środa, 23 października 2019. Imieniny Edwarda, Marleny, Seweryna

Wiemy, kto zaprojektuje nowy dworzec główny w Olsztynie

2019-01-16 20:13:10 (ost. akt: 2019-01-16 19:13:58)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

PKP SA rozstrzygnęły ponowiony przetarg na wykonanie projektu budowy nowego dworca Olsztyn Główny.

Termin składania ofert minął na początku listopada ubiegłego roku. 15 stycznia PKP SA wybrały ofertę firmy Multiconsult. — Kolej za projekt zapłaci więcej, niż kwota oferowana przez tę firmę przy pierwszym przetargu, rozstrzygniętym pół roku temu — wówczas umowa do skutku jednak nie doszła z uwagi na oskarżenia korupcyjne — informuje transport-publiczny.pl.

Jak czytamy na portalu: "Przedmiotem postępowania jest przygotowanie dokumentacji projektowej dla budowy dworca Olsztyn Główny wraz z modernizacją układu torowo-peronowego i infrastruktury kolejowej. Zakres prac PKP PLK obejmuje przebudowę infrastruktury torowo-peronowej, a PKP SA – wyburzenie istniejącego dworca kolejowego oraz budowę nowego budynku dworca kolejowego wraz z zagospodarowaniem terenu przyległego i niezbędną infrastrukturą. W ramach inwestycji ma powstać połączenie z Zatorzem – albo za pomocą kładki, albo przedłużenia przejścia podziemnego. W przypadku wyboru tego pierwszego wariantu PKP PLK proponują likwidację istniejącego tunelu. Opracowania stanowiące przedmiot zamówienia mają stanowić dwa odrębne opracowania projektowe. Zadaniem projektanta będzie też sprawowanie nadzoru autorskiego w trakcie realizacji prac.

***
Pod koniec marca 2017 roku — przypomnijmy — trzy lokalne stowarzyszenia złożyły wniosek o wpisanie dworca na listę zabytków. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie odmówił wtedy wszczęcia postępowania. Zobowiązało go jednak do tego Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Ostatecznie, w lutym 2018, ochroną konserwatorską objęto jedynie trzy wiaty na peronach numer 2, 3 i 4. W uzasadnieniu konserwator podkreślił ich wartość historyczną. W jego opinii dokumentują historię pierwszego, XIX-wiecznego dworca w Olsztynie.

Decyzja konserwatora nie była jednak prawomocna. Strony postępowania skorzystały więc z przysługującego im prawa do odwołania. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego uchyliło decyzję konserwatora ze względów formalnych. Zdaniem MKiDN istnieje bowiem potrzeba ponownej analizy zgromadzonego materiału dowodowego.

„W toku ponownego rozpatrywania sprawy warmińsko-mazurski wojewódzki konserwator zabytków winien mieć na uwadze przede wszystkim prawidłową analizę komponentów „kompleksu” wnioskowanego do wpisania do rejestru zabytków, a następnie konieczność dobrania adekwatnej metody do oceny ich wartości zabytkowych” — czytamy w uzasadnieniu.

Co jednak ważne, ministerstwo podkreśliło, że w związku z uchybieniami organu pierwszej instancji minister kultury i dziedzictwa narodowego nie ma możliwości orzec o wpisaniu do rejestru zabytków „zespołu dworca kolejowo-autobusowego” w zakresie wskazanym przez jedno z lokalnych stowarzyszeń z 26 marca 2017 roku, ponieważ „na obecnym etapie postępowania administracyjnego nie został jednoznacznie określony jego przedmiot”.

Ministerstwo podkreśliło jednak wagę opinii ekspertów, którzy stwierdzili, że „wystrój wnętrz budynku zintegrowanego dworca PKP i PKS, pomimo pewnych przekształceń, zachował w znacznej mierze swoje walory artystyczne. (...) Z treści zaskarżonej decyzji nie wynika natomiast, aby aspekt indywidualnej ochrony wystroju wnętrz ww. budynku był przez organ pierwszej instancji analizowany i prowadził do konkretnych konkluzji oraz rozstrzygnięć”.
Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (63) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Przecież to jakaś kpina. #2668076 | 209.58.*.* 23 sty 2019 13:51

  Pytanie do włodarzy miasta: A gdzie dworzec PKS? Gdzie szumnie zapowiadane "Zintegrowane centrum komunikacyjne"??? Budowa dworca PKP przy obskurnym PKSie to absurd.

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. olsztynianka #2665543 | 37.8.*.* 18 sty 2019 23:45

  Jak to zlikwidowac przejscie podziemne!!!!!! Juz widze te rzesze pasażerów wciągajacych walizy po schodach kładki!!!!! Cos takiego przeżyłam w Morągu! Horror!!!! Nie zgadzam się na jakąś tam kładkę zamiast tunelu!

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (3)

  1. szczoch PKP #2665531 | 37.47.*.* 18 sty 2019 22:19

   Już się nie mogę doczekać na nowe lokum :)

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. ZNAWCA #2665116 | 46.170.*.* 18 sty 2019 07:47

   Teraz dopiero był ustawiony przetarg , 2 miliony więcej. Otworzyli koperty wcześniej i zadzwonili do Józka; ty Józek dopisz z 2 miliony bo znowu CBA się doczepi bo tyle jesteś tańszy.

   Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  3. mm #2665109 | 79.184.*.* 18 sty 2019 07:29

   najśmieszniejsze jest to że powstanie nowy dworzec PKP a dworzec PKS zostanie i będzie dalej straszył :D

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (63)

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages