Wtorek, 22 października 2019. Imieniny Haliszki, Lody, Przybysłąwa

Remont trwa, a przedsiębiorcy liczą straty. Co dalej z przebudową ul. Partyzantów w Olsztynie? [ZDJĘCIA]

2019-01-19 14:26:59 (ost. akt: 2019-01-19 14:37:28)
Partyzantów remont

Partyzantów remont

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Przebudowa ul. Partyzantów trwa od ponad roku. Choć ulica jest już częściowo otwarta, to na zakończenie prac będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. Najbardziej cierpią na tym przedsiębiorcy, którzy mają coraz mniej klientów.

Ulica Partyzantów została zamknięta w nocy z 2 na 3 września 2017 roku. Od tego czasu nieustannie w tym miejscu są prowadzone prace. Dopiero pod koniec ubiegłego roku ulica częściowo została udostępniona do ruchu.

Na opóźniające się zakończenie inwestycji narzekają mieszkańcy, kierowcy, ale przede wszystkim przedsiębiorcy. Właściciele firm zlokalizowanych wzdłuż ulicy Partyzantów zauważają nawet kilkudziesięcioprocentowy spadek zysków. — Na pewno o 40-50 proc. — powiedziała w rozmowie z nami jedna z pracowniczek sklepu. — Poza tym ciężko jest tu dojść. Jak są roztopy, to klienci rezygnują i nie chcą tu przychodzić. Nie są też odśnieżone chodniki. Przez całą zimę widziałam tylko jeden pług. To wszystko sprawia, że klienci rezygnują.

W sprawie ciągnącej się miesiącami przebudowy niektórzy przedsiębiorcy interweniowali również w ratuszu. — Pisaliśmy w sprawie oświetlenia — precyzuje właściciel jednego ze sklepów. Przypomnijmy, że zostało ono zamontowane dopiero przed świętami Bożego Narodzenia. — W związku z tym, że dzieje się tu, jak się dzieje, to ludzie po prostu boją się do nas przyjeżdżać. Nawet ul. Dąbrowszczaków dostała odpowiednio po czterech literach — przekonuje nasz rozmówca.

Kolejnym problemem, na który skarżą się właściciele firm, są dostawy produktów. — Dostawcy nie chcą do nas przyjeżdżać, ponieważ na początku nie mogli wjeżdżać w ulicę, a teraz brakuje oznakowania, że można podjechać pod sklep — skarży się kierownik jednej z firm.

Czy w tej sytuacji przedsiębiorcom grozi bankructwo? — Aż tak to może nie. Kilka firm splajtowało, ale my jakoś sobie radzimy — odpowiada właściciel sklepu, który na rynku jest już prawie od 30 lat.

W związku z problemami, jakie mają przedsiębiorcy i kierowcy, sprawdziliśmy, na jakim etapie są prace i kiedy zostaną zakończone. — Przedłużyliśmy wykonawcy termin zakończenia prac na ul. Partyzantów do końca kwietnia — powiedziała w rozmowie z Gazetą Marta Bartoszewicz, rzeczniczka Urzędy Miasta w Olsztynie. I dodała: — W związku z tym, że pod ulicą Partyzantów było sporo niezidentyfikowanych sieci, a niektóre z nich były wykonane zapewne jeszcze w ubiegłym stuleciu, pozwoliliśmy wykonawcy wydłużyć termin. Ponadto było tam sporo kolizji, które trzeba było przeprojektować. Na szczęście ta część prac już została wykonana. Pozostało jeszcze położenie warstwy ścieralnej na całej ulicy, chodniki, zieleń i mała architektura.

Warto dodać, że z zakresu prac została wyłączona budowa kanalizacji deszczowej na terenie dawnego cmentarza ewangelickiego. Wszystko przez to, że stowarzyszenie Święta Warmia złożyło wniosek, o wpisanie tego terenu do rejestru zabytków. — Sprawa została już rozwiązana, ponieważ podpisaliśmy porozumienie trójstronne ze stowarzyszeniem i Kościołem ewangelickim — mówi Marta Bartoszewicz.

