubiegłego roku. 15 stycznia PKP SA wybrały ofertę firmy Multiconsult. — Kolej za projekt zapłaci więcej, niż kwota oferowana przez tę firmę przy pierwszym przetargu, rozstrzygniętym pół roku temu — wówczas umowa do skutku jednak nie doszła z uwagi na oskarżenia korupcyjne — informuje transport-publiczny.pl.

Przedmiotem postępowania jest przygotowanie dokumentacji projektowej dla budowy dworca Olsztyn Główny wraz z modernizacją układu torowo-peronowego i infrastruktury kolejowej. Zakres prac PKP PLK obejmuje przebudowę infrastruktury torowo-peronowej, a PKP SA – wyburzenie istniejącego dworca kolejowego oraz budowę nowego budynku dworca kolejowego wraz z zagospodarowaniem terenu przyległego i niezbędną infrastrukturą. Ma też powstać połączenie z Zatorzem (kładka, albo przedłużenie przejścia podziemnego). W przypadku wyboru tego pierwszego wariantu PKP PLK proponują likwidację istniejącego tunelu. Opracowania stanowiące przedmiot zamówienia mają stanowić dwa odrębne opracowania projektowe. Zadaniem projektanta będzie też sprawowanie nadzoru autorskiego w trakcie realizacji prac.

pj

Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (49) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. and #2680500 | 79.246.*.* 12 lut 2019 21:17

  nie ja chce ..taki jak w Berlinie ..

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Dworcowy #2677871 | 37.47.*.* 8 lut 2019 10:54

  Oby nie to co w poznaniu. Fajny jest w krakowie i wwa zach.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Gwoli przypomnienia #2668066 | 209.58.*.* 23 sty 2019 13:46

  Podziękujcie FRO i innym stowarzyszeniom - gdyby nie one - nowy, piękny dworzec - wizytówka miasta z wizualizacji sprzed 8 lat już dawno by stał.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. Zła #2666844 | 31.0.*.* 21 sty 2019 14:15

   Takiego syfu brudu i zimna nie ma już na żadnym dworcu w Poksce!!!!!! Wstyd włodarze to antyreklama dla naszego pięknego regionu!0

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. allensteiner #2666795 | 37.8.*.* 21 sty 2019 12:48

   Dworzec? Przy dzisiejszym ruchu pociągów wystarczy nieduża, gustowna i zadbana stacyjka.

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   Pokaż wszystkie komentarze (49)

   Zagraj w GRY.wm.pl

   • Goodgame Empire
   • Goodgame Big Farm
   • Goodgame Poker
   • Shadow Kings - The Dark Ages