W związku z tym, że miasto z zakresu prac wyłączyło wykonanie tzw. deszczówki, wykonawcy zlecono położenie chodnika od przejścia podziemnego do przystanku kolejowego. — Kolejnym elementem, który dołożyliśmy, było wykonanie około 300 metrów kwadratowych ulicy 1 Maja, która nie była ujęta w kontrakcie. Dzięki temu cała ulica 1 Maja będzie już odnowiona — podkreśla rzeczniczka ratusza.

Przypomnijmy, że po zakończeniu wszystkich prac ul. Partyzantów będzie będzie miała po jednym pasie ruchu w każdym kierunku. Zostaną także wydzielone buspasy oraz bezzatokowe przystanki dla autobusów. Zostaną też wybudowane nowe chodniki, jednostronna ścieżka rowerowa oraz miejsca parkingowe. Drogowcy uporządkują również zieleń, pojawi się nowe oświetlenie i urządzenia ITS.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja na drugim fragmencie ul. Partyzantów, czyli od placu Bema do Dworca Głównego, gdzie drogowcy budowali również węzeł przesiadkowy. — Zdecydowana większość prac związanych z budową węzła przesiadkowego jest już ukończona — mówi Marta Bartoszewicz.

Wykonawcy pozostał jeszcze do zrobienia plac postojowy przy ul. Przemysłowej, uruchomienie skrzyżowania ulic Lubelska-Przemysłowa oraz wymalowanie nowej organizacji ruchu. Wszystkie prace w tym miejscu zakończą się najpóźniej 20 kwietnia.

Kuch

Partyzantów remont

Partyzantów remont

Partyzantów remont


Czytaj e-wydanie
Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (47) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. aaa #2666799 | 81.190.*.* 21 sty 2019 12:49

  Kto normalny robi ulice w mieście po jednym pasie ruchu w każdym kierunku. Przecież to będzie tak samo wyglądało jak na Kościuszki... W tym ratuszu to sami intelektualnie niepełnosprawni pracują chyba...

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Myki #2666666 | 213.73.*.* 21 sty 2019 08:48

  Zdjęcie w pełni oddaje sytuacje jak panuje na tej ulicy: ciągi piesze zastawione samochodami, piesi przedzierają się środkiem zaśnieżonej ulicy umykając przed jeżdżącymi samochodami których kierowcy mają ograniczoną widoczność zarówno przez składowane tam materiały budowlane oraz hałdy piachu. A wszystko to pod okiem wszystkich urzędników. I nikt nie zauważa żadnych uchybień, że jak w tymczasowej organizacji ruchu ktoś wyznaczył ciąg pieszy, to nie zwala na niego 20 ton kruszywa, czy kostki brukowej. A to że ktoś parkuje swój ukochany pojazd całkowicie blokując to przejście to nawet policji nie przeszkadza bo przecież oni mają własne ważniejsze zadania. Bo straż miejska nie wjeżdża na ten teren gdyż jest on zapewne przekazany wykonawcy, no chyba że do kopcącego pieca dornem podlecą.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. "Olsztyn Kocham"." Rozkopy i beton Kocham" #2666643 | 188.147.*.* 21 sty 2019 07:59

  "Piękne zdjęcia". Proponuję umieścić je w ilustrowanym przewodniku turystycznym Olsztyna na rok 2019! :-D

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. pieniężnego #2666565 | 5.174.*.* 20 sty 2019 22:24

  do dziś nie naprawiono szkód na moim budynku powstałych podczas remontu ul pieniężnego

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. układy układziki #2666499 | 94.254.*.* 20 sty 2019 20:05

  Wybraliście sami takiego prezydenta i radę miasta to macie !! Życzę kolejnych takich remontów. Oraz kolejnych rozkopanych lub dziurawych ulic i chodników. Zobaczcie jak zaniedbane są np: olsztyńskie szkoły itp

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (47)

Zagraj w GRY.wm.pl

 • Goodgame Empire
 • Goodgame Big Farm
 • Goodgame Poker
 • Shadow Kings - The Dark Ages